Ekspozimi ndaj llampat ultravjollcë kuarc rrezatimit në trup


 • Efekti ul?
  ? Rrezatimi Rafioletovoho në
 • Perdorimi i llambat kuarc në trajtimin e sëmundjeve
 • Mekanizmat e veprimit të llambat kuarc

 • Efekti i rrezatimit ultravjollcë në

  Rrezatim ultravjollcë - ka energji më të lartë. Duke veprimtarisë së saj kimike, ajo e tejkalon të gjitha pjesët e tjera të spektrit të dritës. Megjithatë rrezet ultravjollcë kanë të depërtimit të vogël në indin - vetëm 1 mm. Për shkak të ndikimit të tyre kufizohet direkt rrezatuara shtresat sipërfaqësore të lëkurës dhe mukozës. Më të ndjeshëm ndaj ultravjollcë sipërfaqe dritë (photosensitivity) e lëkurës së trupit, të paktën - lëkurë të ekstremiteteve.

  Po, lëkurë photosensitivity prapa dhe këpucë me majë 4 herë më e ulët se lëkura e rajonit barkut dhe mesit. Lëkura e shuplaka dhe shputa të paktën të ndjeshme. Ndjeshmëria ndaj UV rrezeve rritur në fëmijët, veçanërisht në moshë të re.

  Rrezatimi ultravjollcë rrit aktivitetin e mekanizmave mbrojtës, ka desensitizing (alergjik) efekt, normalizes koagulimit të gjakut, përmirëson lipidet (yndyrë) metabolizmin. Nën ndikimin e rrezeve UV përmirësuar funksionin e frymëmarrjes, aktivitet në rritje të gjëndra veshkave, rritje të furnizimit me miokardit me oksigjen, duke rritur forcën e saj shtrëngohet.  Perdorimi i llambat kuarc në trajtimin e sëmundjeve

  Përdorimi i llambave kuarci dhe rrezet UV për qëllime mjekësore në dozë të mirë-zgjedhur individuale dhe kontrollin e rreptë jep një efekt të lartë terapeutik në shumë sëmundje. Ai përbëhet nga analgjezik, anti-inflamator, desensybylyzyruyuscheho (protyvoallerhycheskoho), imunostimulues, veprim tonik. Përdorimi i tyre ndihmon për të shëruar sipërfaqe plagë, dhe rigjenerim (shërim) nervoz dhe kockave.

  Indikacionet për përdorimin e rrezatimit ultravjollcë janë sëmundje akute dhe kronike të nyjeve, të frymëmarrjes, organet femra gjenitale, të lëkurës, të sistemit nervor periferik, plagët (ekspozimit lokal) dhe dështimi kompensim ultravjollcë për të përmirësuar rezistencën ndaj infeksioneve të ndryshme, forcim, parandalimin e rakit në Lezionet tuberkulozi i kockave.

  Kundërindikimet - tumoret, inflamacion akut dhe inflamacion kronik në fazën akute, gjakderdhje, fazë hipertension III, dështimi i qarkullimit të gjakut faza II-III, formë aktive e tuberkulozit, etj


  Mekanizmat e veprimit të llambat kuarc

  Ka disa mekanizma të rrezatimit UV në trupin e njeriut. Mekanizmi bazë është neuro-refleks. Kjo energji rrezatuese vepron si një stimulim përmes lëkurës me receptorin e saj fuqishme makine ne sistemin nervor qendror, dhe përmes saj gjitha organeve dhe indeve të trupit njerëzor. Një pjesë e energjisë së absorbuar rrezatues është konvertuar në të nxehtit, nën ndikimin e indeve është e përshpejtimit të proceseve fizike dhe kimike që ndikojnë në indet dhe të rritur shkëmbimin e përgjithshëm.

  Efekti fotoelektrik është elektronet otscheplenym dhe jonet e ngarkuara pozitivisht duk se të sjellë ndryshime "kushtet jonik" në qelizat dhe indet, dhe kështu ndryshim në vetitë elektrike të koloide. Si rezultat, rrit pėrshkueshmėrisė e membranave qelizore dhe shkëmbim në mes të qelizës dhe mjedisin.

  Efekt baktericid i dritës varet nga përbërja fantazme e intensitetit të rrezatimit përbëhet prej veprimit të drejtpërdrejtë të energjisë rrezatues për bakteret dhe rritjen reaktivitet (formimin e substancave biologjikisht aktive që rrisin pronat imunologjike e gjakut).

  Shumë i rëndësishëm kvartsevaniya rol është një shkatërrim i drejtpërdrejtë i toksinave, difterisë dhe tetanusit në veçanti. Përveç kësaj, nën veprimin e rrezatimit ultravjollcë duket pigmentim të lëkurës, rrit rezistencën e lëkurës për rrezatim të përsëritura. Në trajtimin e llambat kuarc ndryshon vetitë fizike dhe kimike të lëkurës (rënie në pH duke ulur nivelin e kationeve dhe anions ngritjen).

  Rrezet ultravjollcë - i vetmi burim i vitaminës D, e cila është përgjegjëse për forcën e dhëmbëve dhe kockave. Mungesa e vitaminës D shkakton rakit. Rrezet ultravjollcë të ketë një efekt i dobishëm për njerëzit me sëmundje të lëkurës të tilla si psoriasis, puçrra fytyre, lezione fungale të lëkurës.

  Kurim me dritë dielli e rekomanduar dhe të rrugëve të frymëmarrjes - sëmundjet bronkit, rinitit, adenoids.

  Ndikimi ultravioletë është efekt pozitiv psikologjik. Shkencës ka provuar se ajo është rezultat i proceseve kimike në trup. Në mot të keq, dimrit vjen dhe drita ultravjollcë uria për shkak të mungesës së endorphins - një substancë e prodhuar nga drita dhe sinjalizon trurin se trupi është e gjitha e drejtë.

  Rrezatimi ultravjollcë ka një efekte biologjike aktive dhe të gjithanshëm në trup. Depërtojnë në indin në një thellësi prej 0,5-1 mm rrezeve të çojë në aktivizimin e proceseve biokimike.

  Efektet specifike biologjike të rrezatimit ultravjollcë është formimi i vitaminës endogjen C. Një tipar i rëndësishëm i rrezeve UV, është veprimi i tyre baktericid, në bazë të ndikimit të drejtpërdrejtë të mikroorganizmave.

  Kvartsevanie aplikoni:

 • për të arritur lëkurë të lehtë
 • për zgjidhjen e infiltrate dhe vulat
 • %
  0D

 • për qëllimin e dezinfektimit
 • Aplikimi i rrezeve UV për qëllime mjekësore në dozë të mirë-zgjedhur individuale dhe kontrollin e rreptë jep një efekt të lartë terapeutik në shumë sëmundje. Llambë rrezatim kuarc punon edhe në metabolizmin, qarkullimin e gjakut, rrit rezistencën e trupit ndaj infeksioneve të ndryshme sëmundjeve.

  Me sesione kuarc mund të luftojë me disa sëmundjeve jo-ngjitëse të lëkurës.

  Informacion nga artikullin "phototherapy me rrezet ultravjollcë B (buf)»