Mosha nuk është pengesë për lumturinë


 • 1. kohë e madhe
 • 2. Asnjë det por Tides
 • 3. Nuk duhet të merrni mërzitur!
 • 4. Jini të shëndetshëm!


 • 1. kohë e madhe

  Besohet se ajo
  me rrudha menopauzës,
  lëkurë mbipeshë dhe i butë. Në nivelin mjekësor çdo gjë shpjegohet lehtësisht nga një reduktim në gjenitale femërore
  hormonet.
  Ndryshimet ndikojnë jo vetëm në sistemin riprodhues, por të gjithë
  trup. Mungesa e estrogjenit të çon në humbjen e elasticitetit të lëkurës, dhe kjo
  bëhet më pak elastike. Metabolizmi ngadalshme kontribuon në depozitimin e yndyrës-shërohen është bërë më e lehtë se kurrë më parë.

  Megjithatë, kjo tingëllon eerily?
  Në fakt, gjërat nuk janë aq keq. Arritjet e cosmetology moderne avancuar kështu

  përpara se mbajtja e të rinjve të bëhet më tepër një procedurë rutinë të përditshme
  kujdes pamja sesa afat të moshës. Procedurat kozmetike më shumë
  veprim, ushqim i mirë - nuk premton se gjërat do të punojnë jashtë lehtë,
  bërë disa përpjekje për të ruajtur atraktivitetin ende kanë. Por
  është e vlefshme. Tashmë vuri në dukje se gratë e moshuara duken më të mirë të rinj
  sepse në këtë kohë ajo i kushton vëmendje të veçantë për pamjen e tyre,
  stil veshjet.


  2. Asnjë det por Tides

  Tides kanë frikë nga shumë,
  megjithatë, ajo nuk është duke pritur për të gjithë. Lajm i mirë: një e treta e femrave asnjëherë përball
  manifestime të sindromës klimaterike.


  Sipas statistikave, 30% e grave
  nuk e di çfarë është. Ose më mirë, ata
  asnjëherë përball një "laike" manifestimet e ndryshimeve hormonale. Megjithatë
  Gratë që vuajnë nga menopauza, flashes nxehtë - zgjuarit
  shfaqje e sindromës kulmor, i cili është nënshtruar tek 85% të grave. Më
  vetëm zonjat shqetësim ankohen prej kardiovaskulare dhe sëmundjeve neurologjike, metabolike
  substanca. Si dhe ata që nuk kanë fëmijë dhe nuk mund të mburremi e mirë
  trashëgim.

  Është vënë re se në qoftë se nëna
  Gjyshja ose menopauza tolerohet keq, ka shumë të ngjarë me të njëjtën fytyrë dhe
  vajza. Shpesh më e mirë ndjenja ato duke i kushtuar vëmendje të plotë

  shëndetin e tyre. Në mënyrë paradoksale, - njerëzit me sëmundje kronike
  mund të jetë në formë më të mirë se sa ata që nuk e kanë ndjekur shëndetin e tyre.


  3. Nuk duhet të merrni mërzitur!

  Besohet se menopauza
  sjell ndryshime në natyrë: Periudhat e iritim dhe zemërimit zëvendësohen
  tearfulness dhe dhembshuri për veten tuaj. Po, hormonet ndikojnë tonë
  gjendja emocionale. Dhe nganjëherë mënyra më e papritur. Këtu vetëm
  në dukje të qeshur, çdo gjë ishte në rregull. Një minutë më vonë përmes lot breshër dhe imazhit
  në të gjithë botën. Rritja gjasat e shfaqjes dhe depresioni.
  Edhe ngjarjet në dukje të vogla anësore mund shumë emocionale

  gratë shihen në këtë periudhë.

  Ndoshta ju erdhi
  arsye legjitime për të trajtuar veten, i dashur. Mendoni se të gjitha gjërat e vogla që t'ju sjellë gëzim - udhëtime në teatër,
  kalojnë kohë me miqtë, shëtitjet në park, darkë të shijshme. Qëllimi juaj - për të shijuar
  Jeta, dhe kjo përshtatet çdo mjet. Siç e dini, pozitiv - një premtim jo
  vetëm qëndrim të mirë mendor, por edhe shëndetësor.

  Përkundër faktit asaj ndryshme
  Gratë kryejnë menopauzë ndryshe, të mirëpritur dhe droga mbështetëse
  duhet shumica e tyre. Fillimisht zakonisht fillojnë me drogë nonhormonal
  - Për shembull, Klimaksana ®. Ky produkt përmban

  përbërësit e natyrshme që lehtësojnë rrjedhën e menopauzës. Klimaksan ® zvogëlon
  Ashpërsia e vegjetativ-vaskulare (shtyer, djersitje) dhe psiko-emocional
  (Nervozizëm, ankth) çrregullime. Është e rekomanduar për të filluar marrjen e
  drogës në manifestimet e para të menopauzës. Klimaksan ® është një formë e përshtatshme
  vit - tableta për gjiri, të cilat mund të merren në çdo kohë dhe
  kudo.

  Në rastet e menopauzës më të rënda dhe
  joefikasiteti drogë nonhormonal kërkon ekzaminim më të hollësishëm
  dhe përzgjedhja e drogave të tjera.


  4. Jini të shëndetshëm!

  Shpesh, me
  menopauzë dhe fillojnë probleme serioze shëndetësore - osteoporozën,

  sëmundjet kardiovaskulare dhe gjinekologjike.
  Efekti i favorshëm i estrogjenit në enët e gjakut dhe e eshtra të dëshmuar shumë kohë më parë.
  Pra, pas 45 vitesh për të bërë EKG rregullt - çdo gjashtë muaj dhe
  densitometry (matja e densitetit të kockave) - një herë në vit. Është gjithashtu e rëndësishme
  Kontrolli tensionin e gjakut. Nëse ka ndonjë ndryshim për më keq,
  kërkon konsultime dhe trajtim.

  Me situatën e sëmundjes
  është i dyfishtë: nga njëra anë, pas 50-60 vitesh rrit rrezikun e
  kancer, nga ana tjetër, ka një listë të konsiderueshme
  Sëmundjet e grave, të cilat bie me moshën. Midis tyre janë sëmundje të tilla të tmerrshme
  si Endometrioza dhe fibroids mitrës.

  Pra në këtë rast, ndryshimet hormonale
  - Përfitim absolut. Përvoja tregon se i sëmurë në çdo moshë, dhe
  frikë se vetëm qesharake. Por vizitat e rregullta te mjeku dhe të marrin
  Ekzaminimi klinik me siguri do të ketë asnjë të keqe.

  Çdo moshë e mirë
  në mënyrën e vet në të ardhmen ju jeni duke pritur për interesat dhe gëzim të reja, ju duhet vetëm
  të shihni të gjitha të mirë të dhe të shkojnë përpara!