Një vizitë në proctologist


 • Cilat janë enemas?
 • Formulimi Metodat klizmë

 • Fillim se, në qoftë se
  nëse ju keni dhimbje të forta (të dëmtojë të pyesni veten një klizmë) ose gjakderdhje,
  atëherë para fillestar clysterize ekzaminim mjekësor është e nevojshme. Jo
  Pacientët traumatike komplot edhe një herë. Mjeku do të shqyrtojë
  (Anoscope) dhe pa këtë trajnim. Pastrimit klizmë duhet
  pyesni nëse mjeku do të të çojë në ndonjë special
  Studimet (sigmoidoscopy, irrigoscopy, colonoscopy).


  Përgjithësisht para shqyrtimit fillestar pacienti vendos rreth 2 orë
  Pranimi në dy enemas spastrimit. Gjithashtu nuk bëjmë prag
  shmangur ushqimet që provokojnë ju vanitet.

  Nëse jeni të regjistruar
  pritje në mbrëmje, dhe dita nuk është e mundur për të përgatitur atë
  Ju mund të vendosni një klizmë spastrimit pas rritje karrige.

  Mos harroni se një vizitë në proctologist nuk vendos ndonjë kufizim mbi ju në ushqim, kështu që hani në ZD Hurit.


  Cilat janë enemas?

  Sepse
  kapsllëk, dhe në përgatitje për testet diagnostikuese në
  zonën rektale enemas e përdorur shpesh, përshkruani
  korrektësinë e ekzekutimit të tyre.

  Ekzistojnë tri lloje të enemas:

 • pastrim;
 • vaj;
 • drogës.
 • Pastrimit enemas

  Për vendosjen spastrim përdorim klizmë turi Esmarch. Ju mund të blejnë pothuajse çdo farmaci


  Turi
  Esmarch - një tank (xhami, smalt apo gome)
  Kapaciteti i 1,5-2 litra. Në fund të turi eshte thith, i cili vihet
  tub trasha gome. Në tubin gome rezervuarit eshte
  vazhdimi i saj i drejtpërdrejtë. Gjatësia e tubit rreth 1,5 metra në diametër -
  1 cm. Tub përfundon tip i lëvizshëm (xhami,
  plastike) Gjatësia e 8,10 cm. tip duhet të jetë e tërë, me të barabartë
  shkon ngadalë.

  Mundësisht përdorni kapele plastike, si
  tip gotë me buzë ēarė mund të plagosë rëndë
  gut. Pasi brenda tip larë mirë me sapun nën drejtimin
  ujë të ngrohtë dhe vlim. Pranë tip i tubit është në rubinet,

  cila rregulluar rrjedhjen e lëngut në zorrë. Nëse vinç nuk është, atë
  Ju mund të zëvendësojë pin tel, clip etj. F.


  Përdorni vetëm enemas ujit nga burime të besuara (të tilla që
  Ju mund të pini). Fëmijët duhet të përdorin vetëm ujë të zier.
  Temperatura e ujit - rreth 37-38 gradë. Një ujë të ftohtë
  në mënyrë të konsiderueshme rrit aktivitetin motorike të zorrëve, duke shkaktuar
  dhimbje e keqe. Përdorimi i ujit për enemas
  temperaturat mbi 40 gradë është e rrezikshme për shëndetin.

  Klizmë Mjekësi


  kryerjen përgatitjet klizmë mjekësore janë të zhytur në gjak
  kanal, dhe ata nuk bien dhe të mëlçisë, dhe shumë më pak

  shkatërruar nga vepruar në mënyrë më aktive. Mjekët mund të telefononi ndonjë
  klizmë duke përdorur infusions bimor.

  Nga
  30-40 minuta për të vënë një dozë spastrim klizmë dhe vetëm pas
  zorrë drogës injektuar. Mjekësi klizmë - është
  Në thelb microclysters vëllimi i përmbajtjes nuk duhet të kalojë 50-100
  ml. Temperatura e drogës duhet të jetë të paktën 38-40
  gradë, pasi në temperatura të ulëta të ndodhë bëjë thirrje për të
  jashtëqitje dhe droga nuk kanë kohë për të absorbohet.

  Gënjeshtër
  në anën e majtë, bëj këmbët tuaja dhe gjunjë dhe tërheq barkun tuaj. Shtyjnë
  mollaqe dorën e majtë, djathtë-lubrifikuar rradhës lloj lëvizje

  vaj vazelinë kateteri 10 cm dhe rektumit. Pastaj lidheni
  kateteri me një shiringë në të cilin substance drogës dhe
  ngadalë shtrydh zgjidhje kateterin në pjesë të vogla në një të vogël
  presion. Për këtë qëllim, ju mund të përdorni një shiringë të vogël.
  Hold dhe shtrydh fundin e jashtme e kateterit për të parandaluar
  bisedoj me atë të shkojnë jashtë e të lëngshme. Kujdes hiqni shiringë nga
  kateteri shkruani atë në ajër, ri-futur një kateter dhe produyte,
  për të nxitur të lëngshme mbetur në të.

  Karnaval klizmë

  Vaj
  enemas përdorura për kapsllëk të vazhdueshme. Për këtë fabrikë qëllim
  vaj, luledielli, ulliri, kërp, vazelinë.

  Për një
  enemas janë të nxehtë në 50-100 ml 37-40 gradë vaj. Hyj
  Vaj është zakonisht një shiringë llambë gome përmes kateterit, e cila
  promovimin e rektumit në 10 cm. derdhje të naftës në murin e zorrëve,
  mbulon politike, relakson muskujt dhe promovon muskujve
  heqja e feces. Pacienti duhet të qëndrojnë në heshtje për 10-15 minuta,
  që i naftës nuk ka dalë.


  Nga Formulimi Materialet klizmë

  1-mënyrë

  Gënjeshtër
  krevat afër buzë në anën e majtë të prirje dhe forcuar në stomak
  këmbët. Gjatë mollaqe rreshtim leckë (plastike përfundojë)
  edge i lirë është më e ulët në një kovë në rast se ju nuk mund

  të mbajtur ujë. Në një gotë e madhe Esmarch derdh 1-1,5 litra ujë në dhomë
  temperatura, të heqë atë deri në një lartësi prej 1-1,5 m dhe më i ulët
  tip poshtë për lirimin e një sasi të vogël të ujit dhe me
  kjo është shlyer tub. Plotësoni up (me një dalje të vogël të lëngshme
  tub), dhe pastaj, pa rënë një filxhan, gome valvul afër
  tub.

  Kontrolloni nëse maja e thyer e furçë e tij me vazelinë
  (Vaj perimesh) dhe, përveç mollaqe, lloji në majë
  dritë rear vrimë lëvizjet rrotulluese. 04/03 parë
  shih shkrim tip drejt kërthizë, pastaj një tjetër 5-8 cm -
  paralel coccyx.

  Nëse ka pengesa dhe qëndron në tub

  mur zorrëve ose stol solid, hiqni 1-2 cm të hapur
  vinç. Presioni i ujit do të shkojë në zorrë të mëdha. Pothuajse menjëherë
  do të jetë një ndjenjë e "mbushjes" urgjencë të zorrëve në një karrige. Në këto momente
  nevojë për të ulur normën ushqyer të lëngshme nga një gotë e madhe me mbylljen e valvulave në
  tub ose perezhavshy të. Ulja e siklet do të ndihmojë rrethore
  bark butë stroking.

  Kur mbyllje
  tip fron duhet të jetë për të nxjerrë, të pastër dhe të hyjë
  përsëri. Nëse rektum është e mbushur me feces, do të përpiqen për të holluar avionin e vet
  ujit. Turi Esmarch nuk duhet plotësisht bosh. Duke lënë pjesën e poshtme
  pak ujë në zorrë nuk e kam marrë ajër, mbyllet valvula,

  rregullon rrjedhjen e lëngjeve dhe për të hequr majën.


  vendosni një jastëk para-përgatitur bigëzim (indeve,
  palosur në mënyrë të përsëritur rrip letër higjienike dhe kështu me radhë. n.) të jetë
  çikë në mes të këmbëve të tij.

  2-mënyrë e ("në Heharu")

  Qëndrim
  mbi të katër këmbët në banjo (pozitën gju-bërryl), në bazë të një
  bërryl, të dorës së dytë shkrimi tip në zorrën e trashë.

  Majë
  duhet të futet ngadalë dhe me kujdes, veçanërisht për hemorroide. Duke hyrë në
  tip, kreu dhe supet, më të ulët më poshtë dhe të fillojnë të thellë, por nuk
  marr frymë stomak ", duke tërhequr një hundë ose gojë ajrin." Nëse
  jo të gjithë ujit të hyrë, dhe ju tashmë e ndjeni dhimbje në zorrë, të prerë trokitje e lehtë

  çorape, marr frymë thellë.

  Kur uji në rreth është i plotë, hiqni majën, e vënë në anus jastëk para-përgatitur.

  Më mirë
  të mbajtur ujë për 10 minuta. Për ta bërë këtë, shtrihen në shpinë dhe
  marr frymë thellë. Dhimbje, ndjenjë e plotësi në stomak zbut
  stroking. Nëse ne mund të vijnë nga uji apo administruar të shtrihem
  stomak. Kur vendosjen e spastrimit klizmë duhet të sigurojnë që në
  dikur futur jo më shumë se 1,5-2 litra. Nëse ju doni për të vënë
  dy klizmë radhazi duhet të ndjekin intervalin midis 45 minuta-1
  orë, duke u siguruar washings klizmë pari zhdukur plotësisht.