Belching dobishme dhe të dëmshme


 • Kjo belching pahijëshme
 • Kur regurgitation është e dobishme
 • Regurgitation ndryshme - arsye të ndryshme
 • Në mënyrë që të mos skuqem përmes belching

 • Kjo belching pahijëshme

  Nuk ka më keq kur, pas një gotë shampanjë dhe një sallatë të mrekullueshme me gaforre stomakut nuk mund të falur ne u argëtim dhe fillon të marrë hak, dhimbje, të përzier, urth dhe më të keq - të pahijëshme, drejton në gromësij bojë ... Ata thonë gromësij i vjetër zë të lartë ishte një shenjë e respektit për pronar i shtëpisë, vendosja e ushqimit të dukshëm, por tani ... Më vjen turp, i lodhur. I sjellshëm përreth kështu që vështirë të mos vëreni vuajtjet tuaja që përshtaten në terren për të fundoset.

  Vërtetë nuk ka mënyrë për të mbrojtur veten nga ky siklet?

  Kur hahet ushqim me ne në mënyrë të pandërgjegjshme gëlltitur ajër. Ky fenomen quhet pneumophagia. Bie në gastro - traktin e zorrëve dhe gazeve të përfshira në ushqime të caktuara. Përveç kësaj, gazrat e formuar gjatë tretjes. Prandaj, në ezofag dhe stomak gjithmonë përmban një numër të caktuar të ajrit dhe gazrave. Kur ata janë aty shumë, ata fillojnë të bëjnë presion mbi muskul unazor - muskulit, duke mbyllur hyrjen në stomak. Kjo është belching.


  Kur regurgitation është e dobishme

  Duke folur në përgjithësi, nuk ka asgjë të keqe me belching si i tillë nuk e. Nëse koha nuk ka lënë gazrave stomak, ata mund të shkaktojë një problem të dukshëm - urth, ndjenjë e plotësi dhe bloating.


  Shpesh këto simptoma janë të paraprirë nga belching dhe zhduken pas ajrit të tepërt të lënë në stomak. Kjo është arsyeja pse mjekët nuk e rekomandojmë frenojnë belching.

  Por, më falni, disi tërheq kryejnë këtë rekomandim të dobishëm. Rrezik Own.

  Si mund që të jetë? Përgjigja është - të shmangur faktorët që kontribuojnë në akumulimin e gazrave në stomak. Për të mësuar se si të bëhet kjo, le të flasim pak më vonë, por tani për tani të marrë një sy në fenomenin e regurgitation në anën tjetër, nuk ka njësi të tillë.


  Regurgitation ndryshme - arsye të ndryshme

  Belching ajrit, siç kemi thënë, mund të jetë kushdo, madje edhe një person krejtësisht i shëndetshëm.
  Por ndonjëherë me gazrat e emetuara nga stomaku e përmbajtjes së saj.

  Kjo është shumë e ngjashme me mekanizmin e ndodhjes së urth - zbaticë gastroesophageal. I vetmi ndryshim është se kur belching përmbajtjen e stomakut hedhur shumë ezofag më larg dhe mund të merrni edhe në gojë nga e cila nuk ndodh një shije të keqe. Kjo belching nuk është aq i padëmshëm si zakonisht, ajo shpesh tregon se - sëmundjen e sistemit të tretjes.

  Nëse gromësij shqetësuar vazhdimisht dhe është shoqëruar me një shije të keqe në gojë, është e nevojshme sa më shpejt të jetë e mundur për të gjetur arsye, sepse ajo mund të jetë shumë serioze.

  Për vendosjen mjekun saktë diagnoza të dini se çfarë lloj shije ndodh kur belching.

  Për shembull, regurgitation acid mund të jetë shenjë e tërthortë i rritjes së sekretimit të acidit gastrik. Kjo nganjëherë ndodh kur bust i papritur dhe është e shoqëruar shpesh nga urth. Hidhërim në gojë është e lidhur me zbaticë e biliare dhe tregon një problem në kanalet biliare. Nëse belching gojën duket sulfide hidrogjeni mu (vezë të prishura), kjo tregon stanjacion e ushqimit në stomak, zakonisht shkaktohet nga ngushtimi i daljes nga stomaku. Ky ngushtim është vënë re gjatë formimit posleyazvennyh plagët dhe tumoret. Nuk ka mjek është e nevojshme. Sa më shpejt ju të takohet me të, më mirë.


  Në mënyrë që të mos skuqem përmes belching


  Për të shmangur regurgitation të përpiqet të mos gëlltitni ajër. Kjo ndodh kur një person i hedh ushqim në tryezë apo zgjidhur problemet e botës. Nëse ju në thelb të prirur për regurgitation, të heqë dorë pijeve të gazuara dhe ushqime të lartë në ajër (birrë, akullore, souffles, krem ​​whipped). Më shumë këshilla: nuk e pi nëpërmjet një kashte, si dhe kanaçe dhe shishe - është një mënyrë e sigurt nakovtatysya ajror; heqë dorë çamçakëz.

  Shkaku regurgitation mund të jetë lëvizjet e shpeshta gëlltitjes, sepse flluska e ajrit pështymë masive. Pra, të përpiqet të mos gëlltitni shumë shpesh. A ka një mënyrë e thjeshtë për të rezistuar këtë, nga koha në kohë për të mbajtur stilolaps gojë ose laps.

  Ndonjëherë shoqërohet nga gllabërim i shpeshtë përvojë të fortë. Qetësuar, dhe kështu të parandaluar ndihmë të lehta produkte belching qetësues bimor - të tilla si sanëz.

  Nga rruga, sanëz është pjesë e koleksionit kombëtar të regurgitation bimor. Merrni 2 tbsp. lugë rrënjë sanëz dhe nenexhik gjethe, 1 tbsp. lugë çaji urtë lë dhe 6. lugë Yarrow barishte. Yarrow zier në një litër ujë për 10 minuta dhe pastaj i hedh këtë përzierje supë me gjysmë ore komponentëve të mbetura dhe të insistojnë atë. Gjatë ditës ju mund të shkojë deri në 3 gota me këtë mjekim.

  Këtu është një tjetër recetë popullor: Mix 30 gram lule kamomil dhe kopër, dhe 40 g të çel bli.

  Dy shekuj. lugë përzierje, derdh një gotë me ujë të vluar, të mbajë vaske me ujë, të ftohtë, kullimin dhe pastaj shtrydh dhe të derdhë ujë, duke e çuar volumin në 200 ml. Pini 2 - 3 herë në ditë para ushqimit për 1/3 - 1/2 filxhan.

  Asgjë nuk është vakt më mirë e bukur, nuk ka asgjë më keq vuajnë më pas. Por pse të vuajnë, kur ju mund të bëni pa agoni?

  Informacion nga neni Alexander Nikolayev "Për të skuqem në tryezë."