Nga ekzemë ofruar duart e pastra


 • Sëmundja është e trashëguar
 • Kripë dhe qepë kundërindikuar
 • Qëndro i informuar

  Sëmundja është e trashëguar

  Sëmundjet quajtur lëkurës ekzemë shoqëruar me kruarje. Ajo mund të jetë kronik, me akute apo të gjatë formën natyrisht dhe në shumicën e rasteve të karakterizuara nga kushte të përmirësuara në veror dhe dimëror përkeqësimit.

  - Sëmundja shpesh ndodh në fëmijët në muajt e parë të jetës, 60% e tyre se të zhduket me arritjen moshën katër - tha Valentina Dyachenko. - Megjithatë rikthim mund të ndodhë në adoleshencë ose moshën e rritur. Rastet e ekzemë karakterizohet me shfaqjen e më shumë dhe më shumë, nga mosha shkollore.

  Shpues Ear dhe kontakt me metale bazë të lëkurës ka shkaktuar një rritje të konsiderueshme në alergji kontakti të nikelit. Sëmundja shpesh shfaqet në njerëzit që kanë një predispozitë gjenetike.

  Lëkurë të prekur fillon të kruhet.

  Për tipike skuqjen ekzemë flluskë në sipërfaqe të lëkurës. Rreth tyre formoi fushën e inflamacionit, i karakterizuar nga disa ënjtje dhe skuqje e lëkurës, lulëzim të peshore të vdekur. Lokalizuar ekzemë në fytyrë, dorsum e duar dhe bërryla, në ijë dhe prapa gjunjë. Krehje flluska çon në zona të vogla të erozionit, të cilat janë formuar gjatë tharjes plagët e vogla.


  Mbi pëllëmbët dhe shputës sipërfaqe e këmbës është formuar ekzemë dyshydrotycheskaya, e cila karakterizohet nga ashpër shumëfishtë dhe sipërfaqe vazhdimisht qanin. Ekzemë Microbial ndodh në vendin e infeksionit në lezioneve kronike. Ekzemë në punë ndodh tek njerëzit aktivitet profesional të cilëve është i lidhur me një kontakt të vazhdueshëm të lëkurës me substanca të dëmshme të tilla si nafta dhe tretës të ndryshme.

  Kripë dhe qepë kundërindikuar

  Nëse dyshoni se pacientët ekzemë, menjëherë konsultohuni me një dermatolog. Specialist ndihmë gjeni dhe të identifikojnë irritues të mundshme. Para se të filloni trajtimin, duhet të testohen, domethënë për të gjetur nëse ju keni një sëmundje të organeve të brendshme.

  Kursi kryesor i trajtimit përfshin merrni ilaçe që rrisin sistemin imunitar. Në rastet e inflamacionit të pacientëve ekzemë janë këshilluar për terapi hormonale. Për të eliminuar manifestimet e lëkurës të sëmundjes janë të emëruar ointments pritjes lokale dhe fizioterapi. Ekspertët sot janë duke u zhvilluar trajtimit regjim individuale të pacientëve, duke marrë parasysh shëndetin e përgjithshëm, ashpërsia e sëmundjes, dhe shumë faktorë të tjerë. Megjithatë, në shumicën e rasteve duhet të përdorni vaj të parfumuar kortizonovoy.

  Në trajtimin e ekzemë është respektimi më e rëndësishme e higjienës të rreptë, përdorimi sistematik i krem ​​dhe ointments, të parandaluar tharjen e lëkurës, mbajtjen e krehje, të zvogëlojë ndikimin e stimujve dhe mirëmbajtjen e ushqimit të caktuar: kripë, piper, proshutë dhe qepë.

  Ju gjithashtu duhet të pini më pak likuid dhe për të eleminuar konsum të alkoolit. Në shtëpi, në mënyrë që pak lëkurë të thatë, ju mund të përdorni futjen e lisi leh zierje.

  Qëndro i informuar

  Çfarë ju duhet dhe nuk mund gjatë sëmundjes.

  Kërkohet:

 • menjëherë shihni një mjek;
 • kur simptomat e para që trajtojnë infeksion (veçanërisht të ftohtë);
 • veshin të lirshme, pëlhura natyrore (me përjashtim të leshit) veshjeve;
 • hani shumë fruta dhe perime;
 • Ju nuk mund të:

 • Qëndrimi i gjatë në zona me lagështi;
 • nervor;
 • pini ujë me klor, hani ushqime me yndyrë dhe erëza;
 • përdorin parfum.
 • Informacion nga neni Anastasia Karateeva "Nga ekzemë dorëzojë duar të pastra".