Nga gastrit me ulcerat


 • Sëmundje Mbarëkombëtar
 • Rrezikut Grupet
 • Rrugë e gjatë në klinikën
 • Vetëm qetësi, qetësi
 • Faktori "X"
 • Kujdes: ulçerë!
  Sëmundje Mbarëkombëtar
 • Në ditët e sotme gastrit - inflamacion i mukozën e stomakut - është gjetur në një formë ose në një tjetër, shumica dërrmuese e popullsisë urbane më të vjetër se 30 vjet. Pse në të vërtetë janë të pyes veten në qoftë se jeta jonë - është një i vazhdueshëm "hastritoprovotsiruyuschiy" faktor? Stresi dhe jetë plot tension, ushqim i dëmtuar, shumë e preservatives dhe flavorings panatyrshme, abuzojnë seasonings djegëse, pije të gazuara, alkoolin, përçarje e të ngrënit dhe snacking mani në lëvizje (burgers, qentë e nxehtë, patate të skuqura).

  Në këtë skenar, gastrit pashmangshme. Nëse naplyuvatskyy vazhdojnë të trajtojnë shëndetin e tyre, ju mund të "fitojnë" dhe më keq.

  Rrezikut Grupet

  Veçanërisht të kujdesshëm që ju duhet të jenë ata me orë të gjata të punës. Përfaqësuesit e këtyre profesioneve shpesh nuk kanë kohë për të ngrënë gjatë ditës, duke neglizhuar një drekë të plotë dhe duke preferuar të bëjë atë me një gotë sanduiç çaj, pastaj një vizitë në restorant me cilësi të dyshimtë.

  Një tjetër grup i "rrezikut hastritnoho" - ata të cilët kishin kohë të ulen përkulur - shoferëve, për shembull, ose punëtorët e zyrës. Barkut shtrydhur prej saj, ajo i shqetësuar rrjedhjen e gjakut dhe aktivitetin sekretore.


  Kjo çon në përkeqësimin e mukozën e stomakut dhe, natyrisht, në zhvillimin e gastrit.

  Të prirur për sëmundje dhe nervor, të pabalancuara, njerëz shumë aktive. Çdo nervozizmi shkakton atyre rrit sekretimin e stomakut lëng. Aciditetit në stomak rrit në mënyrë dramatike, dhe në qoftë se ju rregullisht merrni gastrit nervor pritje të gjatë nuk është e nevojshme.

  Rrugë e gjatë në klinikën

  Më gastrit zhvillohet gradualisht gjatë një periudhe të gjatë kohore. Simptomat fillimisht mjaft i vogël, dhimbje dobët, vjellje, ndjenjë e shurdhim në stomak, ndonjëherë - belching ose urth. Piu gjë e hidhur, u ul në heshtje për gjysmë ore - dhe rendit.

  Pastaj, ndonjëherë vite më vonë, simptomat janë në rritje, dhe tashmë ndjejnë dhimbje, dhe të vjella të fortë dhe tableta diçka jo shumë të dobishme. Zakonisht në këtë fazë personi ende vendos të shoh një specialist. Edhe pse koha e tashme, ne mund të themi humbur.

  Prognoza për gastrit shërim, zakonisht të favorshme, me përjashtim të rasteve shumë shumë të rënda, por tani trajtimit do të zgjasë shumë më gjatë. Dhe të kthehet Ti pacientin në fazën e hershme të sëmundjes, e do të bëjë "gjak pak", për shembull, vetëm pak dietë korrekte dhe të hahet orarin. Por me të vërtetë ne jemi të përdoren për të - të drejtuar te mjeku vetëm kur është shumë "prypre."

  Vetëm qetësi, qetësi

  Në parandalimin e gastrit dietë kryesor i balancuar. Kushtet e paaftësisë së saj themelore dhe banale për të: të krijuar një vakt të qartë orarin dhe të përpiqet që të rrinë me të, nuk do të ha tepër, mos abuzojnë sanduiçe, qentë e nxehtë dhe të tjera "ushqim të shpejtë" erëza kujdesshëm, shumë i rëndësishëm ndalohet pirja e duhanit dhe duke marrë pije alkoolike .

  Gjithashtu, nëse është e mundur, ju duhet të përpiqen për të minimizuar faktorët numrin stressoobrazuyuschih. Ndonjëherë gastrit mund të shkaktojnë një sulm dhe ushtrim të tepruar. Pra, - nuk e tendosje. Nuk ka moral apo fizik.

  Faktori "X"

  Vsuhom'yatku nervor të ngrënë, duke lënë mënjanë ushqimet dhe breakfasts - të fituar gastrit. Në shikim të parë, çdo gjë është e thjeshtë dhe i qartë. Por nuk ishte. Ajo rezulton se kjo skemë i hollë humbur një lidhje shumë të rëndësishëm.

  Një lidhje është - një mikrob i dëmshëm se, statistikisht, që jetojnë në stomak pothuajse 80 për qind e anëtarëve të popullatës sonë. Emri i tij është Helicobacter Pylori. Gjeti atë në 1983. shkencëtarëve australianë Barry Marshall (Barry J. Marshall) dhe Robin Warren (J. Robin Warren). Për këtë zbulim të dy shkencëtarët u dha Çmimin Nobel. Nën ndikimin e faktorëve të dëmshëm mbrojtëse janë varfëruar, duke çuar në rritjen e riprodhimit Helicobacter pylori.

  Ashtu si çdo mikrobeve, kjo shkakton inflamacion të rreshtim të stomakut. Për një kohë qelizat tajitëse janë normale ose edhe më fort, duke theksuar lëng ndihmon tretjen e ushqimit, por pastaj ata gradualisht degjeneruar, duke çuar në një rënie të funksioneve të tyre nxjerrës. Ai zhvillon gastrit - inflamacion i stomakut. Kjo është arsyeja pse metoda më moderne të trajtimit të gastrit duhet të përfshijnë terapi me antibiotikë.

  Kujdes: ulçerë!

  Ju - bjonde (ka) me sy blu dhe me një gjak të parë? Përshëndetje. Ju - rreziku i zhvillimit Ulçera në stomak. Në mesin e njerëzve relevante këtu, kjo sëmundje ndodh disa herë më shumë.

  Aktualisht, një rol të madh në shkaktimin e Ulçera në stomak, si në rastin e gastrit, Helicobacter japin shkencëtarët. Megjithatë, jo të gjithë ata që kanë stomak të "jetojnë" ky mikrob, duket ulçerë. Kjo sugjeron se ndodhja e sëmundjes peptike Ulçera është e ndikuar nga një sërë arsyesh. Këtu dhe neuro-psikiatrike janë faktorët dhe gabime në dietë, dhe predispozicion gjenetik (gjetur se prevalenca e sëmundjes peptike Ulçera në të afërmit e pacientëve 5-10 herë më e lartë se në të afërmit e shëndoshë).

  Rol të rëndësishëm në paraqitjen e peptike Ulçera dhe luajnë zakonet, duke dhënë efektet direkte e indirekte në mukozën e stomakut.

  Shfaqja e ulçerë mund të provokojë drogë të pakontrollueshme dhe duke marrë të caktuara (Reserpine, kortikosteroidet, drogë e aspirina).

  Simptomë më konstant dhe i rëndësishëm i ulcera peptike është dhimbje. Ajo mund të shkaktohet nga acarim të lëng ulçerë stomakut, dhe ndikimin e ushqimit si ulcerat dhe aparatin për stomak nervor. Ulcerat dhimbje kanë një ritëm të qartë (kohën e dhe marrëdhënie me konsum të ushqimit), e frekuencave (alternating me periudhat e mungesës dhimbje të tij) dhe acarimin sezonale. Karakteristike, e ulcerat dhimbje zvogëlohet ose të zhduket pas një vakt.