Daljes në pension nuk është një dënim


 • Ajo kurrë nuk është tepër vonë
 • Oh sport, ju jeni paqe
 • Trendy Entertainment nuk është vetëm për të rinj

 • Mosha e daljes në pension deri transferuar shumë prej qytetarëve tanë si një goditje e fatit. Ndërsa i afrohemi daljes në pension shumica e njerëzve është në rritje e ankthit që ju të bëhet e padobishme. Në fëmijët, jetë të gjatë, dhe nipërit e mbesat ishte rritur. E vetmja mënyrë për të dalë - për të ndihmuar të moshuarit nuk mbajnë vetëm veprimtari, por të hapur "erë të dytë". Përpjekjet për të përmirësuar disi situatën janë të rrallë të suksesshëm. Megjithatë, ka raste kur shumica e pensionistëve të gjetur ngrohtë e tyre dhe e privojnë veten nga depresioni dhe probleme të tjera.


  Ajo kurrë nuk është tepër vonë

  Në më të vjetër Studenti ishte vitin e kaluar Ilya Osipov. Për '78 njeriun e tij arriti të marrë 22 diploma. Por Elia vendosur të mos ndalemi këtu dhe kaloi provimet në shkollë mjekësore. Diploma e fundit - Fundi i departamentit Novokuznetsk shkollë ndihmës mjekësore, specialiteti "ilaç" - Osipov ka marrë në 70 vjet. Sipas kreut të shkollës së mjekësisë departamenti mbrëmje Tatiana Soboleva, kur gjyshi im filloi të pyes për pranim, të gjithë ranë dakord që informacioni i kërkuar vajzën e tij apo mbesa.


  Oh sport, ju jeni paqe

  Shpëtim i mbytjes - punë dore e mbytjes.


  Me sa duket, rusët më të vjetër të ardhur në këtë përfundim. Dhe për shumë operacionet e shpëtimit nuk janë kuptim figurativ. Ky dimër, e situatave emergjente Ministria në rajon Sakhalin hequr nga akull 65-vjeçar Boris Sylkina. Gjysh kërkuar ekstrem. Duke ndërtuar një traget nga shishe plastike, z Silkin udhëtuar përgjatë bregdetit lindor të Sakhalin. Brenda dhjetë ditë, të afërmit, miqtë dhe ekipet e shpëtimit shikuar not rrezikshme. Në fund, u vendos që të ndërpresë: trap mund të shkërmoqet në det e parë serioze të ashpër. Në të kaluarën, shërbeu si kapiten Boris Silkin anijes lumit dhe jo një herë mori në telashe, por turizëm ekstrem uji u bë i interesuar vetëm pas daljes në pension.

  Dhe në 70 vjet është e pamundur, thotë Gregory Titov i Zelenograd cili krijoi rehabilitimit dhe Wellness qendër për të moshuarit. Nën udhëheqjen e tij të përfshirë 120 persona. Vetë zoti Titov, mjeshtër i sportit të notit, i cili u bë me aftësi të kufizuara pas lëndimit, beson se vetëm të merrni më të mirë me moshën zbuloi potencialit fizik.

  Zhyteltsi Ufa Tamara Valiahmetova - 67, agronom me profesion atë. Deri tani pëlqeu i zënë në kopsht në vilë e tij verore, por, sipas saj, ëndrra e tij jeta të dalin në pension për të bërë diçka "për shpirtin." Kur ëndrra u bë realitet, zonjat Valiahmetova hipnotizuar seriozisht qëndisje dhe madje filloi të marrë çmime në konkurse të ndryshme.

  Dhe dy vjet më parë mori yoga. "Kam mësuar 15 vjet që qëndron në kokën e tij - pranoi Znj Valiahmetova. - Por pastaj kuptova se është më mirë për të bërë atë nën drejtimin e mentorëve. Ejani në palestër dhe e pyeti një trajner në yoga, apo korrigjuar teknikën time. Kur qëndroi mbi kokën e tij, ai e humbi zërin e tij. "


  Trendy Entertainment nuk është vetëm për të rinj

  Boris kohët e fundit u kthye 70. Ai është tani një nga DJ më të suksesshme në Moskë. "Unë dhe kështu ishte e gjithë jeta personi goxha aktiv, asnjëherë nuk dua e tubimeve në stola - pranoi kate valle yll. - Por ekspertiza ime nuk është veçanërisht e ndihmoi mua kur unë në pension.

  Në fillim të viteve 90 burra edhe disa ekspertë, si unë, ishin nga puna (ajo ka punuar në kompjuterët e parë sovjetike). Pastaj fillova të shkoj në "Mosfilm" ishte filmuar atje në turmë. Një nga miqtë e mi, tha se kjo duket si e imja - me një mjekër të gjatë dhe një kokë të trashë e flokëve - unë duhet të provoni veten si një kujdestare fëmijësh. Ai shaka se unë u përpoq dhe ende paraqet artistëve - dhe para mirë, dhe forma e mbështet në mënyrë spontane. Dhe në vitin 1999, ne i pranishëm për të kolegut tim George Vsevolodovich luajti në video në formën e DJ-ve, dhe kështu i besueshëm që prodhuesi na pyetën për të ngriteni për DJ gramafon dhe kontrollin. "

  Të 2-3 muajt e parë, miqtë nuk e reklamojnë atë që bëjnë ata. Por pastaj ata sukses. Tani ata - e njohur në të gjithë vendin duo DJ Krugozory. "Së pari na u desh të mësojnë për të kërcyer. Mësimet ishin asnjëherë thjesht lëvizjet që bëhen vallëzimi djem përsëritet. Tani ata kanë na përsërisin freaks tona - buzëqesh më i vjetër në DJ. - Shtëpi për pensionistët -. Mos kini frikë të provoni veten në diçka të re, mos kini frikë për të marrë një rrezik për të filluar me një fletë të bardhë "

  Këta njerëz nuk kanë frikë të moshës së vjetër, ata nuk janë të frikësuar pension. Ata vetëm filluan të jetojnë për argëtim. Për fat të keq, pushteti nuk është gjithë njerëzit më të vjetër, por këta shembuj japin shpresë se të gjithë nuk është e humbur.

  Informacion nga artikullin "Gjithnjë e më shumë rusët përdorin daljes në pension për të filluar një jetë të re"