Pityriasis versicolorKush zbuloi Liken

Termi "kore» (liken) i njohur që nga koha e Hipokratit, nën të bashkuar e shumë sëmundjeve të lëkurës, të cilat karakterizohen nga formimi i spote me ngjyra dhe lëkurë. Emri i thjeshtë i "kore" mjaft arbitrare, pasi, për shembull, herpes njohur gjerësisht si herpes, psoriasis - luspa, etj, por këto sëmundje e lëkurës me vetëm një shtrirje mund t'i atribuohet herpes.

Llojet e ndryshme të herpesit janë shkaktuar nga një sërë arsyesh - kërpudhat, virus, por në shumë raste reduktuar imunitetin - është një faktorët kryesorë të shkaktojë. Ky artikull do të diskutojë multi-colored, ose siç është quajtur, të lënë.Patogjen liken me ngjyrë u përshkrua nga G. Robin në 1853, dhe në 1951 M. Gordon veçuar rrumbullakët dhe patogjen ovale në fushën e kore multi-colored nxituar, dhe brenda lëkurë të shëndetshme, duke iu referuar kërpudha të tij drozhzhepodobnym, dhe opsioni i saj rrumbullakuar ofroi telefononi Pityrosporum orbiculare.


Çfarë nxit kursimin

Pityriasis versicolor - sëmundje është shumë e përhapur, por më shpesh kjo ndodh në vende ku temperatura e ngritur dhe lagështia. Personat e sëmurë të rinj, të regjistruar dhe sëmundje tek fëmijët.

Rreziku i liken gjallë në rritje në njerëzit që vuajnë nga djersitja e tepruar, përbërjen kimike të veçantë djerse, të favorshëm për pH patogjen të lëkurës, me sëmundje shoqëruese, çrregullime endokrine, sëmundjet kronike të traktit gastrointestinal dhe mangësi imune.
Në vitet e fundit, e themeluar klinikisht një predispozitë gjenetike për zhvillimin e liken multi-colored. Shpesh sëmundja e zhvillon kundër tuberkulozit pulmonar, sëmundje Hodgkin, si këto sëmundje janë të shoqëruara shpesh me djersitje e tepruar.
Transmetimit patogjen nga pacient me ngjyrë liken apo media, për shembull, një krevat të përgjithshëm, ose përmes veshin e përgjithshme me të ose prej liri, në parim, të jetë e mundur. Megjithatë, shumica e njerëzve janë bartës të së njëjtës kërpudhat që janë në lëkurë (në zonat e pasura në gjëndra dhjamor) dhe mos të shkaktojnë sëmundje.


Çfarë fillon zoster

Ajo fillon me pityriasis versicolor zakonisht me pamjen e një të vogël, jo shumë i përflakur dhe jo rritje mbi sipërfaqen e njollat ​​e lëkurës trëndafili.

Ndonjëherë ngjyra mund të jetë ngjyrë të verdhë ose kafe. Gradualisht vend shumë i madh "vëllezërit", ata shkrihen në forma fantastike, duke formuar një modele "gjeografike". Elementet janë me ngjyrë leje në gjoks lëkurës, mbrapa sipërme, qafën dhe supet.

Mes lëkurë tanned duken njollat ​​më të ndritshme. Spotet kanë tendencë për të bashkuar për të formuar lezione të mëdha, por mund të ekzistojë në izolim. Nuk ka inflamacion është një lëkurë të vogël pityriasis.


Ndihmë mjekët

Siç u përmend më lart, llojet e pushimit - një shumë, kështu që nuk do të përpiqet për të trajtuar papritmas u shfaq në spote tuaj të çuditshme apo skuqjen.

Për shkak se simptomat e llojeve të caktuara të privuar të ngjashme me simptomat e sëmundjeve të tjera, kontaktoni dermatolog tuaj në procesin e vetë nuk të drejtuar një sëmundje e vërtetë dhe jo të dëmtojë veten edhe më shumë.

Çdo lloj ka specifikat e veta kursim trajtimin e saj. Disa mund të trajtohen me antivirus të veçanta ose ointments antifungal, të tjerët kërkojnë një kurs rimëkëmbjen e imunitetit, dhe disa janë plotësisht të shkojnë larg. Pra, nëse ju keni herpes, vetëm ndiqni dermatolog këshilla, dhe nuk përpiqet të trajtohen veten.


Si mund Herpes

Për të zbuluar herpes multi-colored duke përdorur një larmi metodash, një nga të cilat është - Balzera jod provë: plagë dhe zonat ngjitur e lëkurë të shëndetshme lyhet me tretësirë ​​të jodit 5%.

I nxituar loosened përmes corneum shtrese intensivisht me ngjyrë se lëkura përreth të shëndetshme. Vetëm mos të përpiqet për të vënë këtë provë veten, si mund të diagnostikojnë sëmundje mjekun.

Në studimin duke përdorur llambë druri në humbjen shënuar shkëlqim të verdhë.

Në mikroskop në peshore të marra nga xhepat e liken gjallë dhe të përpunuara 15-20% alkali (KOH), e definuar qelizat e kërpudhat dhe pseudo nis të lulëzojë.

Një tjetër metodë e diagnozë - mjedisit përdorim Saburo, e cila formua pas 3 javësh slyvkoobraznoy kulturë të bardhë (të rritjes koloni qelizë për mjedisin), e cila është e ngjashme me maja.

Ekzaminim mikroskopik zbuloi nis të lulëzojë qelizat e kërpudhat.


Kozmetike dhe "vrasin" kërpudhat

Nëse ju zgjidhni në mesin e shumë barnave antifungal gjerësisht në dispozicion në treg modern rus, përparësi duhet t'i jepet atyre që, në fillim, mund të grumbullohen në ato shtresa të lëkurës, i cili zhvillon procesin fungale, dhe së dyti, nuk e merrni në ato shtresa, ku jetesa e kërpudhave e pamundur.

Zakonisht trajtimi është kryer të lënë të gjallë agjentët lokale, dhe në raste të rënda duke përdorur antimykotike sistematike që mund të shkurtojë ndjeshëm kohën e trajtimit dhe për të parandaluar incidencën e përsëritje.Por një duhet të kujtojmë gjithmonë se në qoftë se ju të gjeni veten në simptoma ose në ndonjë mënyrë vetëm trajtim përpjekje, dhe menjëherë të shkoni te mjeku i cili do të përcaktojë saktësinë e diagnozës tuaj dhe të ju përshkruajnë trajtimin e duhur.

Informacione nga artikullin "herpes"