Kolit ulcerative nuk ka si kripë dhe qumësht


 • Çfarë është kolit ulcerative?
 • Durimi dhe puna
 • Kardinali zgjidhje

 • Çfarë është kolit ulcerative?

  Sëmundja nuk mund të jetë "në kohë", por kur njeriu i sëmurë në forcat e plota lulëzim (më shumë se gjysma e kolit ulcerative manifestohet në njerëzit 20-40 vjeç), është veçanërisht i vështirë, veçanërisht që nga simptomat e sëmundjes - diarre ( karrige mund të jetë 6-10 herë ose më shumë), të gjakut në stol, dhimbje barkut - nuk i japin për të jetuar në mënyrë paqësore. Kolit ulcerative ndikon në të dy fëmijët, por pas 40 vjetësh probabiliteti i shfaqjes së saj është reduktuar në mënyrë të konsiderueshme.

  Origjina e kësaj sepse lezny nuk janë studiuar.
  Sipas një hipoteze, kolit ulcerative mund të jetë një sëmundje autoimune, të tjera - arsyeja e tij për dështimin në qelizat e energjisë e mukozën e zorrëve.

  Është vënë re se shtysë për paraqitjen e tij mund të jetë infeksion (fruth i keq, li e dhenve), SARS, infeksionet e zorrëve (dizenteri, salmonellozave). Roli i luajtur nga trashëgim. Duke rëndim e kolit ulcerative kronike mund të shkaktojë stres, mbingarkesë nervor.

  Në kolit ulcerative vuajnë sigmoid më të drejtpërdrejtë, të trashë dhe: ka një humbje të rëndë të mukozës.

  Simptomet kryesore të sëmundjes: diarre të përzier me gjak, qelb dhe mukusit në stol, ndonjëherë e dhimbshme, thirrje të rreme për të pastroj; dhimbje barku (zakonisht në pjesën majtë), humbja e oreksit, humbje peshe. Frekuenca e stol mund të rritet ose poshtë për asnjë arsye të dukshme.


  Në shumicën e rasteve, kolit - një sëmundje kronike, periudha ndryshim vë në gjumë e acarimit (faljen). Por rreth 15% të rasteve ajo mund të fillojë menjëherë, dhe pastaj stools të shpeshta me gjak, ethe dhe dhimbje do të jenë simptomat shumë para.

  Për mjeku i saktë diagnoza mund të përshkruajnë një hetim endoskopik i zorrës së trashë, sigmoidoscopy (provimin zorrës së trashë) fibrokolonoskopiya e mukozës biopsi, x-ray, hulumtim mikrobiologjik. Është e nevojshme për të hetuar stol për të përjashtuar kolit origjinë virale, klamidia, patogjene dhe lezione parazitare.

  Sigurisht, të heqë dorë dhe analizat e gjakut. Të gjithë pacientët kolit ulcerative janë shenja të dysbiosis zorrëve me një rënie në totalin e E. coli, të plotë ose të pjesshëm mungesës bifidoflory.


  Durimi dhe puna

  Trajtuar sëmundjen për një kohë të gjatë, nganjëherë për vite, kështu që ju duhet durim. Trajtimi përbëhet nga dy fusha kryesore që plotësojnë njëri-tjetrin - ilaçe dhe dietë. Sa për drogë, pacienti është kërkuar që të ndjekin të përshkruara nga mjeku juaj përshkruar rr. Opsionet janë trajtim shumë të drogës, vë theks specialist, ne vëmë re vetëm disa trende të përgjithshme.

  Për shkarkim enzimat pankreasit mund të caktohet.

  Ka gjithashtu mund të jetë e përshkruar drogës biliare dhe multivitamina gepatoprotektoram, suplemente hekuri, sedativë, terapi anti per rënda ulcerative kolit - kortikosteroideve. Antibiotikët janë të emëruar, nëse ka infeksion dytësor, inflamacion ose komplikime të rënda.

  Në duart e pacientëve - dietë. Na vjen keq, duhet të harrojmë për të gjitha qumësht dhe produktet e qumështit me yndyrë, të kripura, të hidhura, dhe e. Në sasi akute dhe të kufizuar të fibra, lëngje të ëmbla. Ne duhet të përpiqemi të mos përfshijnë në dietën tuaj dhe çokollatë, fasule, kërpudha, fruta dhe perime, të cilat stimulojnë peristaltikës (kumbulla, kivi, kajsi, panxhar).

  Por ju nuk mund ta mohojnë vetes mish ligët, peshk, dhe në qoftë se ju keni arritur faljen afatgjatë të sëmundjes, atëherë dietën tuaj mund, pas konsultimit me mjekun, për të zgjeruar, duke vazhduar të kenë të gjitha pjesë të vogla, duke shmangur ushqim të nxehtë dhe të ftohtë.

  Ndër të tjera, trajtimi mund të përdoren mjetet juridike popullore, psyllium, galangal, kamomil, Burnet, TEAS ëmbël nga peels shegë, acorns leh, ekstrakte frutash e qershi, blueberries, rizomat spirale, kone gri Alder. Vaj i hips u rrit dhe buckthorn detit përdoret për enemas, lëng ose shurup - vetëm brenda, si një mjet për të luftuar vitaminë mangësi.

  Dobishme si ambrosia.


  Kardinali zgjidhje

  Nëse dietë dhe medikamente nuk ndihmojnë, ju nuk mund të arrijë ndjesë dhe inflamacion vazhdon të përhapet, të mbështetet në kirurgji.

  Trajtimi kirurgjik është i nevojshëm në qoftë se zhvilluar komplikime të rënda: gjakderdhje të bollshëm, pengimin e zorrëve, të rënda kolit ulcerative galopant, nuk iu përgjigjur trajtimit. Në 25% të pacientëve të dështojnë për të arritur faljen qëndrueshme, të zhvilluar komplikime të rënda dhe ata kanë nevojë për kirurgji pas 5-10 viteve të fillimit.