Peptike si të jetojnë


 • Si dhe ku?
 • Çfarë ankues?
 • Ulçerë dhe Cancer
 • Treat, nuk vonojë!


 • Si dhe ku?


  - Pse është formuar ulçerë?

  - Përvojat stresit në mënyrë dramatike rritur aciditetin e stomakut lëng - është më e zakonshme dhe faktorin kryesor në zhvillimin e ulcera peptike. Edhe pse me këtë çështje dhe pirja e duhanit, ushqimet jo të rregullta, dhe ndryshimeve të hormoneve në trup.

  - A është e vërtetë se ulcerat shpesh vuajnë meshkujt?

  - Po, ajo është. Gratë janë shumë më pak të prirur për këtë sëmundje. Raporti i rreth 1: 5.

  - Çfarë ndodh në trup, pse ulçerë është formuar?

  - Normalisht, një person i shëndetshëm acid klorhidrik në duodenum nuk është pranuar.

  Por acid klorhidrik pacienti formuar në radhë të parë, një shumë, dhe së dyti, përmbajtja e stomakut evakuuar shumë shpejt prej saj dhe acid klorhidrik hyn duodenum. Së bashku me acid klorhidrik dhe pepsinë të vijnë, e cila gjithashtu dëmton rreshtim të duodenum.

  Me një foto ulçerë stomakut është disi e ndryshme. Në këto pacientë, aciditetit të stomakut mund të jetë normale, madje reduktuar, dhe ende ulçerë është formuar. Kjo është shkelje e rëndësishme e funksionit motorike të stomakut dhe koordinimin e saj në mes stomakut dhe duodenum. Lirimin e bilës nga duodenum në stomak, acidet biliare dëmtojnë mukozën e stomakut.


  Përveç kësaj, këta pacientë zakonisht përmes funksionit të reduktuar motorike e ushqimit në stomak në stomak më të gjatë vonuar. Kjo stimulon më shumë prodhimin e acidit klorhidrik.


  Çfarë ankues?

  - Si të njohin ku ai formoi një ulçerë?

  - Urth, belching ndjenjë kosi e shurdhim në stomak - jo domosdoshmërisht ulçerë. Kjo mund të jetë një gastro dhe erozive gastrit etj D. pari, tipar kryesor i sëmundjes peptike ulçerë - dhimbje. Dhimbje duodenale ulçerë janë të uritur dhe 1,5-2 orë pas ngrënies. Por në pacientët me dhimbje ulçerë stomakut të ndodhë në 20-30 minuta pasi të hahet. Në përgjithësi, ajo është më e lehtë në qoftë se ju hani diçka tjetër - ushqim neutralizon acid klorhidrik ndërprerë acarim të lëng stomakut ulçerë.

  Në çdo rast, diagnoza e ulcera peptike kërkon konfirmimin.

  Metoda kryesore diagnostike është e thjeshtë, të arritshme dhe përdoren pothuajse kudo - kjo endoskopisė e stomakut dhe duodenum. Kjo ju lejon për të përcaktuar se ku saktësisht është ulcerat, sipërfaqësore ose të thella ajo është, për të përcaktuar madhësinë e saj, natyrën, dhe kështu me radhë D. Në varësi të metodës së zgjedhur të trajtimit -. Konservative ose kirurgjikale.


  Ulçerë dhe Cancer

  - Dhe cilat janë komplikimet?

  - Më ogurzi - një zbulim i madh, kur në vendin e ulcerat formuar vrimë dhe peritonit në zhvillim. Nuk mund të jetë gjakderdhje ndodh të jetë shumë e vështirë në të tilla raste duhet kirurgji emergjente.

  Sëmundje peptike mund të jetë i komplikuar dhe ngushtimi i stomakut, e cila gjithashtu kërkon kirurgji. Por trajtimi konservativ në kohë zakonisht shmang këto komplikime.

  - Pse ulçerë konsiderohet sëmundje parakanceroze?

  - Ulçera duodenale në këtë drejtim, "të pasur", ata kurrë nuk e degjeneruar. Ku aciditetit - nuk ka kancer! Por ulçerë (me normale ose edhe aciditetit ulët) natyrisht zgjatur kronike të vërtetë mund të degjenerojë në kancer. Kjo ndodh në 10-15% të pacientëve me ulçerë stomakut, por vetëm në ato raste kur ulçerë nuk ka shëruar!

  Ulçera duodenale trajtohen me shumë sukses sot. Caktojini antacids (almagel Fosfalyugel), ata neutralizuar leng gastrik te formuar nje film mbi sipërfaqen e ulcerat, mbrojtjen atë nga veprimi i acidit klorhidrik dhe pepsinës; droga që pengojnë sekretimit stomakut, të quajtura bllokuesit H2 - gastrotsepin, tahamet dhe përgatitjet sot famotidina, ultseran, ata kanë praktikisht nuk ka efekte anësore negative.

  Një, trajtim i rëndësishëm dhe nganjëherë vendimtar hap ulçerë është eliminimi i infeksionit H. pylori, për të cilat antibiotikët janë të emëruar të ndjeshëm ndaj këtij infeksioni.

  Në mënyrë tipike, i emëruar agjentët dhe veprimet indirekte të tilla si Solcoseryl. Nuk është antiulcer, por nuk dhëmbëza keq dhe promovon epithelialization e ulçerës.

  - Çfarë zakonisht merr trajtim?

  - Ulçerë duodenale, zakonisht Rumen për 21 ditë. Me një Ulçera në stomak është e komplikuar. Ka kompakt ulcerat avantazh, dhe rrjedhjen e gjakut në këtë zonë është prishur zakonisht, ulçerë aq kohë mund të shërohet. Nëse 3 muaj e trajtimit nuk ka prodhuar rezultate, atëherë të shmangur komplikimet pyetje në lidhje me operacionin.

  Ka edhe drejtimin ulcerat duodenale, ulcerat kur fund nuk është mur duodenale dhe organet e afërta.

  Këto ulcerat trajtohen konservative jo vetëm të padobishme, por i rrezikshëm, duhet kirurgji.


  Treat, nuk vonojë!


  - Cilat janë operacionet për ulcera peptike?

  - Në stomakut heqje barkun e kryer - me ulceration e stomakut është hequr 2/3. Në pacientët të cilët iu nënshtruan operim, aciditeti është pothuajse zero. Pas heqjes më të madhe të zonës së stomakut, e cila prodhon lëng stomakut.

  Në Ulçera duodenale 20 vitet e fundit këtu dhe jashtë vendit janë kirurgji përdorur gjerësisht organ, të tilla si duke kaluar nervat vagus që janë përgjegjës për sekretimit të lëng stomakut.

  Pra eliminuar stimulimin e stomakut lëng, dhe opsionin më të mirë në raste të tilla - një aciditet zero.

  - Në disa raste, drejtuar në ulcerat mbylljes? Sa efektive kjo metodë?

  - Ky operacion kryhet në indikacionet emergjente - kur ulçerë probodenyem komplikuar. Operacioni kursim, por jo të kuruar pacientin e ulcera peptike. Kjo është kryer në pacientët debilitated me kushte të rënda themelore mjekësore, recetë e perforations të mëdha (12 - 24 orë ose më shumë). Për fat të keq, shumë nga ata që vijnë për kirurgji shumë, sidomos pacienti të moshuar - outwaits dobamy dhimbje ...

  - Nëse një person trajtohet pa sukses për drogë, atëherë ai ende kishte operacioni zgjedhore, do të thotë kjo se ai do të jetë i shëndetshëm?

  - Nëse operacioni është i suksesshëm teknikisht korrekt dhe në sasinë e duhur, personi bëhet praktikisht i shëndetshëm. Në rastet e përsëritjes duhet të shikoni për shkaqe të tjera të sëmundjes peptike ulçerë -. Një sëmundje të pankreasit, tiroide, dhe kështu me radhë D.

  - Megjithatë, që stomaku ulcerat cigare më të dëmshme se sa një gotë vodka?

  - Gjë e varfër dhe një tjetër. Sidomos në kombinim.