Rënie e rektumit


 • Simptomet e prolapsi rektal
 • Diagnoza e prolapsi rektal
 • Trajtimi i prolapsi rektal

 • Prolapse zorrës së trashë në fëmijët ndodh shumë më shpesh se sa tek të rriturit.
  Kjo sëmundje ndodh kryesisht në moshën prej 1 viti në 3 vjet.

  Arsyeja kryesore - dobësi kongjenitale e perineum, rektum fiksimi i pamjaftueshëm për shkak të atrofi e yndyrës në fëmijë të brishtë. Provokuar momente mund të jetë një shumëllojshmëri të faktorëve: sëmundjet e zorrëve të mëdha (dizenteri, mostretje), kequshqyerja, rrit presionin e barkut gjatë kapsllëk, ekspozimi i zgjatur në tenxhere, etj frekuencën e prolapsi rektal të lidhur me karakteristikat anatomike dhe fiziologjike të fëmijëve të vegjël (sipërfaqe konkave të vogël të kryqe , pozicion vertikal i coccyx, lordosis butë dhe këmbë të ulët grooves vesico-rektal dhe fshikëz-utero-zorrës së trashë poshtme).

  Si rezultat, rritja e presionit intra-abdominale dërguar direkt në katin e legenit dhe rektumit. Djemtë janë të sëmurë në 2 - 3 herë më shpesh se vajzat.
  Simptomet e prolapsi rektal  Në fazat fillestare të sëmundjes bie vetëm mukoza dhe natyrisht një dorë; të zvogëlojë një vetë. Humbja më tej është i plotë; me dy pika të duket si tumoret kolbasoobraznoy cilindrike të madhësive të ndryshme.

  Nëse dy pika kishin mbetur shumë kohë nevpravlennoy, ajo shtohet, gjakderdhje, qelb-i mbuluar i fibrinës ulqerim mbulesë. Humbja i zgjatur kur muskul unazor ton është ruajtur mund të kufizojë zorrë.


  Rastet e nekrozë të zorrëve dhe për zhvillimin e peritonit.


  Humbja zakonisht ndodh pas një lëvizje zorrë. Fillimisht, kur toni i muskujve të bazës së legenit dhe muskul unazor i jashtëm i shpëtuar, reduktim Mukoza e shoqëruar me dhimbje dhe kryhet me vështirësi. Hipotension mëtejshme muskujt e legenit kat lehtë të zvogëlojë një gut, por edhe lehtë të bien përsëri. Në raste të rënda, sidomos në fëmijë të brishtë, zorrë bie çdo lodhje dhe duke qarë, dhe reposition atë për shkak të edemë dhe trashje bëhet e vështirë.
  Diagnoza e prolapsi rektal


  Nevoja këshilla koloproktoloha kirurg.


  Diagnoza shpesh nuk paraqet shumë vështirësi.

  Gabimet janë të mundshme me studimin pak pacientit, kur polip prolabirovat zorrës së trashë janë të rënë. Gabim diagnostik mund të ndodhë kur intussusception nëse zbatohet zorrë bie jashtë anusit. Megjithatë, historia, gjendja e përgjithshme e fëmijës, rishikimi kishte guxim dhe provim dixhital zorrës së trashë lejon kirurg për të bërë diagnozën e saktë.
  Trajtimi i prolapsi rektal


  Trajtimi fillon me masat konservatore. Shpesh e mjaftueshme për fillimin e funksionit të zorrëve shërim të normalizuar dhe lehtësuar jashtëqitjes. Është e rëndësishme që të caktojë një dietë racional (kufizim ushqim me kalori të fibrave dietike).

  Kapsllëk jap në luledielli apo ulliri vaj 1 lugë ëmbëlsirë 3 - 4 herë në ditë rregullisht pastrimin enemas. Është e nevojshme për të mësuar pacienti nuk për të nxitur, të cilat ndalojnë bimore fëmijën mujor në tenxhere. Fëmija duhet të operohet shtrirë në anën e saj ose në anën e pasme. Kjo, e kombinuar me trajtim tonik, në shumicën e rasteve të mjaftueshme për shërim.


  Nëse ju nuk e kishte reduktuar një gut vetëm, e vënë fëmijën në barkun e tij dhe ngriti këmbët e tij lart, duke hedhur ata të dy veç e veç. Brushing kishte një vaj vazelinë gut, ngadalë dhe butësisht të reduktojë një të saj. Filloni me pjesën qendrore kishin dy pika ku është lumen të dukshme, vvorachivaya ra në komplot.

  Me praktikë pjesa qendrore e pjesës së zorrës së trashë jashtme shkon brenda vetes. Pas guxim reduktimin fëmijën vënë mbi barkun e tij dhe për të zvogëluar mollaqe. Me ushtrimin e zakonshëm të këtyre aktiviteteve dhe respektimin e trajtimit të duhur prolapsi rektal në 90-95% të fëmijëve deri në 3 - 4 vjet, të pa aftë për të kuruar konservative.


  Nëse trajtimi konservativ është i pasuksesshëm, përdorni një injeksion të alkoolit në fibra adrectal në Mezenevu (sclerotherapy). Kjo metodë çon në inflamacion pa mikrobe me zëvendësimin e mëvonshëm të fibrave të lirshme mbresë ind i dendur që mban rektum në vend.