Keqbërës imët guri i rremë - alergji


 • Çfarë mund të gjëra të bela deri në fëmijën frymëmarrjes alergji
 • Shënim kollë

 • Çfarë mund të gjëra të bela deri në fëmijën frymëmarrjes alergji

  Si me sëmundje të tjera, organizohet kryesisht ku ajo është më i përshtatshëm. Biomotor fëmijë - krejt vendi i duhur. Është e lehtë për të "përgjigjet" në çdo departament të tij alergji - nga maja e hundës deri alveole. Mukoza membranës rreshtim traktit respirator (pasazhe hundës, trake, bronke), të paktën traktin gastrointestinal të pasur në qelizat imunitare dhe proteina. Ajo është e trashë, me lëng, enëve të përhapura mjaft nëpër të cilin shkëmbimi i substancave të ndryshme.  Shkaku i menjëhershëm i sëmundjeve alergjike të rrugëve të frymëmarrjes - korrente (të përsëritura) imët guri të rreme është një reagim ndaj një alergjen që një fëmijë inhales (pluhur, polen, pupla, lesh).

  Por ndonjëherë epiqendra e një reaksion alergjik në një trup të ndryshme, të tilla si zorrë, dhe alergjen nuk thithur dhe ngrënë apo pirë. Në këtë rast aparat frymëmarrje prekur produkte si një reaksion alergjik të grushtuar, por përgjigja mund të jetë aq i fortë.

  Nëse imët guri false në e fëmijëve të frymëmarrjes allerhoz (sëmundje alergjike të frymëmarrjes) fillon për të formuar në traktin e sipërm respirator.


  Shenjat e para të alergjive të frymëmarrjes mund të jenë të moshës disa muaj.


  Shënim kollë


  Nën kushte të pafavorshme, inflamacion alergjik përparon dhe kap fyt. Një tipar i rëndësishëm i lezioni alergjik është e kollitjes.

  Fëmijët kollitje shpesh për arsye të ndryshme. Për të njohur kollë alergjik, ju duhet të dini disa nga karakteristikat e tij. Këtu ata janë: kollë alergjik përshkruar si sulme apo ngulët. Fëmija mund të nxjerr me kollë për disa ditë, pastaj kollë ai papritmas ndalet, por pas pak a shumë periudhës Resurface gjatë. Prindërit shpesh ankohen se fëmija kollitjes pothuajse vazhdimisht.

  Nëse kollë alergjik kollë gëlbazë gati, kështu që ajo është quajtur thatë.

  Për të konfirmuar allerhiche?%
  81koy kollë natyra udhëzime thelbësore për prindërit që përpjekjet për të trajtuar "ftohtë" mjetet juridike tradicionale në shtëpi (mjaltë, hudhër, mustardë, fërkim) çoi në rritën më tej kollë. Në ekzaminim, fëmija natyrisht janë të lidhura reaksione alergjike -. Dermatit atopic, rinitit alergjike, dhe kështu me radhë D.

  Imët guri i rremë mund të rezultojë në ënjtje alergjike e fyt dhe litarët vokale të fëmijës. Prindërit duhet të njoftuar shfaqjen e "leh" kollë dhe hije osyplosty vota, e ndjekur nga një fillim të shpejtë të rritet shenja të frymëmarrjes - frymëmarrja është përfshirja e vështirë e zhurmshme e fossa dhe ndër brinjëve hapësira supraclavicular.

  Fëmija pafrymë bëhet e zbehtë, pastaj blu. Për të rivendosur frymë ai kishte nevojë për kujdes të menjëhershëm mjekësor. Është e njohur se imët guri i rremë shpesh komplikon infeksion viral, por nëse ajo është përsëritur shumë herë, 3 - 4 ose më shumë herë në vit - duhet të kërkoni shkaqe alergjike.

  Informacion nga artikullin "lezione alergjike të rrugëve të frymëmarrjes në një fëmijë."