Llojet e vaskulitis sistemike


 • vasculitis kriohlobulinemichnyy
 • Schonlein-Hanoku purpura (vasculitis hemorragjike)
 • Granulomatoza e Wegener-it
 • Granulomatoze anhiyit Cherdzha-Strauss-it
 • Polianhiyit mikroskopike

 • vasculitis kriohlobulinemichnyy

  Eseentsialnyy kriohlobulinemichnyy vasculitis - një sëmundje në të cilën nuk ka dëme të enëve të vogla të gjakut kriohlobulinemichnyy komplekset e lezione të lëkurës dhe glomeruli renale. Kriohlobuliny - ajo imunoglobulinave ose imunoglobulina permban komplekset që në temperaturat ulëta spontane precipituar, duke formuar nje xhel; në temperatura më të larta se të bëhen të tretshme përsëri.

  Arsyeja kriohlobulinemichnyy vasculitis mund të zgjatet hipotermi, hepatiti B dhe C. viruset

  Kriohlobulinemichnyy Ill vaskulitis kryesisht gratë mbi 50 vjet. Simptomë kryesor është një skuqje të lëkurës (purpura palpyruemaya) në lëkurë e këmbë të ulët dhe këmbë, i shoqëruar me kruarje ose djegies. Ndryshimet e lëkurës mund të shkaktohet nga ndikimi i ftohtë, presion në lëkurë apo këmbë të zgjatur. Rash shoqëruar me dhimbje në muskuj dhe nyje. Në vendin e purpura të lëkurës mund të zhvillojë nekrozë dhe ulcerat deje (sidomos në këmbë). Dëme të jetë e mundur të veshkave sipas tipit të glomerulonefriti dhe të mushkërive gulçim dhe hemoptysis.

  Diagnoza konfirmohet me zbulimin e serum kriohlobuliniv.


  Schonlein-Hanoku purpura (vasculitis hemorragjike)


  Vasculitis hemorragjike (sëmundje Schonlein-Hanoku) - një sëmundje sistemike vaskulare, kryesisht ndikojnë capillaries, arterioles dhe venules, sidomos të lëkurës, nyje, bark dhe veshkat.

  Sëmundja zakonisht ndodh në fëmijët dhe adoleshentët, më pak të zakonshme në të rriturit e të dy gjinive, pas infeksionit mëparshëm (fyt strep ose grykët rëndim, faringjit), vaksinave dhe serumeve, dhe në lidhje me intolerancë të drogës, ftohje.

  Natyra më e mundshme autoimune e sëmundjes. Që qelizat e enëve të gjakut fillojnë vospinimatsya si një trup të huaj dhe të sulmuar nga qelitë e tyre agjent vet mbrojtëse.

  Sëmundja manifestohet nga një treshe të simptomeve: puçrra hemorragjike në lëkurë (purpura), dhimbje të përbashkët (arthralgia) dhe (ose) inflamacion i nyjave (arthritis), kryesisht të nyjeve të mëdha, dhe sindromi barkut, e cila është vërejtur në 70% të pacientëve. Dy karakteristika e fundit janë të shoqëruara zakonisht me ethe. Lëkurore (i lehtë) Mundësia më e zakonshme, që karakterizohet nga skuqje të lëkurës me puçrra simetrik në gjymtyrë, mollaqe, shpesh në trup. Lezionet klikuar nuk zhduket. Variant kyçeve ndodh me lëkurën ose disa ditë pasi ajo duket dhe dhimbje në nyje të mëdha.

  Një ditë më vonë dhimbje kalon, por valë e re do të ndodhë përsëri. Për sindrom barkut të karakterizuar nga lezione hemorragjike në mukozën e traktit gastrointestinal, mesentery, peritoneum, udhëheqëse në disa raste deri në ulceration dhe vrimë me peritonit. Manifestuar klinikisht nga dhimbje të papritur në llojin e dhimbje barku zorrëve, të vjella dhe diarre me gjak, duke i kujtuar patologjisë barkut natyrave të ndryshme (ulcera peptike, kolit ulcerative, dizenteria). Sindromi i barkut zakonisht merr 2-3 ditë. Shpesh ka një kombinim i formave të barkut të sëmundjeve të veshkave, e cila manifeston shfaqjen e proteinave në urinë dhe gjak.

  Më i rrezikshëm - ajo molnienostnaya të formuar. Ashpërsia ekstreme e formave rrufe për shkak të natyrës së skuqje të përgjithësuar që shpesh çon në vdekje nga gjakderdhje në tru dhe membranat e saj.

  Diagnoza bazohet në praninë e treshe karakteristike te shenjave ose vetëm skuqje hemorragjike.


  Granulomatoza e Wegener-it

  Granulomatoza Wegener - është një sëmundje inflamatore vaskulare, kryesisht ndikojnë arteriet dhe venat e kalibrit të mesëm dhe të vogël dhe të rrugëve të frymëmarrjes microvasculature, mushkëritë dhe veshkat.

  Ndër shkaqet e mundshme të granulomatoza Wegener-it GDV më shumë të ngjarë të gjeni microbial apo faktor virale.

  Sëmundja shpesh ndodh pas SARS, trishtues, vaksinimit, antibiotikëve, por mund të zhvillohet në fëmijë të shëndetshëm.

  Sëmundja fillon në çdo moshë, por zakonisht 40-45 vjet. Ndikon në traktin e sipërm respirator - ka ulcera, nekrozë; dritë - infiltrohet në kolaps; Veshkave - glomerulonefriti. Ka dy forma të granulomatoza Wegener-it - lokale dhe përgjithësuar.

  Ankesa e parë e granulomatoza ankesave Wegener-it e dhimbje koke, dhimbje në veshët dhe në gojë, nosebleeds, peshtyn gjak, ënjtje të qepallave, rrufë. Çdo Otolaryngology dëm të shfaqet me shkarkimin e vazhdueshme të ftohtë i përgjakshëm-purulent, sinusit foto, mukozën nekrotyzuyetsya e pasazhe të hundës, shije të butë, bajamet.

  Pastaj është shkatërrimi i mur ndarës hundës, predha shpuar qiellza e butë dhe e vështirë. Në X-ray tregon pulmonare dypalësh infiltrates raund të shpërbërjes dhe formimin e dëmtimit të dhëmbëve.

  Në një formë të përgjithësuar të granulomatoza Wegener-it në disa javë apo muaj në një sfond të procesit progresiv nekrotike në rrezik primar lëkurore sindromi atje - të ndryshme, gunga, hemorragjike dhe necrotic Ulçera-elemente, disa pacientë zhvilluar miokardit, perikardit, bronkit.

  Megjithatë, më i frikshëm në lidhje prognoze është bashkuar në këtë fazë glomerulonefriti. Kjo ndodh pa hipertension, me zhvillimin e shpejtë të dështimit të veshkave.


  Granulomatoze anhiyit Cherdzha-Strauss-it

  Vasculitis alergjik granulomatoz ose anhiyit Cherdzha-Strauss, është një sëmundje inflamatore e enëve të vogla dhe të mesme, sidomos të lëkurës, nervat periferike dhe mushkëritë. Njerëz të sëmurë të moshës 30-40 vjet.

  Sëmundja karakterizohet nga astma klinik dhe rritjen e numrit të eozinofileve në gjak. Në periudhën fillestare të pacientëve reagimet e ndryshme alergjike, përfshirë rinitit, ethe hay dhe astmë.

  Sindroma Cherdzha-Strauss sugjerojnë është nëse personi ka nje histori të simptomave të alergjisë ose astma bronkiale duket te rritur numrin e eosinophils ne gjak ne kombinim me sëmundje sistemike në të cilën ekziston infiltrimit në mushkëri (70%) ose më e lezionit.

  Diagnoza konfirmohet me biopsi në spital dëmtuar indet.


  Polianhiyit mikroskopike

  Polianhiyit mikroskopike (polyarteritis) - është një sëmundje inflamatore vaskulare në të cilin kapilarët e prekur, venules dhe arterioles të mushkërive, veshkave dhe të lëkurës.

  Polianhiyit mikroskopike kryesisht ndodh në meshkuj të moshës mesatare. Nuk është pamja e etheve rezistente në terapinë me antibiotikë, dobësi, humbje peshe, dhimbje të përbashkët. Lëkura mund të jetë një skuqje të lëkurës të ndryshimeve ulcerative. Zhvilluar me dyspnea pulmonare, hemoptysis dhe hemorragji të mundshme të rënda të mushkërive. Ndryshe granulomatoza radiologically Wegener zbuluar mushkërive infiltrates pa shkatërrim.


  Zhvillimi i mundshëm i Alveolite hemorragjike apo shpejt duke përparuar fibroziruyuscheho. Humbjen glomeruli renale zbuluar shfaqjen e proteinave në urinë dhe gjakut papastërtitë mund të zhvillohet sindromi nefrotike. Në rast të shpejt duke përparuar glomerulonefriti 3-6 muaj foto e dështimit të veshkave.

  Informacion nga artikullin "vaskulitis sistemik"