Llojet e rinitit


 • Rinitit kronike
 • Kataral rinitit
 • Rinitit alergjik
 • vasomotor rinitit
 • Rinitit atrofik
 • Rinitit Mjekësi

 • Rinitit kronike

  Rhinitis kronike - që është një grup i sëmundjeve të karakterizuara nga simptomat e zakonshme: bazik - vështirësi në frymëmarrje nazale, shkarkimit hundeve, ulur sensin e nuhatjes. Në mënyrë të ngjashme, pacientët mund të jenë të shqetësuar në lidhje me simptomat e mëposhtme - kruarje dhe ndjesi djegie në hundë, teshtimë, dhimbje koke, lodhje dhe të qenët i përgjumur, hundë thatë, formimi i crusts, ndjenjë erë të keqe, nosebleeds të vogla, skupchuvannyu mukozë të trashë në hundë, fyt, acarim të lëkurës së hundës dhe krahët e sipërme buzët, gërhitës dhe gjumë të cilësisë.

  Ka shumë klasifikime të rinitit kronike.

  Këtu është më e përshtatshme (sipas mendimit tim):

 • Kataral
 • Alergjik
 • Sezonal
 • Gjatë gjithë vitit
 • Vasomotor
 • Atrofik (duke përfshirë Ozen)
 • Hypertrophic
 • Mjekim
 • Specifik
 • Forma të tjera të rinitit
 • Para se të bëni jashtë çdo formë më duhet të thuhet se këto simptome mund të shkaktojnë sëmundje të tjera të hundës dhe nasopharynx (gjë e shëmtuar hundës mur ndarës, sinusit kronik, polyps hundës, tumoret, adenoids, dhe disa sëmundje të tjera).


  Kataral rinitit

  Njomë rhinitis - nje semundje e karakterizuar nga njomë konstante (jo purulent) inflamacionit të mukozës nazale.


  Faktorët e kësaj sëmundjeje përfshijnë Mukoza lartë bakteriale, infeksionet e shpeshta të rrugëve të frymëmarrjes (disa shkencëtarë besojnë se pas rimëkëmbjes i virusit nuk vdes, dhe vazhdon të ekzistojë në qelizat e mukozën, duke shkaktuar simptome të butë), ulur sistemin imunitar, ndotje të lartë llojet e ndryshme të ajrit të thithur pluhur dhe djegies produkteve. Simptomat - shortness frymëmarrje nazale, shkarkimin nazale, ulur ndjenja e erë është zakonisht e shprehur në mënyrë të moderuar. Trajtimi përbëhet nga agjentë në nivel lokal me qëllim të antibacterial, mukolitike, shpirtit të hundës, përgatitjet e trashë duke marrë drogë anti-inflamator, fizioterapinë.

  Më vonë shpesh përdoret imunizimi thithur vaksinë.

  Rinitit alergjik

  Alergjik rinitit - një sëmundje e lidhur me alergjen hyrje (substanca që shkaktojnë reaksion alergjik) në mukozën e hundës.

  Rinitit alergjik mund të ndodhë sezonale (e cila është e lidhur me disa lloje të bimëve lulëzuar) ose tërë. Rinitit alergjik është e lidhur shpesh me astma, konjuktivit alergjik, urtikaria dhe sëmundjeve të tjera alergjike. Shpesh rezultati është zhvillimi i rinitit alergjik rhinosinusitis polypous (polyps) dhe hypertrophy e turbinate më të ulët. Simptomat e rinitit alergjik (me përjashtim të mëdha) janë: kruarje dhe ndjesi shpimi gjilpërash në hundë, skuqje të hundës, shkarkimi i holluar me ujë të qarta, sytë e përlotur harlisur, teshtimë.

  Aktualisht, zakonisht për trajtimin e rinitit alergjik caktohet antihistamines dhe kortikosteroidet hundës. Gjithashtu e rekomanduar për të përcaktuar ndjeshmërinë ndaj alergeneve që vaksinimi i mundur alergjen zbuluar se në të ardhmen mund të mbrojë kundër reaksione alergjike në këtë alergjen.

  vasomotor rinitit


  Vasomotor rinitit - një shtet funksional për shkak të shkeljes së rregullores së tonit të enëve të gjakut nën mukozën e turbinate më të ulët. Normalisht, turbinate ulët të rregulluar volumin e ajrit të thithur, në rënie apo në rritje në madhësi (për shkak të furnizimit me gjak) në përgjigje të temperaturës dhe lagështisë së saj, dhe ton enëve të gjakut në një nga turbinate më të ulët më shumë se një tjetër (duke ndryshuar tonin rreth 1 për h) - i ashtuquajturi

  "Cikli i hundës". Kur vasomotor cikël rinitit hundës është shkurtuar ose zgjatet ose ose edhe në të dy anët e enëve të gjakut të ulët ton. Tiparet karakteristike të vasomotor rinitit është një prej themelimit gjysmave alternative të hundës ose pamjen e hundës, ndërsa duke marrë një pozicion janë mbështetur në anën në të cilën personi bie.

  Vasomotor rinitit shpesh zhvillon në njerëzit me neuro-qarkullimit të gjakut dystonia në hypotensive, në pacientët me sindromin asthenic-vegjetative, si dhe sëmundje të caktuara endokrine, shpesh në një moshë të re apo premenopausal.
  Trajtimi i vasomotor rinitit - problemit është mjaft i komplikuar, ka shumë mënyra në varësi të sëmundjes bazë.

  Forcim dhe fizioterapi nuk jep rezultate të mira. Aktualisht, më të përdorura vnutrirakovinnyh lloje të ndryshme të injeksioneve dhe trajtimet kirurgjikale. Duke injeksione vnutrirakovinnym përfshijnë bllokadën vnutrirakovinnye (zakonisht me novokaina), futjen e agjentëve sclerosing dhe futjen e kortikosteroideve gjata me veprim, këto trajtime gjithashtu nuk kanë efikasitet të lartë dhe mund të rekomandohet si trajtim fillestar. Trajtimi kirurgjik është gjithashtu shumë e ndryshme. Ne listën e tyre nga më të vjetra në më të rinj, submucosa vazotomiya, halvanokaustika, dezintegrimit tejzanor, vnutrirakovinnaya radioelektrokoahulyatsiya, photodestruction lazer.

  Të gjitha këto metoda kanë të njëjtën efektiviteti dhe pro dhe kundra, halvanokaustika tani përdoret pak, si e njohur si operacioni "paralizuese". Përmbajtja e veprimeve të mësipërme është që të sigurojë që enët shkatërrim submucosal e turbinate më të ulët nuk lejojnë predha të rritet.

  Rinitit atrofik

  Rinitit atrofik karakterizohet me formimin e një numri të madh të crusts hundë thatë, thatësi, traumatizimit dritë e mukozën e hundës mund të modifikohet erë (erë që nuk ndihen njerëzit rreth e rrotull) nosebleeds të vogla.

  Shfaqja e rinitit atrophic është i lidhur me zvogëlimin e mukozën e hundës, shkeljen funksion të transportit, duke zëvendësuar epitelin ciliar (normale) në një banesë, atrofi e filamente nuhatjes të nervit të nuhatjes, një shkelje të sekrecioneve të hundës dhe me cilësi të mukusit. Shkaqet e rinitit atrophic është shpesh një mungesë e vitaminave, mungesa e hekurit, rreziqet profesionale (punë në të nxehtë, kushtet e thata, llojet e ndryshme të pluhurit), faktorët gjenetik (në raste të tilla, atrofik atrofik rinitit kombinuar me faringjit dhe gastrit atrophic, e cila më shpesh në gratë) dhe edhe pas një operacioni shumë radikale në strukturat e hundës.

  Mjekimi i rinitit atrophic përbëhet nga identifikuar faktorët e përbashkët që shkaktojnë sëmundje dhe korrigjimin e tyre, si dhe trajtim lokal, duke përfshirë medikamente përmirëson rigjenerimin dhe Mukoza trofik, të zvogëlojë viskozitetit e mukusit të hundës, stimuluesve dhe fizioterapi.

  Ozen (hundë i lëngshëm me erë të keq) - një sëmundje shumë e rrallë në vendin tonë, por shpesh i regjistruar në vendet tropikale dhe subtropikale me klimat e thatë. Kur Ozen ndarë një mikroorganizëm të veçantë - patogjen Klebsiella ozeny gjithashtu luajnë rolin e faktorëve gjenetik. Ozen vyrazheniyshey karakterizuar nga atrofi ndikon jo vetëm strukturën e mukozës por kockave të hundës, ka crusts rënda me një erë të prishur, të dukshme nga një distancë, fytyra e pacientit ka një karakteristik "ozenoznyy specieve".

  Ozeny Mjekimi është zakonisht me përdorimin e antibiotikëve dhe të trajtimit kirurgjik me qëllim të rritur rezistencën e hundës dhe restaurimin e anatomisë normale të zgavrën e hundës. Rinitit hypertrophic shpesh shkaktohet nga llojet e tjera të rinitit kronike (përveç atrophic) dhe karakterizohet nga rritja e indit lidhor nën mukozën (hypertrophy soedenitelnotkannaya) ose kockave (hypertrophy kockave). Trajtimi i kirurgjisë hypertrophic rinitit - llojet e ndryshme konhotomiya.

  Rinitit Mjekësi

  Rinitit mjekësor, si emri nënkupton, zhvillon në pacientët marrjen e drogës.

  Këto droga të zvogëluar të gjakut presion, qetësues, antipsikotikët dhe alkoolit. Ndër të tjera vasoconstrictor hundë pika, si ata shpesh shkaktojnë rinitit drogës-i detyruar. Ne nuk e rekomandojmë përdorimin e vazhdueshëm të vasoconstrictor hundë bie moshuar dhe që vuajnë nga sëmundjet e sistemit kardiovaskular, sepse këto barna mund të shkaktojnë rritjen e presionit dhe rritjen e normën e zemrës (takikardia). Trajtimi reduktohet në ndërprerjen e terapisë që shkakton rinitit drogës-nxiti nëse është e mundur dhe nuk do të shkaktojnë plagosje, ose përzgjedhje të tjera të trajtimit.

  Dështimi për të ndërprerjes së trajtimit të drogës mund të trajtohen në mënyrë të ngjashme vasomotor rinitit. Në rast varësi të pikave vasoconstrictive rekomanduar Fazën e tyre, duke marrë vetëm në qoftë se është absolutisht e nevojshme, varrosje hundën e tij në Phys. zgjidhje, dhe në qoftë se nuk efikasiteti mund të bëhet një lloj të shkatërrimit vnutrirakovinnoy. Rinitit tjetër kronike janë me interes vetëm për specialistët dhe mund të ndodhë në disa sëmundjet infektive, ekspozimit ndaj kimikateve dhe rrezatimit jonizues.

  Informacion nga artikullin "rinitit kronike. Rinitit Vasomotor. Rhinitis alergjik ".