Llojet e osteomielit, trajtimit


 • Osteomielit
 • Trajtimi i osteomielit
 • Çfarë osteomielit hematogjene
 • Simptomet e osteomielit hematogjene
 • Çfarë është osteomielit kronik hematogjene

 • Osteomielit

  Osteomielit - tani të bashkuar nën këtë titull të mundur të gjithë pjesët e kockave: malcim i kockës (malcim i kockës), palcës kockore (mielit) dhe periosteum (periostitis). Ajo është rezultat i endogjen (hematogjene) ose exogenous e infeksionit në kockë.

  Ka osteomielit hematogjene, e cila është shkaktuar nga bakteret hyjnë në kockë nëpërmjet gjakut dhe plagë ose osteomielit traumatike, e cila është e mesme dhe zhvillon si një komplikacion i shërimin plagë, trajtim kirurgjik të frakturave të mbyllura.

  Në fazën fillestare, këto dy lloje të inflamacionit kockave krejtësisht të ndryshme në origjinë, dhe në forma. Megjithatë, në fazat e mëvonshme të dallimeve të zbutur gradualisht jashtë, sepse ata janë të njëjtët emra.


  Trajtimi i osteomielit

  Efikasiteti i lartë i antibiotikëve përmirësuar ndjeshëm rezultatet me trajtimin konservativ dhe të reduktuar nevojën për operacione. Trajtimi konsiston në masat hematogjene osteomielit ndikimin e përgjithshëm mbi pacientit dhe lokal - burimi i infeksionit.

  Imobilizimi tërhequr nga dita e parë e sëmundjes, ndihmon procesin kufi, zvogëlon dhimbjen dhe e përmirëson shëndetin e përgjithshëm të pacientit.


  Operacioni (ajo rrallë ka për të përdorë) është treguar për drejtimin e proceseve me zhvillimin e phlegmon në rastet kur trajtimi konservativ nuk ka sukses, dhe për të hequr sekuestrimin.


  Çfarë osteomielit hematogjene

  Osteomielit hematogjene - më të zakonshme në fëmijë dhe meshkuj të adoleshentëve. Procesi zakonisht ndodh në eshtra femurit dhe tibial dhe rrallë në pjesën tjetër. Me fokus primar (vlon, xhevairi, kriminelëve, cellulitis, abscese, erizipela, abrasions infektuar dhe shëllirë, dhëmbët karies, grykët, inflamacion kronik të dëmtimit të dhëmbëve paranazale të hundës dhe veshëve, etj) germs merrni në palcën e eshtrave përmes qarkullimin e gjakut dhe të shkaktojë inflamacion.

  Ka faktorë që ndikojnë në zhvillimin e osteomielit:

 • anatomike dhe fiziologjike;
 • biologjik dhe imunologjike;
 • predispozues.
 • Gjatë rrjedhës klinike jashtë osteomielit akute dhe kronike, e cila në shumicën e rasteve është rezultat i akute, por mund të ndodhë si kronike primar.


  Simptomet e osteomielit hematogjene

  Në 1-2 ditët e para të shënimet e sëmurë gjendje e sëmurë, gjymtyrë dhemb, dhimbje të muskujve, dhimbje koke. Pastaj është dridhura mahnitëse me rritje të qëndrueshme në temperaturë deri 39 ° C dhe më lart, lodhje, dobësi, dhimbje koke, vjellje ndonjëherë.

  Gjendja e përgjithshme është e rëndë, vetëdija zbehet, atje simptomat jerm e acarim të meninges dhe nganjëherë konfiskimeve. Oreks zhduket, gjuhën veshura, e thatë.

  Fytyra bëhet e zbehtë, sytë lavaman, buzët dhe mukozës cyanotic, lëkurë të thatë, me nuancë ikterik, TURGOR i saj ka rënë. Presioni i gjakut është ulur, të shurdhër kardiak, impuls të shpeshta, mbushje të dobët dhe zakonisht korrespondon me temperaturë. Frymëmarrja është i shpejtë, i cekët. Në nganjëherë simptoma të lehta të pneumonisë. Mëlçisë dhe shpretkë u zgjeruar, të dhimbshme në prekje. Veshkat nganjëherë të dhimbshme, urina proteina pak në urinë dhe cilindra.

  Nga 1-2 ditësh të sëmundjes duket dhimbje rreptësisht të lokalizuara të rënda në gjymtyrë e prekur që është i shqyen, shpime, arching natyrën. Pacientët, sidomos fëmijët, në lëvizje të vogël e gjymtyrë e prekur, shtretër shoku, shpesh zhvendosur britmën nga dhimbje në rritje. Për të zvogëluar dhimbje, ata qëndrojnë plotësisht ende. Për shkak të xhepa të thellë të një rëndësie të madhe në raste të tilla bëhet prekje metodike, e cila duhet të bëhet me kujdes. Kjo ju lejon të vendosur në zonën më të dhimbshme, procesin e qendrës sootvetsvuyuschyy. Metoda e diagnostikimit të hershëm - fshehur në thembra ose në bërryl, duke shkaktuar dhimbje të forta në vendin e lëndimit.  Në 1-2 ditëve të ardhshme, fenomene lokale duket qartë. Sipas faqes së lezioni duket ënjtje të dhimbshme të indeve të buta, në rritje të shpejtë, skuqje butë dhe ënjtje të lëkurës, duke rritur temperaturën e saj. Pavarësisht AP se x-ray në këtë kohë nuk ka ndonjë të dhënë, diagnoza bëhet mjaft i qartë.

  Ënjtje rritjet e gjymtyrëve shpejt të fillojë të shkëlqejë venat janë Nyjet e rritura limfatike rajonale. Në fund të 1 jave te fëmijët dhe për dy javë në adoleshentët në qendër të një ënjtje të dendur dhe të dhimbshme fillon të përcaktohet luhatje. Me zhvillimin e phlegmon intermuscular, pacienti është përmirësuar disi në qoftë se ajo mbetet e vështirë, është e nevojshme që të shikoni për komplikime të caktuara (procesi i tranzicionit rrethon përbashkët, lezione të shumta të eshtrave, lezionet piemicheskih arsimin, etj).

  Pa kirurgji abscesi intramuskular mund të hapë veten me formimin e mëvonshëm të një fistula. Në raste më të pafavorshme, ajo përparon me sekondar septike artrit, sepsë dhe para-kyçeve phlegmon.

  Kursi i osteomielit akute hematogjene varet nga trajtimi në kohë të fillimit, duke përfshirë antibiotikët. Në këtë pikë, praktikën mjekësore, e cila tregon një rritje në vitet e fundit "subakut" format dhe një reduktim të ndjeshëm të numrit të rasteve akute dhe septike.


  Çfarë është osteomielit kronik hematogjene

  Arsyeja për kalimin e osteomielit akut është një nekrozë kronike e vazhdueshme e zonave të infektuara apo shtresë bira-bira e kockave kompakt.

  Rezultuar sekuestrimit është një substrate të mëdha patologjike mbështetëse inflamacion reaktive e kockave. Zhvillimi i dobët i proceseve rigjeneruese të shkaktuara nga kequshqyerjes kocka të mprehta dhe periosteum, promovon kursin kronike.

  Simptomat ndodhin kur dobësuar, rezistenca ndaj hnizduvalnoyu infeksion kockave (trauma, ftohje, sëmundje të përgjithshme të rëndë, etj).

  X-ray studim është i vlefshëm për të përcaktuar vendndodhjen dhe shtrirjen e plagë, duke ndihmuar për të përcaktuar natyrën e ndryshimeve ekzistuese patologjike. Simptomat e para radiologjike fillojnë të shfaqen 10-14 sëmundje ditë.

  Në disa raste përdorimi i paqartë i duhur i imazhit.

  Në osteomielit kronike, vazhdon me formimin e fistulat, zë një vend të rëndësishëm fistulography. Kjo ju lejon të specifikoni vendin e sekuestrimit dhe të identifikojnë ku fotografitë normale nuk janë të qarta. Në kontrast media përdoret fistulography (yodolipol, serhozin, Diodon, etj). Zona më i saktë i shkatërrimit të kockave nuk mund të identifikojë metodë radioaktiv skanimit duke përdorur technetium radioaktiv, i cili është jashtëzakonisht i rëndësishëm për të vendosur mbi vëllimin e transaksioneve.

  Informacion nga neni "osteomielit".