Llojet e abuzimit të drogës varësisë fazë


 • Podpodvalnyy kati i parë
 • Podpodvalnyy i dytë kat
 • Podpodvalnyy kati i tretë
 • Podpodvalnyy katërt kat
 • Më poshtë pjesën e poshtme

 • Fundit do të pashmangshme të zbritur në "ashensor" të vendosura në nivelet më të ulëta të varësisë. Mund të "podskolznutsya" e parë dhe të plotë të njëjta "luftoj poshtë", edhe në qoftë se ata premtuar vetes se kjo nuk do të ndodhë (por pastaj, para se ata filluan, ata nuk e dinë të gjithë të vërtetën në lidhje me drogat).

  Podpodvalnyy kati i parë

  Njeriu merr dehur rregullisht dhe / ose të filluar duhanin marihuanë.

  Rregullisht merrni dehur - pastaj të përpiqet për të gjetur kënaqësi në dehje apo argëtim në "plot sedated."

  Duke bërë këtë, personi është në posedim të drogës. Kjo nuk është vetëm të marrë pjesë në "parti". Është ardhur dhe "krejtësisht i dehur." Këto janë gjëra të ndryshme, dhe ata duhet të quhet një lopatë. Eksperimentimi me marihuanë - një droge. Kjo nuk është e fund "kat", por kjo është një marrëveshje e plotë për përdorimin e veprimit Addictive mbi drogat psikikë. Shumë njerëz pinë duhan "farë e keqe" dhe shumë prej tyre do të vazhdojë të djegur atë dhe dhjetë, njëzet vjet më vonë, në fillim ata u betua se ata nuk do të bënin atë.

  E vërteta, e cila të rinjtë nuk duhet të kthehet larg, është se kur ai ose ajo vendos të jep pëlqimin për eksperimentimit me marihuanë, ai ose ajo bën një "ashensor" në katin e, e vendosur më poshtë e "bazave në shtëpi".  Kjo nuk është njëjtë si një pije. Kimikatet në alkool dhe marihuanë janë shumë të ndryshëm nga njëri-tjetri. Pra, mjaft me marihuanë të lidhura me dukuritë mendore afatgjata.

  Për më tepër, fakti se në botën e sotme, çdo fëmijë do të ballafaqohet me ftesat e shumta dhe shpesh të përsëritura për të pirë duhan marihuanë. E vetmja mënyrë për të siguruar që ai ose ajo nuk e ka tymosur marihuanë - është në fillim shumë të vendosni të hiqni dorë nga droga ndryshojnë psikikë. Por të gjitha varet nga sa kohë si. Kjo duhet të jetë moderim jo, maturi. Ajo njëherë duhet të pijnë duhan marihuanë dhe droga hallucinogenic mbetur të bllokuar në indet e trupit për vite me rradhë.

  Rezultati është i dukshëm.

  Nëse fëmija juaj ka filluar pirjen e duhanit "farë e keqe", ju jeni duke folur për një njeri i cili filloi të eksperimentonte me drogat ndikojnë në mendjen.

  "Ashensor" është duke u bërë një "shkallë lëvizëse".
  Kjo "shkallë lëvizëse" vazhdon të zvarriten poshtë. Edhe në qoftë se një person përdor një përpjekje të vetëdijshme për të marrë larg nga ajo, ajo nuk është aq e lehtë për të bërë. Përfundon me faktin se një person pa sukses vrapoi përsëri deri në shkallët duke shkuar poshtë. Ai ka për të kandiduar dhe të pengohen me të tjerët për fat të mirë të zbresë.

  Podpodvalnyy i dytë kat

  Eksperimentimi me të ashtuquajturat droga të tjera "rekreative" (aerosolet, ekstazi, LSD).  Efektin e dëshiruar është tani ndryshime serioze mendore dhe biokimike. Duke përdorur inhalers, një person ndjen trullosur, është budalla, i ngadalshëm-zgjuar dhe shpesh humbet vetëdijen. Konsumatorët, nuhatës zam ose benzinë, dhe këtë helmimit në masë të madhe e trupit tuaj, beson se ne mund të durojë edhe dhimbje koke, vetëm për të marrë efektin e dëshiruar narkotike. Humbja e vetëdijes është parë si vetëm një tjetër lloj "udhëtimit". Njeriu tha për fat të mirë: "Le ohlupeem", duke iu referuar humbjes së vetëdijes.

  Fëmijët e sotëm shpesh argumentojnë se mbajnë "nën kontroll" të ndikojë në psikikën e drogës që ata marrin. Pasioni i dëmshëm, ata thonë - është problemi i gjeneratës shurdhër vjetër të hippies.

  Sot, thonë ata, duke u bërë më të zgjuar dhe më të informuar për shkak të gabimeve pleqtë dhe gjithë natën e gjatë ata marrin LSD per disko saj furi vetëm në doza të vogla të pamjaftueshme për të "marrë një lëvizje e vërtetë" dhe jo për të fituar varësisë, dhe vetëm për të bërë mbrëmje më mbresëlënëse. Nxitës aktualisht popullor të tilla si vidë. Por çdo mënyrë kjo drogë është shumë e dëmshme për trupin, është shumë e dëmshme për kimi trurit dhe patjetër problematike (pra duke marrë atë për të lëvizur perceptim mendor, ju pranoni të përdorni shkatërruese për trupin e drogës).

  Këta të rinj e kanë harruar aritmetikë të thjeshtë. Kjo nuk është se sa droga ju merr në një kohë. Është e rëndësishme që ju të merrni të drogës si një shumë. Por ka droga që veprojnë në njerëz tashmë në një dozë prej një milionta e një gram (p.sh. LSD).


  Që atëherë, të rinjtë do të detyrohet të çojë një jetë të bazuar në gënjeshtra. Policia arreston në mënyrë të pashmangshme të gjithë anëtarët e partisë, të cilat janë zbuluar këto barna. Prindërit do të ndalojnë fëmijët e tyre të shkojnë në këto tubime, dhe i ardhshëm do të duhet të mësojnë artin e mashtrimit.

  LSD dhe "miqtë" e tij gjithmonë të veprojë si pushtuesit e huaj.

  Kjo nuk ka qenë kurrë dhe nuk mund të jetë çdo gjë e natyrshme. Si një njeri ka rrëfyer varësisë. Përdorimi i drogës - një përpjekje për të thyer në botën reale. Propaganda "zgjerim kapaciteti mendor" dhe "Zgjerimi i ndërgjegjes" ishte fillimisht gënjeshtër.

  Ju mund të për 30 minuta nën ndikimin e LSD ndjehen si spryamuvavsya tuaj mendje me një raketë në hapësirë, por ju mund të ndjeni se disa pjesë të veten përgjithmonë mbetur në orbitë.

  Nëse keni dyshime apo prova se djali apo vajza juaj ka filluar duke përdorur të fuqishëm që ndikojnë në drogë psikikë, temë e zakonshme e barnave tashmë shkon përtej "edukimit anti-drogës."

  Tani ata do të besojnë se ata dinë më shumë për drogë se sa ju. "Nëse ju nuk e kanë provuar këtë veten time, im atë, atëherë ku mund të ju e dini se çfarë dua të ndihem?" - Thuaj nëse ata mendojnë. (Rastësisht, të njëjtën bisedë dhe njerëzit janë të varur nga heroina, plas dhe metamfetaminës kur ata shpërthejnë mallkime për mënyrën se si e vështirë për të "marrë off" me këto barna). Por të rinjtë janë ende duke bërë mirë. Ata vetëm fluturoi në orbitë dhe e panë ka pasur disa yje. Pra, çfarë është problemi?

  Dhe problem, natyrisht, është se një pjesë e efekteve të drogës "grevë" është se ata nuk janë më në gjendje për të parë në botë si ajo duhet të jetë.

  Shkolla, klasë, karriera e ardhmja, marrëdhëniet në familje, moralin, konceptin e mira dhe e keqja. . . shumë gjëra të rëndësishme përgjithmonë lënë në orbitë rreth një ylli të errët, të cilat ata edhe nuk e zgjidhni. LSD ishte ende droga psikiatrike e krijuar për të nxitur artificiale çmenduri "eksperimentale". Dhe, ndërsa që nuk ekziston (dhe kurrë nuk do të jetë) "tableta anti-LSD."

  Podpodvalnyy kati i tretë

  Njeriu mundohet drogë shpejt Addictive, kokainë, heroinë, methamphetamine dhe t. E.

  Tani "ashensor" me siguri shndërrohet në një "kodrina poshtë shkallë lëvizëse." Ajo nuk është më diçka për të diskutuar.  Detyra juaj kryesore - konfrontirovat 'ndodhi faktin se përballen atë, nuk luajnë off tre budallenj, një i verbër dhe të tjera të tretën shurdhët aty. Ju duhet të shikoni se çfarë ju shihni, dëgjoni çfarë ju dëgjoni, dhe ju duhet të shprehin hapur pikëpamjet e tyre. Nëse ju jeni të frikësuar nga pasojat e problemeve konfrontirovaniya hapur (p.sh., mohimit nervoz se droga konsumohet), atëherë ju do të jetë shumë më e këndshme funeral i qetë më vonë. Nëse ju bëni atë që kanë shkuar aq larg, ose në qoftë se ajo erdhi në atë fazë, duke mposhtur vigjilencën tuaj (ose do të mund që të jetë larg nga ju, në shkollë ose kudo tjetër në qytet), ju janë të nevojshme për të përmbushur në mënyrë të sigurtë të vërtetën.

  Tani për tani, kur ajo ishte një privat se sa më vonë.

  Nëse jeni me fat, ju do të mësojnë në lidhje me problemin e birit tënd apo vajzën që do të vijë tek ju, frikësuar për vdekje, dhe kërkoi ndihmë.

  Ata mund të jenë të lumtur për të ju premtoj ndonjë gjë që ju dëshironi, për shembull, do të vazhdojë jo më për të përdorur drogë. Në këtë pikë ata vërtet do të mendojnë kështu.

  Në këtë rast, ju duhet të kontaktoni ekspertët. Duhet punë serioze për të minimizuar dëmin e pësuar çarje ligështimin heroinë, methamphetamine dhe doza të ndryshme të hallucinogens.
  Dhe të shpëtoj të këtij problemi nuk është e lehtë. Tani nuk mjafton ", thonë vetëm jo".

  Edhe nëse maturi është mbajtur për disa kohë, mund të ndodhë rikthim të papritur dhe të mprehtë.


  Podpodvalnyy katërt kat

  Varësisë spirale, varësia e drogës shkatërruar nën ndikimin e rendit shoqëror dhe të vlerave morale.

  Ky është rasti kur nuk ka filma, nuk ka TV, nuk ka revista apo romanet nuk mund të ketë ndodhur me të vërtetë për të fyer personalitetin dekompozim. Nuk ka nevojë të ju jap disa shembuj. Çdo gjë që ju lexoni në tabloidet apo dëgjuar përmes mediave të tjera, në të vërtetë, e vërtetë. A nuk të jetë i befasuar se ende mund të ndodhë, vetëm para nesh droguar i cili shkoi në një grabitje, një gënjeshtër e qartë për të qetësuar uri juaj është e padurueshme.
  Në këtë fazë nuk ka asgjë të pazakontë në qoftë se ju e dini në lidhje me problemin e natës me një thirrje telefonike nga burgu ose në spital. Ose ju shkoni në se gjithmonë do të presin që ajo të ndodhë.

  Shërim nga varësia e drogës nuk ka për qëllim atë pa përpjekje të ndërgjegjshme dhe punë të sinqertë vështirë. Pa këtë varësisë është duke u përkeqësuar dhe më keq.

  Ju duhet të kërkoni ndihmë. Ju nuk mund të pretendojë se ajo ose ai së shpejti do të jetë më mirë. Ose, në qoftë se ju e doni atë apo të saj më shumë se një mrekulli ndodh. "droga Playing" ka shkuar larg. Ndoshta shumë larg. Por ju duhet të telefononi për ndihmë.

  Mos prisni derisa të vijë koha e duhur. Bërtas. Të jetë i përgatitur për të vepruar. Nëse keni lëvizur kamion dhe ju u shtrirë në gjak në rrugë, ju nuk do të dëshironi që njerëzit të vazhdojnë të në mënyrë të sigurtë të pirë deri kafe tuaj. Ju keni vuajtur dhimbje dhe frustrimit. E njëjta gjë vlen edhe për droguar që tani shtrihet, mashtron, vjedh, ose kryejnë krime të tjera për të mbështetur zakonin e tyre. Drejton atë apo forcën e saj të huaj kimike. Dhe në mënyrë për të shpëtuar e tij ose të saj nevojitet ndihmë profesionale dhe kompetente.

  Tani sapo folur me përdoruesit e drogës. Është koha për të folur për të ekspertëve. Ju mund të besoj atë që ne flasim droguar.

  Edhe në qoftë se ai është në zinxhirë që thanë, disa minuta ose orë ajo do të jetë një person i ndryshëm, ndjenja ankthin për shkak të nevojës për ndonjë kimike. Që atëherë, ai tani të jetë gjithmonë një "armik", nuk është më e ditur që ai me të vërtetë.

  Më poshtë pjesën e poshtme

  Humbje, humbje, vështirësi.

  Më poshtë këtij niveli nuk ka "arsye", por degradimin dhe vdekje. Ose të paktën një burg. Por, sipas statistikave të botës, burgimi nuk ndihmon droguar.

  Le të mos zhgënjej veten. Kriminelët, të varur nga droga në paraburgim në mënyrë që të na mbrojë jo, veten e tyre.  Një mjet i zakonshëm i përdorur nga disa "plot dashuri" terapistët apo organizatë - është për të bërë droguar "për të dini se çfarë fund".

  Poshtë mund të jetë një vdekje apo fatkeqësi, por jo shërim. Ndonjëherë një njeri godet në pjesën e poshtme të varësisë me forcë të madhe.

  Sipas mendimit tim, të lënë dikë të ardhur në një pikë, atëherë pranoj një mungesë të plotë të aftësisë së vet për të vepruar.

  Nëse një person është tashmë shumë e shumë të "mbërthyer" në një dëshirë të çmendur për të marrë një ilaç për të ndihmuar atë më nuk do të thotë ndihmë. Tani kjo do të thotë tradhëti, duke shkaktuar dhimbje, ose "ju do të jeni për të manipuluar me mua", apo një mijë interpretime të tjera "askush nuk mund të arrijnë mua këtu."

  Por një këshilltar të trajnuar mund të "arrijnë" të droguar, veçanërisht në qoftë se ai ka qenë në këtë shtet në të kaluarën dhe shkoi gjithë rrugës për liri të plotë të kimikateve.

  Rregull që mund të ndihmojë të shpëtuar një jetë, shumë e lehtë për të kujtuar. Ju lutem prisni dhe veprim.
  Akti, bazuar në ndjenjat e tyre, nuk ka rëndësi nëse ju shkoni përpara, apo të ketë ndonjë dëshmi apo fakte.

  Të vazhdojë. Mos prisni.

  Fakti që pas kjo shenjë mbi portat e ferrit, e cila është shkruar në Dante thotë, "Mbani shpresë këtu është vetëm" qëndron një tjetër: "Mirë se vini në ferr. Ne mund të presim më.

  Pastaj shkoni askund. "

  Obudy në komunitet