Llojet myocardiodystrophy


 • Miokardit
 • Llojet myocardiodystrophy

 • Miokardit

  Myocardiodystrophy - është procese kthyeshëm në miokardit shkaktohet nga çrregullime biokimike dhe strukturore shpesh në nivel qelizor në muskujve të zemrës. Kjo nuk është një vaskulare inflamatore dhe dëmtim miokardi nuk shkaktohet nga faktorë të ndikimit nesertsevyh dhe karakterizohet nga metabolizmit të dëmtuar në muskujt e zemrës.

  Si rezultat i ndonjë faktori apo sëmundjeve të tjera të ndryshimeve të zemrës mund të ndodhë, por ato janë të dukshme vetëm në mikroskop elektronike. Këto ndryshime në nivel qelizor, rritet berthamat e qelizave kardiake, Mitochondria ënjtje, shkatërrimin e membranave qelizore, duke zvogëluar numrin e ribozomet, edemë brendaqelizor.

  Kjo është një pikë shumë e rëndësishme - qarkullimi i këtij ndryshimi të zemrës duke eleminuar shkakun. Kështu, mekanizmat e miokardit distrofia - është shfaqja dhe progresion enerhodefitsytu kequshqyerja dhe qeliza kardiake.

  Ka tre faza myocardiodystrophy:

 • hyperfunction infarkt: dhimbje afatgjatë zemër nuk kanë të bëjnë aktivitet fizik, tolerancë të dobët të stresit fizik, fryma pakënaqësi. Objektivi nuk ka ndryshim.
 • Sosje e mekanizmave të dëmshpërblimit, dyspnea në tendosje, aritmi, në fund të ditës mund të ketë disa ënjtje në këmbë. Në elektrokardiogramë ndryshime të shfaqet atipike.


 • Dështim total zemër në llojin e këmbimit: dhimbje konstante të zemrës, gulçim në tendosje dhe në pjesën tjetër, ënjtje në këmbë, shënoi ndryshime në elektrokardiogramë.

 • Llojet myocardiodystrophy

  Miokardit DISGORMONAL në gratë 45-50 vjet për shkak të shkeljes së estrogjenit ovarian në meshkuj 50-55 vjet për shkak të shkeljes së testosterone. E dominuar nga dy grupeve të simptomave: të përgjithshëm dhe të zemrës. Nga totali i simptoma të përhapura nervozizëm, paqëndrueshmëri emocionale, pagjumësi, marramendje, ndjenja e mungesës së ajrit. Nga zemrës - me gjemba apo dhemb pikë dhimbje në kulmin e zemrës.

  Shpesh është i gjatë, duke rritur eksitim, frymëmarrja e thellë është jo e lidhur me aktivitet fizik. Nuk mund të jetë aritmi.

  Ky grup përfshin sëmundje myocardiodystrophy zemrës lidhur me mosfunksionim e gjëndrës tiroide. Funksion Reduced tiroide - hypothyroidism, manifestuar ndjenjë të reduktuar metabolike merzlyakuvatosti, shfaqjen e edemë, presionin e reduktuar, dhimbje të vazhdueshme dhemb në zemër.

  Rritja funksion tiroide - tiriotoksikoz, manifestohet me rritjen e metabolizmit - humbje peshe, etja, rritur nervozizmi, gjumë të dobët, dhimbje gjemba në trazirat zemra ritmin e zemrës.

  Tonzilohennaya miokardit zhvillohet si një tonzallita komplikimeve. Arsyeja është Streptokoku, e cila shkakton grykët kronike, dmth inflamacion i bajamet. Me grykët gjatë i tanishëm është një dobësim i përgjithshëm i trupit, lodhje të vazhdueshme, është ulur tolerancën e ushtrimit, dhimbje të vazhdueshme dhemb në zemër, nganjëherë, ndërprerje e zemrës.

  Distrofi miokardit për shkak të tendosje fizike ndodh kur trupi është prezantuar aktiviteti fizik, aftësitë e pamjaftueshme fizike. Lodhje - një reagim fiziologjik ndaj stresit, lodhje - shkallë ekstreme të lodhjes - një sfond për zhvillimin e sëmundjes.

  Lodhje mund të jetë akute ose kronike. Në situata akute zhvillimin vrull të arterieve koronare, të cilat mund të çojnë në aritmisë serioze dhe vdekje e papritur. Tendosje kronike të zemrës zhvillon gradualisht. Shpesh ai shkakton të gjitha llojet e gjimnastikë, not, patinazh artistik. Manifestuar dhimbje gjemba në zemrën time në kulmin e ngarkesës, ose të nesërmen pas përçarje ngarkesës së zemrës, gulçim.

  Alkooli miokardit zhvillon në përdorimin sistematik të pijeve alkoolike. Etanol qarkullojnë në dëmet e gjakut të muskujve të zemrës, që shkatërron membranat qelizore, zvogëlon sasinë e kaliumit dhe acideve yndyrore brenda qelizës.

  Mangësi kalium çon në aritmisë. Një variant i kësaj sëmundjeje është miokardit kobalt - sëmundje enë me birrë (për një shkumës tins birrë kobalt shtuar).
  Proces më të vështirë dhe të shpejtë progresiv. Në këtë formë e sëmundjes në radhë të parë atje aritmisë rrahje zemre si shpeshta nerytmychnoho dhe gulçim. Dhimbje ne zemer nuk mund të jetë.

  Informacion nga artikullin "miokardi"