Llojet e keratitit di fytyrën armikut


 • Si është Keratitis
 • Shkaqet dhe llojet e keratitit
 • A nuk vetë-mjekoj

 • Si zhvillimin Keratitis

  Keratitis - është një sëmundje inflamatore e kornesë - transparente, e përbërë nga fibra amazingly hollë kolagjenit pajisur, e cila është një pjesë e shikojnë qelqi Afatet sytë para. Keratitis shoqëruar nga shkelje të rënda të jo vetëm sipërfaqen e pasqyrës së kornesë, por edhe indet e më thellë ndodhet.

  Ënjtje dhe shenja të tjera të inflamacionit bën kornea i përafërt, thickened. Gradualisht vdes dhe e refuzoi qelizat e saj e jashtme, dhe më në fund, shpërbërja e fibrave corneal dhe zëvendësimi i tyre me anë të përafërt indeve mbresë errët.

  Pasi inflamacion subsides, vendi i vatrave inflamacion formuar turbullire. Intensiteti dhe madhësia e tij mund të jetë i ndryshëm nga i butë, siç thonë mjekët, trazim oblachkovidnoho, vështirë se i jep pamje të trashë, shkakton verbim. Ju ndoshta keni parë ndonjëherë një njeri me shëmti. Pra dhimbje - kjo është rezultat i keratitit të rënda.


  Shkaqet dhe llojet e keratitit

  Çelësi për keratitit - një ditë të vetme të vonojë një vizitë në një specialist. Çdo ditë e humbur kërcënon intensive vatra infiltrimit të inflamacionit në kornea, dhe dhëmbëza në këtë mënyrë më të rëndë ose zonë më të gjerë të shkatërrimit.


  Rritja ndezjen e zjarrit edhe një milimetër drejt qendrës së kornesë mund të shkaktojë humbjen e pakthyeshme vizion. Në raste të rralla, i tërë procesi i shkatërrimit dramatike inflamatore të kornesë deri përparim të saj mund të kandidojë egra për vetëm dy ose tre ditë!

  Shkaqet e keratitit janë shumë të ndryshme. Shpesh ky infeksion patogjene që depërtojnë indet corneal nga endogjen, pra nga trupi, apo exogenous - nga jashtë.

  Keratitis endogjen mund të shkaktohet nga sëmundje kronike - tuberkulozi, sifilizi, brucelozës, herpes, sëmundje të nasopharynx, dhëmbët dhe çrregullime metabolike, hypo- dhe avytamynozamy, alergji të drogës.

  Ekzogjene shkaku Keratitis bien jashtë mikroorganizmave - bakteret, viruset, kërpudhave, dhe lëndimet mekanike, fizike ose kimike. Keratitis komplikuar sëmundjeve kronike shekullit (blepharitis), konjuktivit (syri rozë) dhe traktin lacrimal (dakriotsistit).

  Keratitis zakonisht e bën vetë ndihet menjëherë. Befas fotofobi, lacrimation, skuqje conjunctival, ndjesi trup i huaj, dhimbje në sy. Ndonjëherë këto efekte janë aq të rënda që personi nuk mund të hapur sytë tuaj. Nëse inflamacioni është lokalizuar në pjesën qendrore të kornesë, nga dita e parë ulur ndjeshëm mprehtësi vizuale; ndezjen e zjarrit, e vendosur në buzë të kornesë, acuity vizual fillimisht nuk preken.

  Pothuajse të gjithë pacientët duhet Keratitis është shtruar në spital. Transmetimi i pacientit apo pacientit keratitit shëndetshme keratitit të shkaktuar nga një tjetër shkak, nuk ndodh. Prandaj refuzojnë shtrimin në spital nga frika e infeksionit budallaqe!

  Më shpeshtë (66.7%), Keratitis herpetike, inflamacion corneal që shkaktohet nga virusi herpes. Edhe 15-20 vjet më parë herpes infeksion dinte shumë pak, edhe pse të shprehurit e saj të njohur për të gjithë. Herpes është ende zakonisht të referuara si ethe, blisters dhimbshme e cila freskohet buzët, krahë hundë, lëkurë të ndryshme dhe mukozës. Shfaqja e fshikëzave në kornea dhe ulçerë e tij të mëvonshëm - kjo është Keratitis herpetike.


  Herpes është një tipar goditës decrypted vetëm nga shkencëtarët në vitet e fundit. Infeksioni i njerëzve zakonisht ndodh në fëmijërinë e hershme përmes mukozën e gojës dhe nasopharynx, zakonisht pa shkaktuar simptoma klinike. Virus zgjidh në nyjet nervore dhe ata zakonisht mbetet joaktiv gjatë gjithë jetës. Por nën kushte të pafavorshme për virusin e organizmit mund të hyni në një gjendje aktive dhe duke arritur rrugët nervore në kornea, duke shkaktuar një sëmundje inflamatore. Këta faktorë negative janë të gripit, malaria, tuberkulozi, humbjen e dhëmbëve dhe sinuset, hipotermi, ekspozimit rrezatim, ekspozimit të gjatë dielli, vitaminë mangësi, kushtet e stresit, kirurgji, përdorimit të drogës që mbysin të mbrojtjes imunitar, të tilla si kortikosteroidet.


  Për një person i cili ka pësuar Keratitis akute, këta faktorë shpesh shkaktojnë rikthim. Dhe Keratitis herpetike nuk është e rrezikshme aq sa sulmi i parë, i cili mund të jetë shumë e lehtë, si përsëritje të saj. Ato janë raportuar në 25-75% të pacientëve.
  Me çdo perde rikthim kornesë bëhet më e dendur, të mëdha, deri në cataracts përafërt. Që infeksion herpes lidhur 60% të verbëri të shkaktuar nga plagë corneal.


  A nuk vetë-mjekoj

  Fati i syve në masë të madhe varet nga pacienti. Së pari, është e nevojshme, siç u përmend tashmë, konsultime të menjëhershme me një specialist i cili do të përshkruajnë barna specifike antiherpetic në formën e bie, ointments, pilula ose injeksione.

  Ajo duhet të kihet parasysh se numri i barnave aktive antibacterial dhe antivirale madje padobishme dhe, për më tepër, Keratitis herpetike me të dëmshme. Kjo është arsyeja pse ajo është vetë e rrezikshme. Për shembull, antibiotikët për keratitit bakteriale shumë të efektshme, por të pakontrolluar të përdorur nga pacientët me keratitit herpetike mund të çojë në rrjedhën zgjatur dhe komplikimet e saj të rënda. Edhe më i rrezikshëm në një kortikosteroidet pacientit: përshtypja e parë është mashtruese duke bërë të mundur ndikimin e tyre mund të ndryshojë ndërlikim serioz, deri në vdekjen e syve të saj. Në vend të kësaj, kortikosteroidet përshkruara nga mjeku në doza të përshtatshme dhe trajtim në një fazë - asistent i tij brilante.  Vetëm një trajtim zvogëlon T-aktivin 3-4 herë numrin e sëmundjeve të kthimit. Për recetë mund të përdoren metoda të tjera. Kjo është arsyeja pse të gjithë vuajtja herpetike Keratitis duhet të jetë mbi të dhënat e kujdesit afatgjatë. Kjo ju lejon të kombinoni zgjidhjen trajtim tonik (për ilaçe, terapi fizike, kirurgjike) me kurset e trajtimit parandalues.

  Nëse ju gërvishtem sy, ai mori një pikël e pluhurit - kërkojnë kujdes të menjëhershëm mjekësor! Vetëm një trajtim gjithëpërfshirës të drogës, dhe në qoftë se operacioni është e nevojshme për të ndihmuar në parandalimin e fatkeqësi.

  Informacion nga artikullin "Keratitis".