Llojet e hyperkinesis


 • Kur gjunjët lëkundje - dhe jo vetëm
 • Llojet e hyperkinesis

 • Kur gjunjët lëkundje - dhe jo vetëm

  Çfarë bëni hiccups, dru tik dhe trupi i pavullnetshëm zdryhuvannyamy në kohën e bie në gjumë? Ajo rezulton se të gjitha këto fenomene të natyrës të përgjithshme të defekteve në sistem, kontrollit muskulor.

  Lëvizjet e pavullnetshme nuk janë gjithmonë të pakuptimtë, si në rastin e dru tik. Duart Supozoj tërheqjes nga nxehtë hekur - një reagim shumë të dobishme të pakontrolluar. Është qelizat nervore ekip specifik - neuroneve motorike. Nëpërmjet këtij refleks pa kushte ne jemi në gjendje për të shmangur djegiet.

  Si nuk e shpjegoj gjunjët shfrenuar dridhje apo aktivitetin më të rëndësishëm motor?  Çdo aktivitet kuptimplotë fizik menaxhon lëvore cerebrale. Këtu ka një thirrje për veprim që vjen së bashku fibrave nervore në të palcës kurrizore, ku dhe dërguar impulse për muskujt. Për të ruajtur qendrën e gravitetit të trupit dhe të koordinojë lëvizjet, jo të vërtetë duke menduar, ne mund të me anë të tru i vogël. Dhe për tonin e muskujve, ritëm dhe lëvizje të qetë të takohet berthamat nen-kortikale të trurit. Falë tyre, ne jemi të aftë për një shumëllojshmëri të gjerë të aktiviteteve - drejtimin, duke kërcyer, hapa valle. Pasuria e reagimeve emocionale (duke qarë, qeshur, shprehjeve të fytyrës) - gjithashtu fushëveprimi bërthamave nen-kortikale.

  Mosfunksionim të këtij sistemi kompleks dhe kjo tregon pavullnetshme të ndryshme, lëvizjet.


  Ky aktivitet i tepruar i quajtur në hyperkynezom mjekësi. Për një gjendje të tillë të karakterizuar nga dobësimi muskujt ton të kombinuara me lëvizjet e pakuptimta të dhunshme dhe spazma e muskujve.


  Llojet e hyperkinesis

  Cilat janë manifestime të aktivitetit motorik ngulët ndodhin më shpesh?

  Nëse disa kushte të caktuara, ju të përpiqet të tërheqë duart e tij, ata do të dridhen pak. Mendoni për "dridhje nervor", e cila ndodh kur lodhje, stresi, ankthi, çrregullime. Kjo dridhje. Ky reagim është tipike për njerëzit më të shëndetshme. Mblidhet dhe dridhje të shkaktuara nga lezionet në tru i vogël. Ajo karakterizohet nga dridhur krahun ose këmbën kur ata janë afër objektivit të synuar.

  Ndonjëherë lëkundje fillon, duke ruajtur një qëndrim të caktuar apo të mbajë peshë. Për shembull, lëkundje të forta të kokës dhe trupit të qëndruar atje dhe të zhduket kur të gënjyer poshtë. Kur dridhje "luftuar krahë" Njeriu është si një zog që përpiqet për të fluturuar.

  Një aktivitet tjetër alternativë spontan motor, e njohur për shumicën prej nesh - myoclonus. Ky reduktim i menjëhershëm i një muskul ose grup muskujve. Zdryhuvannya natë në bie në gjumë, e hiccups zakonshme - gjithashtu tregon myoclonus. Rastësisht, kjo e fundit ndodh kur tkurrje e pavullnetshme e muskujve të diafragmë.

  Ndoshta lloji më i zakonshëm i aktivitetit të pakontrolluar mund të quhet tik-tak - i shkurtër, kreu i mprehtë dhe zakonisht përsëritura zdryhuvannya, trupin, muskujt e fytyrës, krahun ose këmbën.

  Një tik nervoz thjeshtë, si keq pavullnetshme, shpesh shfaqet në fëmijërinë dhe nganjëherë të tjerët të perceptuara si nervozizmi dhe mannerisms. Ajo përgjithësisht shkon më vete, fëmija bëhet një adoleshent.

  Por kjo ndodh që çrregullimet e qarkullimit të moshës rritet. Kjo ndodh me sindromi Tourette kur shënoni fillon të stimulohet lëvizjet më komplekse dhe e shoqëruar nga një deklaratë të të njëjtit lloj e tingujve ndërhyrëse ose fjalë. Tik nervoz vokal mund të manifestuar leh dhe tingujt grunting që mund të forcojë dhe karakter fetar pakontrollueshme.

  Korea - të shpejtë mocionet kaotike. Ndonjëherë ata në heshtje e ndërtuar në veprim kuptimplotë.

  Korea e Huntington, i cili ka një natyrë trashëgimore, është "tërhequr" lëvizjet e armëve dhe këmbët, komik "vallëzimi" ecje, ngërdheshje pavullnetshëm. Ndonjëherë një person humbet aftësinë për të mbajtur një qëndrim të veçantë, të tilla si i ulur, rrëshqitje gju. Mblidhet dhe zhvillim korea shtatzënë në gjysmën e parë të shtatzënisë.

  Lëvizja Chrevoobraznye e duart dhe këmbët me ndryshimet postures karakteristike athetosis. Kur një person bën hedhin pavullnetshme hemiballizme ose rrotulluese "sulme" me një dorë, të paktën - këmbë. Ndonjëherë, të gjithë i shoqëruar nga lëvizjet e gojës.

  Ka edhe shkelje të tilla tonin e muskujve që shkakton një person për të marrë ndonjë pozicion panatyrshme që pengon aktivitetin normal fizik.

  Muscle distonise mund të përhapet në të gjithë trupin apo të bazohet në grupe të caktuara të muskujve. Për shembull, rrotullim distonise duket trupin lëvizjet e ngadalshme shtoporoobrazno. Një keqbërje që jap mundësi të paraqit akt i dënu spastik është e shoqëruar edhe me pjerrësi apo e kthyer kokën në një anë. Keq obsesiv, grimacing me lëvizjen e nofullës më të ulët janë në blepharospasm.
  Së fundi, distonise profesional lindin nga disa lëvizjeve të përsëritura të punës.

  Për të hequr qafe të lëvizjeve të pakëndshme pandreqshëm duhet të zbulojnë shkakun e vërtetë të tyre rrënjë, të cilat duhet të shënjestër trajtime. Shpesh nuk e bëjnë pa përdorimin afatgjatë të barnave që ndikojnë në veprimtarinë e kontrollin e sistemit muskulor të sistemit.

  Për fat të keq, këto barna kanë efekte shumë anë: shkaktojnë të qenët i përgjumur, ngurtësi, reaksione alergjike, ul presionin e gjakut. Kjo, natyrisht, komplikon procesin e shërimit. Në raste të vështira, drejtuar në një trajtimeve neurosurgical.

  Informacion nga neni Elena Gorelova "dridhje nervor."