Publikuar mjerim i tyre


 • Numri Miti 1
 • Numri Miti 2
 • Miti numër 3
 • Numri Miti 4
 • Numri Miti 5
 • Numri Miti 6

 • Miti № 1. moles - lëkurë dobësi

  Nuk ka dobësi, por në vend të dobësisë së saj. Në qelizat normale pigment
  melanocytes të vendosura në mes të dy shtresave të lëkurës - veshje e guaskës dhe dermis.
  Kur ata lëvizur nga indet në sipërfaqe të lëkurës dhe formën
  vile, ka spote moshës - nevus, ose thjesht nishan.

  Në mesatare në lindje të njerëzve mund të jetë deri në 10 moles. Nga
  mbi jetën e tyre është e gjatë. Në mënyrë tipike, ata janë të gjithë intensivisht
  Janë 17 me 27 vjet. Nevi parë duken si mikroskopik
  spot 1-3 mm në diametër dhe gradualisht të arrijë 1,5-5 cm.

  Nga rruga, larg
  kështu që jo çdo mol është. Për ata shpesh marrin Freckles
  (Lentigo).


  Miti № 2. më të rrezikshme - moles mëdha spikatur

  Deri në njëfarë mase kjo është e vërtetë, të mesme dhe
  moles mëdha kërkojnë vëmendje. Megjithatë, rilind në
  i keq dhe mund të jetë mjaft i vogël (vetëm 1,5 cm) mol - kështu
  nevi displastike quajtur paraardhësit dhe melanoma. Ata mund
  të jetë një konveks dhe banesë.

  Laik llogaritur mol i rrezikshëm është shumë e vështirë, por disa
  janë tipare të përbashkëta. Në mënyrë tipike, nevus displastike është i pabarabartë
  Konturet ose ngjyrë të pabarabartë (ngjyrë kafe dhe i shkolluar
  zona, ishuj të ngjyrë të errët ose të bardha).


  Gratë rrezikshme
  moles shpesh lokalizuara në këmbë, burrat - në anën e pasme.


  Miti № 3. melanoma - një sëmundje e trashëguar dhe pikëllimi Destiny

  Me birthmarks rrezikshme ne jemi të lindur. Long-term mjekësor
  Vëzhgimet tregojnë se 2/3 e rasteve të melanoma - jo i lindur, dhe
  Origjina e fituar.

  Procesi i degjenerimit të nevus shtrihen nga pesë në dhjetë vjet. Në këtë
  - Melanoma madh mashtrim. Një person mund të jetojnë për vite me minierën
  vonuar veprim në trup dhe nuk e di se jeta e tij është në rrezik.

  Megjithatë, faktori i trashëgim llogaritë rishkruhet nuk është e nevojshme. Atje
  një koncept - sindromi displastike nevus e shumta (kjo

  kur trupi i njeriut është i mbuluar fjalë për fjalë me nishaneve). Nga pikëpamja
  Oncologists, njerëz të tillë duhet të jenë shans shumë të kujdesshëm për të fituar
  melanoma janë më të larta se tjetri.


  Miti № 4. fajin dielli

  Jo gjithmonë. Ka raste kur melanoma ndodhur në njerëz që kurrë nuk kanë udhëtuar nga latitudes veriore dhe jo sunbathing.

  Edhe pse, natyrisht, ekspozimi i tepërt dielli në rast të
  melanoma - një faktor i rëndësishëm. Pas Tan - asgjë si
  mbrojtje natyrore të lëkurës nga dielli. Nën dritën ultravjollcë
  prekur komponentët gjenetike të melanocytes nevi, thyer
  Procesi i vdekur. Si rezultat i qelizave "vonuar" degjeneruar,

  e cila përfundimisht mund të çojë procesin neoplastike.


  Miti № 5. Për të fituar melanoma duhet të digjet vazhdimisht rëndë

  Kjo teori nuk është pa arsye. Sidomos kur ju së pari të djegur lëkurën
  njeri pranuar si një fëmijë. Studimet e fundit sugjerojnë
  se çdo djegien nga dielli mori në moshën e tenderit,
  disa herë rrit rrezikun e melanoma në moshën e rritur.

  Rreziku më i madh i Përfaqësuesve klishe I dhe II - Kaukazian,
  e kuqe me flokë dhe sy blu. Duke shkuar në jug, ata duhet të jenë veçanërisht të
  i kujdesshëm. Për fat të mirë, shumica e rusëve trajtoj
  Lloji i tretë foto me kapacitet të mirë adaptive e lëkurës.

  Por ata
  rosto në diell nuk është i nevojshëm, sidomos nëse dielli jug dhe aktiv.
  Shkuarja në pushime në ishujt Kanarie apo Maldive, rusët nuk janë të
  përshtatur me intensive regjimit diellor rrezik të tillë shumë.
  Nuk është çudi popullsia e bardhë për Australi, Afrikë, Qendrore dhe Jug
  Amerika melanoma u bë një fatkeqësi kombëtare.


  Miti № 6. faktori kryesor në zhvillimin e melanoma - dëmtimi " e keqe " mol

  Mos e prekni atë, dhe ajo nuk është "pickim". Një nga më të zakonshme dhe
  mete bezdisshëm.
  Sa më shpejt ju të hiqni potencialisht të rrezikshme
  mol, më pak të ngjarë që procesi i degjenerimit të shkojnë shumë
  larg. Falë taktika të tilla në Amerikë dhe Australi, ku

  dekada e fundit shpërtheu epidemi e vërtetë të lëkurës normë të kancerit
  Vdekshmëria nga melanoma zbehur.

  Nga moles aksidentale lëndime që janë frikë aq e madhe
  Shumica e njerëzve, mjekët janë më shumë si i mirë se si
  telashe. Ato ndihmojnë në identifikimin e melanoma ardhmen, i kushtoj vëmendje për atë -
  dhe neutralizuar.

  Edhe pse me siguri të zbuluar më mirë "armikut" do të thotë më shumë të padëmshme.
  Ne jemi vetëm një studim i rregullt trupi juaj, ndjekja me kujdes të gjithë
  ndryshime. Nëse një prej moles tuaj janë ato që shkaktojnë
  shqetësimet, nuk e tërheq, e drejtuar te mjeku!