Largimi i molesA bit e moles

Birthmarks ose nevi, ndonjë lezione lindura të lëkurës. Moles shfaqen menjëherë pas lindjes, por mund të shfaqet shumë më vonë në fëmijërinë e hershme apo pubertetit. Struktura e këtyre spoteve të ndryshme. Ndonjëherë ato janë të përbërë nga enët e gjakut ndonjëherë përmbajnë sasi të tepërt të pigment të lëkurës.

Moles dhe birthmarks kanë madhësi të ndryshme dhe formë. Madhësia e tyre shkon nga një pinhead në një mjegull të vogël. Ngjyra e moles dhe nishaneve të ndryshme. Ata mund të marrin formën e spoteve kafe mbi par me lëkurën ose kodra ngjyrë kafe dhe tan me ngjyrë si butonat.

Birthmarks vaskulare dhe moles, me origjinë nga gjaku dhe limfatike enët, pikturuar në të zbehtë - rozë ose të ndritshme pigmentit melanin ngjyrë të kuqe pikturuar në ngjyrë kafe ose të zezë. Sipërfaqja e moles dhe nishaneve është e qetë apo i përafërt. Birthmarks Pigmented ndonjëherë me flokë.


Mol pse në rritje

Rritja e moles dhe nishaneve promovon acarim. Shpesh, rruajtje, dëme burra nishan, dhe gratë janë të bezdisshëm ata, duke tërhequr flokët. Moles dhe birthmarks mund të degjenerojë në tumoret. Prandaj heqja e tyre në kohë është i rëndësishëm jo vetëm nga një pikë e kozmetike të parë.
Ju duhet veçanërisht vigjilent dhe të japin rritje të një vizitë të mjeku njëra nga ndryshimet e mëposhtme:

 • Ndryshimi i madhësisë së nishan ose nishan rritjen e tyre të shpejtë;
 • Shfaqja e moles inflamacionit të kuqe rreth rim;
 • Të ndryshojë ngjyra e errësuar nishan apo rrufetë;
 • Shfaqja e dhimbje ose kruarje në nishan apo nishan;
 • Ndryshimi sipërfaqen e nishan ose nishan pamja e rënuar, të ashpër, rrugën e pabarabartë.
 • Pasojat e heqjes fossa moles, thellimin
 • Konsultimi dhe heqjen e moles në Moskë nën brendshme në rripin e pantallona, ​​jakë dhe në vende të tjera që janë të ekspozuar ndaj acarim të vazhdueshme, ju duhet të telefononi më shumë vëmendje.  Moles në formimin më beninje, por do të ishte e papërgjegjshme për të hequr atë pa marrë një mostër e indeve për analizë histologjike (eksploruar qelizat e indeve, në mënyrë për të zbuluar qelizat abnormale hark) për 100% i sigurt se ajo është e cilësisë së lartë. Vetë kundërindikuar fort heqjen e moles dhe shumë e rrezikshme!


  Hiq apo nishan

  Largimi i moles në kohën tonë - një problem i një rëndësie të veçantë. Moles e mëdha shpesh të duken shumë të shëmtuar. Për më tepër, në qoftë se mol të jetë në zonat e hapura të trupit - është dëshira e kuptueshme e njeriut për të hequr nishan dhe të shpëtoj të këtij lëkurës shëmtuar Arsimit.


  Duhet të theksohet se Moles që janë të ekspozuar në nivel lokal për të lëndimit të vazhdueshëm - duhet të tërheqim vëmendjen.

  Për fat të keq, në ditët e sotme, nuk është paragjykim se moles nuk mund të hiqet. Ekspertët thonë se për të hequr moles - jo vetëm i mundur, por në disa raste është e nevojshme.


  Metodat për heqjen e moles

  Para kryerjes së këtij operacioni duhet të konsultoheni me një dermatolog ose onkodermatoloha. Pas largimit të moles të dëshirueshme për të mostrave të indeve histologjike. Vetë "tërheqjes" moles kundërindikuar absolutisht. Ka shumë mënyra për të hequr moles, duke përdorur një lazer, electrocautery, bukkiterapiya (një lloj i X-ray), kirurgji.  Në mjekësinë moderne në metoda më e mirë është heqja lazer e moles moles avullimit. Metoda Laser avullim nuk shkakton efekte të këqija, dhe më e rëndësishmja, lë gjurmë minimale të ndikimit në lëkurën e pacientit. Të gjitha metodat e tjera të thotë kontaktin mekanike, kështu që në një mënyrë ose në një tjetër ka ind mbresë.


  Heqja lazer Moles

  Heqja e moles. Kjo është një nga metodat më efektive dhe të preferuar.

 • Së pari, duke përdorur një lazer, përveç heqjen e drejtpërdrejtë të moles, është trombuvannya (bllokim i clots gjakut) enët më të vogla. Kjo parandalon metastazë të mundshme (përhapjen e enëve të tumorit përmes rrymave të gjakut ose limfatike) dhe maksimale redukton humbjen e gjakut.

 • E dyta, rigjenerimi atje të shpejtë (shërim) të lëkurës.
 • Së treti, mund të arrijë një efekt të mirë kozmetike.
 • Kjo metodë është krejtësisht pa dhimbje dhe për më tepër, lejon të marrë materiale për ekzaminim histologjik. Procedura për moles heqjen merr disa minuta ndërsa pacienti kotoroyu nuk ka ndjesi të pakëndshme ose e dhimbshme. Dhe personeli mjekësor i vëmendshëm dhe miqësore do të ju ndihmojë që të ndiheni plotësisht të rehatshme.


  Heqja electrocoagulation Moles

  Electrocoagulation-një metodë mjaft të zakonshme. Pas ndikimit të rrymës janë plagët e vogla dhe i zoti.

  Electrocoagulation është ob'emnoe shkatërrimi termik i indeve të hequr rreth zonës.


  Largimi i moles duke përdorur prerje kirurgjikale

  Një nga më të përdorur në mënyra të mjekësisë për të hequr moles është seksion kirurgjikale metodë. Për standardet e kancerit seksionin e nishan të lëkurës duke kaluar nëpër largimit duhet të jetë 3 deri në 5 cm në varësi të vendndodhjes së saj. Nëse një mol është në fytyrën tuaj, atëherë hiqni fushë duhet të jenë minimale.


  Largimi i moles duke përdorur cryodestruction

  Metoda bazohet në përdorimin e azotit të lëngshëm, e cila ju lejon për të hequr një numër të formacioneve të lëkurës.

  Megjithatë, azot, sipas shumë ekspertëve, nuk është mënyra më e mirë për të hequr. Ftohtë si të nxehtit, duke shkaktuar efekte negative në trup dhe e shtriu në lëkurë dhe indet në përgjithësi nuk kontrolluara. Ajo është gjithashtu shumë e vështirë për të përcaktuar shtrirjen e azotit dhe jo e prekur nga zonat e shëndetshme.


  Rekomandimet pas heqjen e moles

  Nëse duhet të kujdeset për lëkurën tuaj pas largimit të arsimit në vend të saj mund të formohen njolla. Në vend të largimit të papilomat, si dhe pas largimit të lythat, moles, lythat - mbetet kore të errët. Per 2 ditë nuk mund të jetë i lagësht.  Nëse arsimi është hequr nga lëkura, ju mund të përdorni krem, kremra, dhe kozmetike. Pasi kore zhduket, vendi i tij do të jetë një lëkurë rozë, e cila, në rrjedhën e disa kohë, duhet të jenë të mbrojtur nga rrezet e diellit. Kjo është veçanërisht e rëndësishme në verë, kur dielli është më aktiv. Gjatë ditës, duhet të zbatohet për zonën nga e cila u hoq arsimin, krem ​​me një faktor të lartë të mbrojtjes nga rrezatimi ultravjollcë.

  Moles Heqja duhet të emërojë vetëm një specialist i mirë. Dhe solucion për secilin neoplazme lëkurore në një pacient merren individualisht. Në fund të fundit, trupi i një personi mund të takohen tre ose katër lloje të ndryshme të moles.

  Informacione nga artikullin "moles Heqja"