Largimi i polyps nazale kirurgjike


 • Indikacionet dhe contraindications për kirurgji
 • Si të njohin polyps nazale
 • Trajtimi kirurgjik i polyps nazale

 • Indikacionet dhe contraindications për kirurgji

  Zakonisht polyps nazale të ndodhë në njerëzit rreth 2-4 herë më shpesh sesa femrat. Kjo sëmundje prek 1 deri 4% e njerëzve me polyps nazale janë gjetur kryesisht në të rriturit.

  Polyps nazale janë rritje Mukoza inflamatore hundës ose sinuset paranazale. Në paraqitjen ata ngjajnë bunches e rrushit.

  Ndonjëherë shkaku i polyps hundës është alergji apo infeksion. Shumica e polyps nazale fillojnë të rriten pranë sinus ethmoid në zgavrën e sipërme e hundës.

  Gradualisht, me rritjen e polip ai mund të mbyllë pasazhe të hundës, duke shkaktuar pengesa. Kjo pacienti fillon të marr frymë përmes gojës. Polyps nazale janë të kombinuara shpesh me çrregullime të tilla si astma, rinitit alergjik (ethe hay) dhe në pacientët me fibrozë cistike dhe sinusit kronik (sinusit, sinusit, etj).
  Përveç kësaj, polyps nazale mund të bllokojnë sinuset shfryn. Ato kontribuojnë në zhvillimin e inflamacionit në to. Në disa raste, polyps nazale bllokimin e mukozën e hundës, përgjegjës për kuptimin e erë. Për fat të keq, zhvillimi i këtij komplikacion e heqjes kirurgjikale të polyps nuk mund të kthehen erë.



  Trajtimi zakonisht kirurgjik i polyps nazale treguar
  në:

 • inflamacion qelbëzuese e hundës dhe sinuseve paranazale;
 • i përafërt
  mosfunksionim të marrë frymë përmes hundës.
 • Trajtimi kirurgjik i polyps është i kundërindikuar
  në:

 • acarim e bronkitit kronik obstruktive ose bronkiale
  astma;
 • gjatë sezonit të lulëzuar e bimëve alergjike operimin dhe
  Periudha postoperative.
 • Si të njohin polyps nazale
  Simptomet e polyps nazale përfshijnë:

 • frymëmarrje konstante hundë të zihet fryma;
 • rrufë, teshtitjes (këto shenja mund të jenë të dyja sezonale dhe gjatë gjithë vitit dhe nuk kanë lidhje me kushtet e jetesës);
 • reduktimin e erë, shije ndryshim;
 • shkarkimin nazale (mukusit dhe mund të mucopurulent);
 • dhimbje koke, ose më pak intensive.

 • Diagnoza e polyps hundës është kryer duke përdorur konvencionale mjek pamje Ent. Zakonisht ai përdor rynoskop - metal apo mjet plastike që shtrihet si një flegër, duke i dhënë kështu ekzaminim mjekësor.
  Trajtimi kirurgjik i polyps nazale
  Trajtimi i polyps hundës mund të jetë si konservator dhe operativ. Kur dështimi i terapisë konservatore duhet përgjithësisht ngre çështjen e trajtimit kirurgjik të polyps hundës.

  Përgatitjet për heqjen kirurgjikale të polyps nazale përfshijnë një shqyrtim paraprak të pacientit. Sigurohuni që të analizave të gjakut dhe të përgjithshme koagulimit biokimike dhe gjakut.

  Nëse jeni duke marrë ndonjë ilaç (të tilla si kontrollin e lindjes apo anti-inflamator apo diçka tjetër), ju duhet patjetër të tregoni mjekut tuaj.
  Mjeku duhet t'ju opytaye e sëmundjeve të lidhura kronike, sidomos sistemet e zemrës të lidhura. Përveç kësaj, ju duhet të tregoni mjekut tuaj në lidhje me ndonjë alergji për praninë e drogës apo substancave, ushqime ose bimëve. Zakonisht para operacionit për polyps nazale mbajtura x-ray paranazale sinuset për diagnozën e sinusit shoqërues, lakim të septum nazal.

  Zakonisht hequr polyps hundës operacioni kryhet nën anestezi të përgjithshme, pra pacienti gjatë operacionit është pa ndjenja.

  Operacioni është zakonisht një prerje polip përdorimin e instrumenteve kirurgjike ose lazer. Kjo prerje e bëra në brendësi të zgavrën e hundës, dmth dhëmbëza pas operacionit mbetet. Gjatë operacionit është zakonisht kryhet si sinus shpëlarje që ndihmon në parandalimin ri-formimin e polyps hundës. Për të ndaluar gjakderdhje nga një plagë pas operacionit në pasazhet e hundës futur swabs garzë. Disa ditë më vonë ata janë hequr.

  Kjo procedurë është mjaft e dhimbshme, sepse ajo është kryer nën anestezi. Pas kirurgjisë zakonisht caktuar antibiotikë për parandalimin e komplikacioneve infektive.

  Për më tepër, qetësues, ju lutem emëruar.

  Zakonisht pas operacionit mund të ketë komplikime të tilla si gjakderdhje, mbështjelljes dhe shtimin pas operacionit në pasazhet e hundës, ri-formimin e polyps nazale, komplikime infektive.

  Informacion nga artikullin "trajtim kirurgjik të polyps hundës."

  Diskutoni në komunitet