Heqja e dhëmbëve pa dhimbje dhe lëndime


 • Indikacionet për nxjerrjen e dhëmbëve
 • Kundërindikimet për nxjerrjen e dhëmbëve
 • Nxjerrja e dhëmbëve
 • Komplikimet pas nxjerrjes së dhëmbit
 • Vrimë thatë
 • Si për të rivendosur defektet e dhëmbëve pas nxjerrjes së dhëmbit?

 • Heqja e dhëmbëve është vetëm kur ata
  ishte e rëndë%
  D0? Ndryshon sëmundjeve karies, periodontale impresionuar lënë pas dore
  ("Pacientët e qarta") ishin thyer kështu që ata nuk mund të restaurohen,
  vendosur në mënyrë të paligjshme në gojë (të tilla si dituri heqjen e dhëmbëve
  (Ngarkesa) ose në përgatitje për trajtimin ortodontik.

  Pas
  nxjerrja e dhëmbëve, dhëmbët, fqinj të fillojnë të lëvizin,
  nganjëherë në thelb, e cila mund të ndikojë në masë të madhe i përgjithshëm

  gjendja e dhëmbëve. Heqja e dhëmbëve (edhe një) mund të krijojnë serioz
  përtypet vështirësi. Për të shmangur këto komplikime dentistin
  rekomandojmë që të zëvendësojë dhëmbin artificial hequr.


  Indikacionet për nxjerrjen e dhëmbëve

 • Faza akute osteomelita nofullës odontogenic;
 • odontogenic septik Periostitis, celuliti okolochelyustnyh, abscese, purulent lymphadenitis, sinuses sinusit nofull;
 • Kurora e shkatërruar (root) kur ajo nuk mund të përdoret për proteza;
 • hequr dhëmbët janë në një nofull të thyer apo kreshtë alveolare;
 • hiqet
  retinirovannye dhëmbët, teething komplikuar duke u bashkuar


  Procesi infektive dhe inflamatore, zhvillimi i cysts, tumoret
 • fazat e mëvonshme të periodontitis në shkallë të I-IV të mobilitetit;
 • largimi radikal i dhëmbit me alveolar tumor kurriz;
 • Fillimet Dhëmbët tetë në fëmijët dhe të rinjtë me makrohnatiyi të avancuar për të shtyrë rritjen e mandibulat;
 • anomali Bite kryer gjatë trajtimit ortodontik, në mënyrë që të bëjë vend për të lëvizur dhëmbët;
 • hiqet
  Dhëmbët e shtyrë diferencë alveolare e nofullës si rezultat i humbjes
  antagonistët (fenomen Popov-Gordon) konverhiruyuschie dhëmbët
  dhëmb i vetëm lënë në nofulla dhe parandalon fiksim
  protezë;
 • Dhëmbët hequr gabimisht

  janë zëvendësues i përkohshëm dhe duke çuar në deformim dhëmb
  Numri i personave ose abuzimit konfigurimit.

 • Kundërindikimet për nxjerrjen e dhëmbëve

 • Kardiovaskular
  Sëmundjet (hipertensioni gjatë krizës në anginë
  periudha e sëmundjeve akute në reumatizma akute,
  endokardit bakterial në akute, dekompensimi rënda
  Aktiviteti kardiak, shënoi shqetësime të ritmit të zemrës dhe norma
  Norma - dridhje atrial, konvulsiv takikardi,
  shoqëruar me dështim të zemrës);
 • sëmundje të veshkave;
 • hepatiti infektiv në fazën akute;
 • leukimi akute, agranulocytosis;
 • diatez hemorragjike;
 • sëmundje mendore gjatë akute;
 • aksident cerebrovaskulare akute;
 • infeksion akut (influenza, rrufë akute e traktit të sipërm respirator), duke përfshirë vysokokontahiozna dhe i rrezikshëm;
 • proceset inflamatore (abscese, celuliti nuk lokalizimi Maksilofaciale, erizipelë);
 • sëmundje akute të paqëndrueshme;
 • 1, 2, 9 muaj shtatzëna;
 • stomatit;
 • terapi rrezatimi, kryhet në tumoret e lokalizimit Maksilofaciale.


 • Nxjerrja e dhëmbëve

  Para
  Kirurgji nxjerrjes dhëmb fushë operative ishte trajtuar me NUK antiseptik
  alergji, djegiet dhe nekrozë të mukozës
  gojë. Kaloni anestezi. Atëherë dentist ndan lidhje rrethore
  nga pincë dhëmb vendos mbi rrënjën e dhëmbit, dhëmb lëkundje dhe ekstrakte
  ajo. Pas nxjerrjes dhëmb është kryer vrimë Auditimi i ngjeshur buzë
  për të zvogëluar madhësinë e plagës dhe garzë të aplikuar
  top për 15-20 minuta. Dentist, duke u siguruar se nuk ka gjakderdhje
  vrimë të mbushur me mpiksjen e gjakut, le të në shtëpi pacientit me
  rekomandimet për kujdesin postoperative plagë.

  Këshilla mbi kujdesin për plagë lënë pas nxjerrjes së dhëmbit:

 • të përmbahen nga të hahet për 2-3 orë pas largimit;
 • jo për të marrë alkool, sauna për-ditë operacionet;
 • prekur puset gjuhën dhe ndonjë objekt;
 • nuk e marrin ushqim të nxehtë;
 • mos shpëlarje gojën tuaj.

 • Komplikimet pas nxjerrjes së dhëmbit

  I përgjithshëm
  Komplikimet pas nxjerrjes së dhëmbit gjatë procesit të lidhur me shtetin
  dhe comorbidities pacientëve. Ndërlikim më e zakonshme
  shfaqet në formën e pavetëdijes shkaktuar nga psiko-emocional
  pacienti, stresi i lidhur me operacionet e ardhshme. Më shumë
  komplikime të rënda pas nxjerrjes së dhëmbit - një kolaps (vaskulare

  dështim), dhe shoku.

  Komplikime lokale gjatë largimit
  dhëmb - një frakturë dhëmb, dëmtim të kurorëzojë në këmbë zhvendosjen e ardhshme e dhëmbëve
  dhëmb fqinje, duke i shtyre rrënja e dhëmbëve në sinus nofullës,
  shtytje rrënjë në indet e buta, dëm mukozale
  ash në nxjerrjen e dhëmbëve.

  Komplikime lokale pas nxjerrjes së dhëmbit - është gjakderdhje lunochkovoe dhe Alveolite.


  Vrimë thatë

  Një
  ndërlikimet më të shpeshta pas heqjes u krye
  dhëmb - ashtu-quajtur "vrimë e thatë". Sindromi i "vrimë thatë" është i lidhur me
  mpiksje gjaku i formuar në vrimë pas nxjerrjes së dhëmbit. Disponueshmëri
  një mpiksje gjaku në vrimë të nevojshme për procesin e shërimit.


  "Vrimë e thatë" e formuar pas konfiskimit të rënda që lidhen me
  lëndime të dukshme. Për shembull, heqja e dhëmbëve të pjekurisë
  (Ngarkesa), gjatë të cilit mjeku duhet së pari të fshini
  kockave përreth dhëmbi për të marrë në të njëjtin dhëmb.

  Shumë
  është e rëndësishme të marrin parasysh rekomandimet e dentisti në
  kujdesit shëndetësor dhe zonë nxjerrjes dhëmb për të zvogëluar rrezikun
  Arsim "vrimë e thatë". "Vrima kimik" janë formuar shpesh në gratë
  (Sidomos në pilula e kontrollit të lindjes host), njerëzit e moshës
  më të vjetër se 30 vjet dhe në duhanpirësit.


  Zakonisht, "vrima e thatë" shfaqet
  si një dhimbje e shurdhër që fillon 3-4 ditë pas largimit

  dhëmb. Kjo mund të duket se ajo shtrihet nga vendi i largimit në
  drejt veshit. Shpesh në raste të tilla, një gojë të pakëndshme
  shije apo erë.

  "Vrimë Dry" duhet të shqyrtojë
  dentist. Zakonisht mjeku i vë vendin ku prodhohet
  extractions, fashë ngjyhet drogës që
  zvogëlon dhimbjen dhe soothes.


  Si për të rivendosur defektet e dhëmbëve pas nxjerrjes së dhëmbit?

  Ekstraktim
  jep dhëmbët funksion përtypet, fjalim, zhvillon pickim deformimi.
  Ndonjëherë kur ju hiqni pjesën e prapme të dhëmbëve, e formuar në dysh midis frontin
  dhëmbët, që çon në përçarje e estetikë.

  Zëvendësim
  artificiale dhëmb metodë e nxjerrjes nga përdorimi

  ura protezat, por edhe më të mirë me implantet,
  protezat lëvizshëm pjesshme.