Largimi i adenoids, periudhën postoperative


 • Periudha postoperative
 • Memo pacient postoperative

 • Periudha postoperative

  Rëndësi e madhe i është bashkëngjitur regjimit NPT,
  të ushqyerit racional-ing, kalitje duhur.

  Postoperative çdo fëmijë është i ndryshëm,
  në varësi të natyrës së operacionit. Specifiteti i transaksioneve të vogla (adenotomyya, etj), është se fëmijët nuk janë të nakazuyetsya
  përputhja me regjim shtrati. Megjithatë rabin-KOKSH duhet të jetë nën konstante
  Mbikëqyrja i rritur - nëna, gjyshja apo dikush i cili duket pas tij. Shtëpi
  duhet të krijojnë të gjitha kushtet që fëmijë respektohen në mënyrë rigoroze për rutinën e përditshme.

  Për t'u kthyer fëmijën nga spitali duhet podhoto pastër-kthesë

  në shtrat, pastaj hedh në dhomë të ngrohtë të saj, nëse ka
  nevojshme, të bëhem i lagur shkëlqim verbues. Nëse recetë duhet të matet
  Temperatura e foshnjës në lulëzim të ri-bërë atë në mëngjes, në mes 7 dhe 09:00 dhe në mbrëmje,
  midis 18 dhe 20 orë. Treguesit termometër duhet të regjistrohen.

  Pas një seri e operacioneve ambulatore, veçanërisht kur të fëmijëve në një nxitim
  të marrë në shtëpi, për të parandaluar ënjtje në zonë plagë operatsionnoyi
  rekomanduar vënë masë akujsh notues ose ujë Ho-ftohtë. Në ditët e para pas
  operacionet në sinuseve mund të jetë ënjtje e qepallë e sipërme, kështu që ju duhet të paguani
  UEA-sytë e një fëmije. Në këto raste, sy të larë të ngrohtë 20% -S


  albutsida zgjidhje. Këto procedura të bëni në shtëpi, ata janë të lehtë dhe të sigurt.


  Memo pacient postoperative

  Pas pediatrin tuaj të vëzhgimit kirurgji.

  Shmangni stresin fizik, ekspozimin diell,
  not; përmbahen ditë (e detyrueshme çdo gjë mbi-afat ëndrrën - 02:00).

  Ju duhet të ndiqni një dietë të kufizuar mish, skuqur, ushqim erëza.

  Ju mund të:

 • Lëng karrote 1/2 filxhan në mëngjes; kos - një gotë në mëngjes dhe
  mbrëmje; drithëra, hikërror, kënaqur, bollgur; vezë - 1 pc. ditë; Perime
  enët, djathë;
 • 7 ditë pas operacionit, supave mishit, burgers steamed, peshku, mëlçisë gatuar;
 • perime në sasi të pakufizuar.

 • Më vonë - forcim i trupit, të qëndrojnë në motele.
 • Nëse adenoids hequr në klinikë, pastaj pas 2-3 orë pas
  operacion mund të marrë një fëmijë me zyrën Ent, por
  me kusht që shërbimi i kërkuar është i shpejtë ndihmë bakër-Qing.

  Për të parandaluar gjakderdhje postoperative fëmijë-Ku
  duhet të përputhet me pjesën tjetër krevat gjatë ditës së parë, dhe
  më tej
  2-3 ditë për të kufizuar fizike-tazhennya (lojëra në natyrë, klasa
  Edukimi fizik);
  mbinxehje e papranueshme, banjo të përbashkët, sauna. Në hundë varrosur
  sosudosuzhi-vayuschye-drop 1-2% zgjidhje e ephedrine ose
  Solucion 0,05% naftizina ose 2% solucion

  protargola 2 - 3 herë në ditë. Në dy ditët e para
  të ndaluar të marrin enët e nxehtë dhe djegëse. Dhomë të gjallë, ku
  Fëmija operuar përmban të pastër me një pastrim të lagur
  mënyrë.
  Nëse ju filloni gjakderdhje, pacienti duhet menjëherë
  Familjet talizirovat në spital Ent, mundësisht në të njëjtin vend sdela-në
  operacion.

  Në rastin e huhnyavosti hapur pas operacionit, ju duhet
  referohen një terapisti i të folurit. Nëse hundës vështirësi në frymëmarrje pas adenotomy zgjat më shumë se dy javë, fëmija duhet të jetë
  tregojnë kirurg operativ. Ne duhet të mbajnë në mend se pas operacionit në shumë
  fëmijë është frymëmarrja gojë, edhe pse barrierat e frymëmarrjes hundës nuk është.


  ky rast rekomandohet ushtrime të veçanta për të forcuar
  muskujt e frymëmarrjes dhe zakonet eliminimin marr frymë përmes gojës. Ushtrime të frymëmarrjes
  mund të kryhet nën mbikëqyrjen e një specialisti në terapi fizike apo
  shtëpi pas konsultimit të duhur.

  Këtu janë disa të thjeshta, por
  ushtrime shumë efektive që promovojnë lubrifikantë, leniyu hundës
  frymëmarrje.

 • Duke ecur me të gjatë
  Inhaling dhe exhaling përmes hundës.
 • Drejtimin në vend me një të thellë
  Frymë përmes hundës.
 • Frymarrja squats
  përmes hundës.
 • Frymarrja e alternuar
  përmes gjysmën e djathtë dhe e majtë të hundës.
 • Lëvizja e duarve në formë
  Kthehet jerks nga pala, me një tym frymë të qetë dhe të mprehtë nëpërmjet

  hundë.
 • Lëvizja për duart
  anët e trupit me një frymëmarrje të thellë përmes hundës tuaj dhe nxjerr frymë përmes gojës.
 • Bust
  anash nxjerr frymë
  Minutë Sound.
 • Thith, atëherë
  tolchkoobraznyy nxjerr frymë përmes hundës.
 • Nëse periudha postoperative vazhdoi normalisht, fëmija mund
  kopshti 3-5 ditë pas operacionit. Pas largimit të palatinale
  bajamet fëmijë që jeton në të njëjtin fshat, ku mbahet
  operacion, zakonisht dem-Siva 5-6 ditë. Kopshti ai mund të marrë pjesë në
  7-10 ditë (me përjashtim nga edukimit fizik për 3-4 javë). I vockël
  i domosdoshëm pas çdo vakt shpëlarje gojën me ujë të ngrohtë rregullisht

  lahen dhëmbët tuaj, higjienë të mirë personale. Anëtarët e tjerë të familjes janë të detyruar të
  nuk Toll-për të ndihmuar atë
  kjo, por
  mbajtur pastërti në shtëpi.

  Brenda 10-12 ditëve pas lëshimit nga spitali fëmijës
  rekomandohet një regjim të butë. Ajo duhet të eliminojnë stërvitje,
  qëndrojnë jashtë e diellit, të mprehta, ushqim i trashë, pije, rrisin
  tensioni i gjakut, çaj tyl-sugjerim dhe kafe. Në ditën e 10 pas operacionit
  Tabela e lejuar në përgjithësi.

  Në rastin e gjakderdhje nga fyti nevojshme sroch-Nye
  shtrimin në spital. Për të parandaluar komplikimet operuar për 6 muaj
  Fëmija duhet të jetë nën mbikqyrjen e prindërve për të kujtuar.