Ju shkoni në gjinekologu çfarë duhet të presin


 • Rishikimi fillon me një bisedë
 • Hulumtimi i përgjithshëm
 • Gjatë shtatzënisë
 • Shfleto gjoksin


  Duke aplikuar një gjinekolog në rastet e mëposhtme:

 • për kontroll të rregullt parandalues ​​një dy herë në vit për të zbuluar dhe parandaluar sëmundjet,
 • në shkelje të menstruacioneve (që fillojnë pas 16 viteve të dhimbjes, humbje gjaku i rëndësishëm)
 • Gjakderdhje vaginale dhe shkarkimit të pazakontë
 • Shfaqja e djegie, kruajtje
 • kur planifikon një shtatzëni.


  Rishikimi fillon me një bisedë

  Me të hyrë në dhomë mjeku përcakton karakteristikat e figurave të pacientit, sasinë e flokëve trupit që mund të ju tregojë për statusin hormonal të organizmit ose shkelje të tij.

  Asking pyetje të përgjithshme në lidhje me mjedisin e punës, marrëdhëniet seksuale, partner, përvojë dhe muaj karakter - mjeku zgjedh metodat diagnostike. Kjo është arsyeja pse ajo është e rëndësishme për të artikuluar qëllimin e vizitës - ups, konsum pas lindjes, infeksione të gjakut, etj


  Hulumtimi i përgjithshëm

  Në dhomën gjinekologjike mund të kryhen procedurat e mëposhtme:

  Studimi dy-vjeçare . Përcaktoni pozicionin, gjendjen e mitrës, tubave fallopiane, vezoret. Fibroids Kështu diagnostikuar mitrës, inflamacion, cysts ovarian, shtatzënisë normal ose ektopike. Për një analizë më të detajuar të referimit të mundshme për një ultrazërit.


  Rishikoni një pasqyrë . Mjeku shqyrton vulvë, muret vaginale, qafën e mitrës.

  Shpifjeve mbi florën . Mjeku i veçantë lugë "zacherpuye" shkarkojë Mukoza e kanalit cervikal, vaginë, uretrës dhe të shkaktojë xhami. Në laborator nën një mikroskop mund të zbulojë inflamacion (numrin e qelizave të bardha të gjakut - qelizat e bardha të gjakut), infeksione të fshehura (candidiasis, vaginosis bakteriale).

  Analiza e infeksionit kryer në qendrat e specializuara. PCR hulumtuar materialin nga kanali i qafës së mitrës (larguar me një furçë mini në shpohet e të cilit janë qelizat epiteliale të baktereve të jetojnë në to).

  Analiza është përdorur për të diagnostikuar herpes, klamidia, mycoplasmosis, ureaplasmosis, papillomatosis. Analizat e infeksionit është e rekomanduar për të marrë menjëherë pas menstruacioneve: ditët e para pas "ditët kritike" kohën më të mirë për të testuar, dhe shumë studime. Gjatë menstruacioneve inspektuar nuk është i rekomanduar.

  Kujdes Pas trajtim antibiotik duhet të marrë 1-2 muaj sepse droga ndikojnë edhe vaginale microflora dhe shpifjeve rezultatet mund të jenë të pasakta.

  Analiza Immuno-enzimë përcakton nivelin e antitrupave në një infeksion të veçantë dhe ju lejon për të përcaktuar saktësisht se çfarë formë - sëmundje që ndodh - akute ose kronike.

  Mbjellja florën / ndjeshmëri antibiotik përshkruara për Sëmundjet shpesh të përsëritura. Nga kanali vaginal ose cervikale është vendosur në një medium nutrient, bakteret janë rritur në të. Sipas hulumtimit "korrjes" është zgjedhur antibiotikët më efektive.

  Kolposkopi . Vështrim i qafës së mitrës nën një mikroskop zbulon ndryshime të erozionit, leukoplakia, papillomatosis, tumor. Nëse është e nevojshme, të marrë një biopsi (një copë e vogël e indeve), t'i dërgohet në studim histologjik që ofron informacion të saktë për gjendjen e qelizave në "problemit" faqe.

  Ultratingull . Mbështetje diagnostifikimi për të ndihmuar të mbledhur informacion në rreshtim të mitrës, madhësinë dhe vendndodhjen e organeve, të qartësojë ose të hedhur poshtë diagnozën fillestare të bëra me dorë.

  Outdoor (transabdominal) me ultratinguj është kryer me anë të barkut (murit të barkut mëparshëm) kur mbushet fshikëz.

  Kur një studim i brendshëm (Transvaginal) kur sistemi sensor në një prezervativ të vetëm është futur në vaginë, mund të identifikojë proceset ngjitës është i përcaktuara me kusht dhe madhësia e vezoreve, numër endometrial rreshtim mitrës, dhe kalimi i maturimit vezë. Ky studim është i kundërindikuar në shtatzëni në fund, sepse ajo mund të shkaktojë abort.

  Test Blood . Cycling ndryshimet mujore në gratë për shkak të luhatjeve në nivelin e hormoneve në gjak, e cila varet në ciklin menstrual.


  Analizat janë mbledhur në ditë të caktuara cikle. Nëse rezultatet zbuloi çrregullime hormonale, më shumë hulumtime është kryer - CT, X-ray e kafkë për të mbledhur të dhëna për gjendjen e gjëndrra e hipofizës, i cili rregullon prodhimin e hormoneve që kontrollojnë sistemin riprodhues.

  Mjekësore dhe gjenetike studime rekomanduar ato gra planifikuar shtatzaninë ose pëson aborte pa zhvilluar shtatzëninë, lindjen e fëmijëve me aftësi të kufizuara.

  Përveç diagnostikimin nivelet e hormoneve infertilitetit shqyrtuar të qenët i qartë Tubali . Metodë përfshin futjen kimohraficheskuyu pertubatsiyi mitrës, tubave dhe zgavrën e barkut të ajrit ose gazit, dhe shkurtimin pastaj regjistruara grafikisht e tubave fallopiane.

  Përveç kësaj duhet të hysterosalpingography - Mitra pranoj sende të veçantë, atëherë bëni X-ray.

  Laparoscopy . Brenda e kamera është futur përmes një birë të vogël në bark. Mbajtur në diagnozën e infertilitetit, shtatzënisë ektopike, apendiksit.

  Hysteroscopy . Manipulator me një kamera mbajtur për të identifikuar patologji intrauterine. Me zonat e dyshimta biopsies marrë.

  Analiza mbi Citologjia - Një qelizat scraping nga muri qafën e mitrës për studimin. Mbahet për të zbuluar qelizat mutated, kanceri i qafës së mitrës është një nga shkaqet më të zakonshme të vdekjes së grave.

  Nuk ka analiza nuk tregon tablo të plotë të shëndetit ose patologjinë gratë, kështu që shpesh gjinekolog emëron disa teste në të njëjtën kohë. Marrë me informacionin e tyre ndihmë sigurisht ndihmon për të diagnostikuar më saktë.


  Gjatë shtatzënisë

  Kur planifikoni për një fëmijë për të shkuar nëpërmjet një ekzaminimi të plotë nga gjinekologu dhe specialistë të tjerë (terapist, Laura, okulist, etj).

  Anketa në shtrat kryer për vlerësimin fillestar të mitrës, Smears pap mbi florën dhe infeksionet e fshehur (përveç nëse ata dorëzuan herët). Një rishikim urgjent i kryer nga dëshmisë - kontrolloni për zgjerim të qafës së mitrës, gjakderdhje dhe kështu me radhë.

  Komente pasuese shpesh kryhen në shtrat. Studimet instrumentale përfshijnë.

  Tazometr . Përcakton nëse lindjes rrjedhës vaginally, ose nuk ka ngushtimin e legen, lëndimet, apo në seksionin cezariane.

  Shirit . Masë lartësinë e mitrës, perimetrin e barkut. Të dhënat e kërkuara për hartimin fotot e fetusit, nëse madhësia e shtatzënisë.

  Kardiotokografike (CTG) . Sensore mbi bark të shtatzëna kontraktimet catch mitrës dhe aktivitetit të zemrës dhe lëvizjen e fetusit. Këto janë të regjistruar si një kurbë, ajo konkludon indikatorëve për shëndetin e fëmijës, urisë mundshme oksigjen, reduktuar kardiak etj

  Brenda 16-21 javë të shtatzënisë është e rekomanduar Analiza e alfa-fetoprotein - Testi gjakut që tregon zhvillimin e sistemit nervor të fetusit.

  Studimi i lëngut amniotik të angazhohet në ndonjë të dyshuar devijimeve (p.sh. gjenetik) në trupin e fëmijës.


  Shfleto gjoksin

  Gjithashtu është përgjegjësi e mjekut - kjo është monoton në përbërje, nëse vula, tumoreve zgjedhje. Për një gjinekolog më të detajuar të studimeve do të dërgojë pacientin në gji ultrazërit në doktrinë për gjitare. Ups mammologist kryer në fazën e parë të Hënës.

  Informacion nga artikullin "procedurat gjinekologjike."