Këpucë dhe ushtrime në parandalimin e këmbë diabetike


 • Kërkesat për këpucë në këmbë diabetik
 • Ushtrime për këmbët në këmbë diabetik

 • Kërkesat për këpucë në këmbë diabetik

  Ekspertët diabetik këmba quajtur vaskulare dhe nervat e ekstremiteteve të ulëta lind kur të sheqerit të lartë të gjakut. Në fillim ajo duket mpirje dhe zvarritje, ndjesi shpimi gjilpërash pakëndshme. Pastaj i bashkohet dhimbjes së bashku trungjet nervore, si i lënduar dhimbje të muskujve viç shqetësuar.

  Me kalimin e kohës, dhimbje mund të shkojnë, por kjo nuk është lajm i mirë. Shumë shumë mbaresa nervore të vijnë poshtë. Ja këmbë dhe ndjeshmëri humbur, termoregulacionit shqetësuar dhe djersitje.

  Hapi i ardhshëm ndryshimet patologjike e eshtrave dhe nyjeve të këmbës. Claudication ndërprerje është një nga komplikimet më të rënda të diabetit - gangrene. Megjithatë, një negativ të ndryshojë rrjedhën e ngjarjeve në fuqinë e pacientit.

  Është e preferueshme që të vetëm këpucë të kualitetit të lartë me lëkurë të butë apo pëlhurë. Sipërfaqja e tij i brendshëm duhet të jetë e butë dhe të qetë, pa ndonjë rrudhave, plagët dhe qepje më trashë. Harrojeni "masazh" të pantofla të vështira e terrenit dhe të shtrojë "magnetike". Duke ecur zbathur nuk është i rekomanduar.

  Për të zgjedhur këpucë të drejtë, më të mirë kanë thembra të veçanta. Në mbrëmje, kur këmbët bymehet dhe të bëhet pothuajse të mëdha se sa është e nevojshme për të prerë rreth konturet e tyre në një fletë të pastër letre.


  Pritini thembra, vendin e tyre në këpucë ose çizme. Nëse shtrojë nuk i përshtatet, këpucët duhet të ndryshohet.

  Insoles ndihmojë të zgjedhur këpucë të drejtë. Ajo duhet të jetë outsole e vështirë që kryen rolin e amortizues, kur ecje, lartësi thembra të qëndrueshme prej 2-4 cm, një zgjerim të madh të topitur gishtin në vendin e lidhjes së gishtin e madh të këmbës - është forma më e fiziologjik.

  Preferojnë modele me një çarë në majë të çorapë, shënon shtrirje apo mbylljet e veçanta të gomës "Velcro" - këto këpucë lehtë ndryshoni volumin kur këmbët fryrë. Rroba të reja të veshin në fillim është vetëm në shtëpi dhe jo më shumë se 2 orë.

  Dhe një rregull - më mirë të mos shkojë gjatë në të njëjtat këpucë. Këpucë më shumë ndryshim gjatë ditës, më pak presion bie në të njëjtën zonë të këmbës, dhe kështu zvogëlon rrezikun e ulçerës.


  Ushtrime për këmbët në këmbë diabetik

  Ushtrime të Përditshëm përmirëson qarkullimin e gjakut dhe rrjedhën e limfatike, rikthen ndjeshmëri dobësuar, forcon muskujt dhe nyje, eliminon ënjtje në këmbë rrit fleksibilitetin e këmbë, ndihmon luftën këmbët sheshtë dhe ndjesi të pakëndshme në këmbë, zvogëlon presionin në fushat e riskut ("kockat spikatur", deformim gishtat).

  Para ushtrim duhet podstelit këmbët mat buta unshoed, hiqni çorape.


  Para 6 ushtrime të duhet të kryhet i ulur me një shpinë të drejtë, nuk tulyachys në pjesën e prapme e karrige.

  Numri Ushtrimi 1

  Vënë këmbë në dysheme paralel me njëri tjetrin. Lean në këmbë tuaj, çorape heqë, përkulem dhe shpjegoj këpucë me majë 10-15 sekonda. Kthehu tek pozicionin e fillimit. Përsëriteni 15 herë.

  Numri Ushtrimi 2

  Vënë këmbët tuaja në këmbë dhe të bëjnë lëvizjet rrethore çorape alternuar clockwise dhe kundër akrepave të sahatit. Përsëriteni 15 herë.

  Numri Ushtrimi 3

  Vënë këmbët tuaja në stockings, këmbë dhe të heqë ato kryejnë një lëvizje rrethore, si në ushtrimin 2.

  Numri Ushtrimi 4

  Heqin këmbën e djathtë që të shpjegoj gjurin e saj, tërheq lart deri te këmbët e saj.

  Shkruani gishtat në numrat e ajrit nga 1 deri në 10. njëjtë - të majtë këmbë.

  Numri Ushtrimi 5

  Heqin të dy këmbët, gjunjë vendosur, këmbët zgjerohet brenda. Duartrokas ata sikur duartrokitur për të plotësisht i vetëm hasur. Përsëriteni 15 herë.

  Numri Ushtrimi 6

  Kata mbrapa dhe me radhë në bllok dysheme druri për brumë apo një shishe bosh gotë me ujë mineral për 2 minuta kodrina.

  Numri Ushtrimi 7

  Shtrihem në dysheme, të pushojnë, shtrirje. Rritur këmbët tuaja deri në një kënd të drejtë. Tërhiqe çorape sa më shumë të jetë e mundur për veten e tyre. Shpjegoj armëve tuaj dhe të lidheni me njëri-tjetrin. Mbajtja këtë pozicion, shtrëngojnë duart dhe këmbët.

  Ky ushtrim - 2 minuta.

  Lëvizja e rregullt ndihmon në mënyrë të konsiderueshme të zvogëlojë zhvillimin negativ për pacientët me rezultatet e diabetit.

  Informacion nga artikullin "diabetik këmbë. Përse është e kujdesit këmbë i duhur "