Pranvera Surprise
Çdo mëngjes ju do të punojnë, duke vendosur se çfarë duhet të veshin. nxjerrjen e ajrit nga xhaketa kabinetit, pantallona dhe çizme elegante me onde, admirojnë dhe të marrë përsëri - nuk ka ardhur ende koha e tyre. psherëtiu dhe vënë në llojin e zakonshme të sendit - eksploruesit lodhur kështu që të ndjehen të, të paketuara në ngjyra të ngrohta nonspottable rroba praktike! Por tundimi është i madh, dhe një ditë duan të shkojnë jashtë në rroba të lehta të pranverës.

Këtu dhe duke pritur për ne në formë të rrezikut të papritur të hipotermi ndjekur nga të ftohtë. Pse e papritur? Sepse ne nuk jemi të gatshëm për ndryshime të rënda të temperaturës; Gjatë ditë mund të jetë e ngrohtë, por mbrëmje holodaye në mënyrë të konsiderueshme.

Veçanërisht i mprehtë është ndjerë kur ju shkoni jashtë në rrugë të pazakontë për ju - herët në mëngjes ose në mbrëmje vonë. Këtu dimër në pension dhe kujtoj të drejtat e tyre gra të veshur lehtë.

Në pranverë dhe në vjeshtë ne pidlashtovuyemosya në kushtet e reja të motit. Vjeshtë na ftohtë dhe ne përpiqemi për të vishen me rroba të ngrohta. Në pranverë, në të kundërtën, ne jemi të nxehtë, ne nuk rrezikojmë të veshur për të motit dhe për të marrë hipotermi. Nga rruga, veshje jashtëzakonisht të ngrohtë gjithashtu nuk ndihmon për të pranverës surpriza, kur të nxehtë, ne jemi më të ndjeshëm ndaj skica.

Në mot të paqëndrueshëm pranverë për të kapur një të ftohtë të acartë - hipotermi, mbinxehje, skica, aktivizohet pas viruseve të dimrit.


Dhe, pavarësisht nga fakti se sëmundje të tilla të rënda si gripi, tërheqje, është e mundur për të bërë një kullojnë hundët dhe javë prohvority (i cili është gjithashtu frustruese). Nëse ju mendoni se ju kanë filluar të merrni të sëmurë, të marrë një dozë terapeutike të drogës antivirale (ftohjet pranverë shkaktohen zakonisht nga një infeksion viral).

Në trajtimin dhe parandalimin e ftohjet rregullave të njëjta si në trajtimin e gripit. Për të ndaluar një të ftohtë apo një perebolet i butë mund të marrë barnave antivirale (p.sh. Anaferon - ajo gjithashtu aktivizon sistemin imunitar). Antibiotikët nuk janë të përshtatshme për trajtimin e fazave të hershme të ftohjet - ata nuk punojnë në viruset!

Medikamente simptomatike (hundës spray, gargarë për fyti, ethe-uljen e drogës) mund të lehtësojë gjendjen e përgjithshme, por ajo është e rekomanduar për të marrë në kulmin e sëmundjes, dhe kur temperatura është normale, dhe kjo nuk ka kuptim për të pirë pluhurat antipiretik. Të ftohtë në fillim ka kuptim për të marrë anaferon terapeutik dozë (drogës antivirale që aktivizon sistemin imunitar).

Trajtimi është më e mirë për të filluar me orët e para të sëmundjes - kjo mund të zvogëlojë sëmundje, dhe në të mirë - dhe e bën - për të ndaluar zhvillimin e saj. Gjatë trajtimit, mos harroni se ju mund të infektojnë njerëzit e tjerë - infeksioneve virale të transmetuara nga pikat ajrore (përmes ajrit).

Për të parandaluar ato mund të rekomandohet Anaferon (fëmijë - fëmijë Anaferon) në doza profilaktike - një tabletë në ditë.

Kapur një të ftohtë në çdo kohë të vitit, sepse duke shkuar jashtë, jo besim shumë të ndritshme dielli jashtë, të vishen me rroba të ngrohta dhe të shmangë draftet (veçanërisht nëse ju bëhet shumë e nxehtë).

Si reklama.

Ka contraindications, ju duhet të lexoni udhëzimet para përdorimit.