Menu pranverë për këmbët e problemeve


 • Mbipeshë verë dhe takë
 • X-rrezet ndihmuar në diagnostikimin
 • Ku për të shërohem
 • Menu pranverë për këmbët e problemeve
 • Gjimnastikës lodhje
 • Çfarë duhet të vënë në çantë periferike

 • Mbipeshë verë dhe takë

  Ushkodytysya kyçeve kërc mund të ketë disa arsye:

 • Mosha dhe ndryshimet hormonale. Për shembull, shumica e grave gjatë menopauzës kap një shumë prej problemeve me sistemin musculoskeletal - dhe osteoporozën dhe artritit.
 • Mbipeshë. Kur ecim, tona joints këmbë spirancë dhe ngarkesës shpinë mbështetet sa më shumë në 4 masën e trupit tonë! Më shumë një person peshon, e shpejtë Keqësimi pronat uljes të nyjeve të saj.

 • Plagosje (kjo është shpesh shkelin dashamirët e sporteve ekstreme). Ka një çarje apo thyerje kërc, e cila përfundimisht çon në shkatërrimin e kërc.
 • Veshur këpucë të pakëndshme. Opsionet më të rrezikshme: shputë ngushta, këmbë deformimeve tepër të lartë thembra - pin apo platformë të paqëndrueshme.

 • X-rrezet ndihmuar në diagnostikimin

  Nëse ju do të ofrojnë joints universale për trajtimin - nuk e besojnë. Këto sëmundje janë të ndarë në dy grupe:

 • arthritis - shoqëruara me inflamacion nyjeve;
 • artrit - shkaktuar shkatërrimin e kërc.
 • Ata kërkojnë qasje krejtësisht të ndryshme për trajtimin dhe parandalimin.


  Për të gjetur pikërisht ajo që po ndodh me nyje tuaj, gjëja e parë që ju duhet të bëni numërimin e gjakut (për të kontrolluar për inflamacion) dhe x-rrezet.
  On radiographs shihet edhe ndryshimet fillestare në të përbashkët.

  Praktika mjekësore tregon se në fund të pranverës - fillim të verës për njerëzit me sistemin e sëmurë musculoskeletal - një shumë të qetë, përkeqësimi zakonisht fillojnë në vjeshtë (sidomos artroznikov që shfrytëzohet keq nyjeve të tyre tashmë achy për punë të verës). Pra tani është koha për të bërë parandalimin.


  Ku për të shërohem

  Kur arthrosis

  Një mënyrë që të ketë një udhëtim në banjë ku ka radonit dhe burime sulfide hidrogjenit (p.sh., Kisha e Bardhë Belokurikha, Pyatigorsk, Sochi).

  Not mirë në det dhe të gjitha procedurat me ujë të detit.

  Një parandalimi i shquar dhe "Tarifimi" për vitin e ardhshëm janë banjot baltë, përfundon. Baltë mineral, i dobishëm në artrit është në Jaltë, Odessa, Saki, Pyatigorsk, në Detin Azov.

  Kur artrit

  Udhëtime në zonën klimat e nxehtë nuk janë të rekomanduara! Djegia diellin dhe stresin e përgjithshëm të trupit lidhur me aklimatizimit, mund të rritur vetëm inflamacion.

  Përvoja e konsulentit tonë, pas të udhëtonte për në Egjipt apo Turqi në 90% të pacientëve të fillojë një përkeqësim serioz të artritit.

  Bëj banja dielli dhe të organizojnë një rërë të nxehtë "të ngrohtë-up", si të dëmshme.

  Për parandalimin dhe trajtimin e artritit janë vendpushimet më të mira në zonën e butë klimës ose një udhëtim në Zi, Azov, Detin e Vdekur në sezonin e kadife.

  I dobishëm në fizioterapi arthritis (magnetike, phonophoresis, etj), si dhe notit dhe PS-trajtimit - në faljen. Mud është i kundërindikuar.


  Menu pranverë për këmbët e problemeve

  Më shumë fruta të freskëta dhe perime. Veçanërisht e dobishme për kusht të përbashkët që ndikojnë domate, majdanoz, spinaq, speca dhe hudhër.

  Sallatë perimesh me majonezë nuk furnizohem, dhe ulliri ose vaj misri, fruta - mjaltë ose të ulët-yndyrë kos.

  Nëse është e mundur, të kufizojë mishit tuaj (sidomos e kuqe) dhe të konservuar - është se ato kontribuojnë në inflamacion i nyjave.

  Që manaferrat janë boronica shumë të dobishme, currants zi, qershi.

  A teas dhe teas me Wort Shën Gjonit, kamomil, gjethet e boronicë.

  Është vënë re se joints dhimbshme janë soje të mirë natyror dhe avokado ... (ha 1 copë madhësi të mesme për një javë). Dobishme si gjithë vajra vegjetale, fara - kungull, susam, luledielli.


  Gjimnastikës lodhje

  Për të dhënë joints rrjedhje ulur bëni 3-4 herë në ditë ushtrimet e mëposhtme:

 • Forcojë dhe relaksoheni muskujt e këmbëve, lakimi dhe straightening me gjunjë (5 herë).
 • Merrni frymë të gjatë, fërkimit jashtë barkun e tij, nxjerr frymë, duke tërhequr bark (3-4).
 • Ngadalë ngre armëve tuaj up - thith, më të ulët - nxjerr (3-4).

 • Bend dhe shpjegoj këpucë me majë - 10 herë në lëvizje të ngadaltë.
 • Ulur në një karrige, të vënë këmbët tuaja dhe të bëjë lëvizje rrethore relaksuar këmbën e djathtë, pastaj u largua. Përsëriteni 10-12 herë çdo këmbë.
 • Është e dobishme për të ngasin një druri pin kodrina këmbët normale brumë - nga gishtin në thembra dhe mbrapa. Dhe ju mund të blej një të veçantë trajner-massager për këmbët. Ai duket si një okllai vetëm kodra, ledges. Me këtë ushtrim përmirëson qarkullimin e gjakut në këmbët dhe muskujt kusht dhe ligaments.
 • Ushtrime duke bërë nevojë, natyrisht, duke hedhur këpucë.


  Çfarë duhet të vënë në çantë periferike

  Më të shpeshta "cottages verore" probleme me nyjeve dhe mbrapa - një muskul që shtrihen, spondylosis dhe sulmet dhimbje të nervit shiatik - nga zell.

  Pra, çfarë më mirë për të mbushur deri çantë e ndihmës së parë dhe e vënë atë:

 • analgjezik dhe droga anti-inflamator mbi bazën e phenylbutazone, DIKLOFENAK (voltaren), analgjezikë kombinuara;
 • Ointments me heparin - nga edemë. Aplikoni ata për të nyjeve të dhimbshme më të mira në mbrëmje. Lodhje dhe hiqni melhemin me ekstrakt gështenjë kali dhe çaj jeshil;
 • ointments absorbable dhe gels tipit Troxevasin.
 • Është e këshillueshme që gjithmonë të ketë akull në frigorifer. Kur dhimbje të vënë një jastëk të ngrohjes apo pako akulli për 20 minuta, duke e kthyer peshqir dhimbshme të përbashkët.