Pranvera ngrohtësi undead


 • Çfarë është fyt?
 • Features maskimin
 • Silence - ar

 • Çfarë është fyt?

  - Një nga padëshiruar "miq", -
  Simptoma virale faringjit: i thatë, gërvisht, ndjesi e një gungë në fyt
  dhe kollë e thatë - thotë mjeku Luksoze otolaringolog
  Alexander Sorokin. - Kur sëmundja në pjesën e pasme të fytit
  akumuluar mukusit, kështu që dëshira për të pastruar fytin bëhet gati
  i bezdisshëm.

  Constant shok faringjit -
  hundë i lëngshëm. Kullimit sekrecion në anën e pasme të fytit, e tepruar
  Përdorimi i vasoconstrictor pika, tranzicioni për të marrë frymë me gojë nuk është
  vetëm krijojnë siklet shtesë, por edhe përkeqësojnë inflamacion.


  Vëllezër në faringjit spital nuk është pranuar - kjo zakonisht ndodh pa
  ethe, por trajtimi është një domosdoshmëri.

  Jo
  duhet të mbahet shpresa të mëdha për lozenges dhe tableta për shpërndarje
  - Ajo vetëm aparati që mund të përdoret në
  Si raste urgjente, të tilla si kur një kollë pesters
  vend publik. Fyt ata me siguri nuk e shërojnë, por parehati në
  çdo kohë të tërheqë - në kurriz ato përmbajnë preservatives dhe
  Esenca "sosalky" zbutur fytin dhe e bën të marrë frymë më lehtë.

  Shumë më e mirë në shpëlarje faringjit, inhalations avull dhe sprays. Secila metodë - avantazhet e tij.


  Shpëlaj
  dezinfektoj dhe zbutur fytin. Zakonisht përdoret infusions medicinale
  herbs, preservatives - furatsillina, yodynol, chlorophyllipt dhe zgjidhje sode.

  Avull
  inhalimi i thelbësore tarifave mjekësore Kollë - janë në
  këto vajra të reduktuar inflamacion dhe mukusit hedh lëng.

  Sprays
  duke formuar mbi sipërfaqe mbrojtëse fyt filmit - komponentët mjekësore me
  Kjo rënie "e drejtë në shenjë", duke hequr edemë dhe duke e bërë baktericid dhe
  Aktiviteti antibacterial.


  Features maskimin

  "Ne duhet të
  mos harroni se faringjit zakonisht ndodh pa temperaturë dhe zgjat
  jo më shumë se 3-5 ditë - tha Alexander Sorokin.

  - Nëse
  dhimbje të fytit subsides, ju duket doktor. Fyt për të le të
  domethënie të rrezikshme. Së pari, ajo mund të bëhet kronik - mucous
  holluar, dhimbje fyti bëhet i vazhdueshëm, dhe kollë - thirrjen tuaj
  kartë. Së dyti, nën fyt mund të maskuar nga të tjera më shumë
  sëmundje e rrezikshme. "

  Dhimbje të forta në fyt
  Rritja e temperaturës sfond (deri 38 gradë) mund të jetë një manifestim
  dhimbje të fytit. Karakteristika të tjera dalluese të sëmundjes - dhimbje
  rritet me gllabërim, bajamet zgjeruar, patches gri në fyt.
  Në anginë të dyshuar duhet të paraqitet me mjekun - pa antibiotikëve në e saj
  trajtim nuk mund të bëjë, përveç duke shkuar pectoris mund të japin serioz

  Komplikime - miokardit (pezmatimi i muskulit të zemrës), reumatizmi -
  sëmundje inflamatore e nyjeve dhe pyelonephritis (sëmundje të veshkave).


  Silence - ar

  Shpesh
  faringjit me inflamacion "poshtë" në laring dhe
  fillon pezmatim i fytit - inflamacion litarët vokale. Ata nuk janë më të
  lëkund, zëri bëhet kollë ngjirur - leh mund të jetë
  dhimbje koke dhe ethe.

  Në mënyrë tipike,
  pezmatim i fytit e lehtë troket nga ulluk për 7-10 ditë dhe mund të rëndë
  vonuar për një muaj ose më shumë. Dhe e gjithë kjo kohë nuk do të flasim,
  pirja e duhanit dhe i bezdisshëm përjashtuar nga gjellë ushqimit - me erëza, të nxehtë dhe
  të ftohtë. Ata të irritojë dhe të përkeqësojnë inflamacion në

  gurmaz.

  Sipas Alexander Sorokin,
  pezmatim i fytit të ndiqet mënyra shtëpi dhe të trajtohen në mënyrë intensive - çdo
  2-3 orë bëjë inhalimi me avull, fasha ngrohjen qafë,
  Banjot e nxehtë këmbë. Mjekët rekomandojnë të bollshme të pijshëm të ngrohtë alkaline:
  qumësht me sode, ujë mineral pa gaz të nxehtë - ajo jo vetëm
  heq infeksionit nga trupi, warms dhe zbut në fyt, por
  promovon shkarkimin e mukusit.

  Nëse zëri
  u zhduk plotësisht, shikoni një doktor. Në këtë rast,
  pikërisht ofruar drogë për "destinacionin" - në litarët vokale.