Dystonia si një manifestim i sëmundjes tiroideModern
vështirë të imagjinohet jeta pa stres, dhe shpesh ne nuk bëjmë vlerë
Dobësia e përhershme, lodhje dhe pagjumësi, duke anulluar një total prej
lodhje dhe nerva shkatërroi. Hedhur ndërprerjet e tensionit të gjakut
zemër, gjithmonë këmbët dhe duart të ftohta lagësht duken simptomat normale të dystonia vaskulare, ekzistenca e të cilave nuk është e njohur me përjashtim të
fëmijë. Megjithatë, nganjëherë kjo parehati nuk është aq i padëmshëm si duket,
mund të jenë shenjat e para të sëmundjes serioze tiroide.

Pavarësisht nga
madhësinë e saj të vogël, gjëndër tiroide bën tek njerëzit
Funksionet shumë të rëndësishme përmes hormoneve të saj të kontrollit, në fakt, të gjithë ndarjen

substancat dhe puna e të gjitha organeve të brendshme. Shkelja e bilancit të hormoneve tiroide çon në ndërprerjeve në sistemin autonom nervor
dhe shfaqjen e simptomave të dystonia vaskulare. Ai në mënyrë indirekte përmes
Sistemi nervor në sëmundje të hershme tiroide na bën të vetëdijshëm për
përçarje në punën e tij, me shpresën që ne më në fund kthejmë vëmendjen tonë në
manifestime të tjera të sëmundjes.

Nëse tiroide pamjaftueshme, hypothyroidism,
ka shenja të mbizotërim parasympathetic së autonom nervor
sistem: dobësi, lodhje, humbje e kujtesës, të qenët i përgjumur,
Gjendja e keqe, djersitje, Bora e duart dhe këmbët, luhatjet në gjak


presion poshtë, ndërprerje e zemrës. Të gjitha këto simptoma për
Në thelb, të përshtaten në foto e dystonia enëve të gjakut të llojit hypotonic dhe
shpesh çorientuese edhe mjekët.
Megjithatë, përveç vegjetative
shkelje të ndodhë në hypothyroidism progresive dhe më të thellë
Çrregullime: lëkurë të thatë, humbje e flokëve, ngadalësuar
traktin gastrointestinal, dhe gratë edhe cikli menstrual
abortet dhe aborte spontane.

Tirotoksikozë, se rritur funksione shtetërore
tiroide kishin karakteristika të ngjashme me vegjetative Dystonia enëve të gjakut në
lloj hypertensive, dhe kriza madje thyrotoxic sympathoadrenal ngjashme

sulme. Gjumë i shqetësuar, lodhje, vështirësi me koncentrim
Kujdes, dobësi pamotivuar, duart duke u dridhur, palpitations zemrës,
flashes nxehtë, djersitje e tepruar, presion të lartë të gjakut - Simptomat
karakteristikë e hyperfunction tiroide dhe dystonia vaskulare me një tendencë
hipertensionit.

Manifestimet autonome e hyperthyroidism bëjë një person të paqëndrueshme,
nervoz, i mbytur në lot, agresive, por përveç kësaj ju gjithmonë mund të vëreni
dëshmi më specifik i një numri në rritje tiroide-stimuluese hormon.
Hyperfunction tiroide shoqëruar nga metabolizmit të përshpejtuar, dhe

prandaj rritur oreksi, humbje peshe, ethe, i shpejtë
stol dhe urinim. Për të shprehur hyperthyroidism ënjtje tipik të qepallave dhe
"Exophthalmia" humbje e flokëve, ulur makinë seksi dhe abuzim
funksion menstrual.

Nëse sëmundjeve
mjete tiroide që me sukses të trajtuar dystonia,
pafuqishëm.
Nuk ka tjetër, nuk ka barna qetësues ose ilaqet kundër depresionit ose
"Ilaç i zemrës" nuk është në gjendje për të lehtësuar vuajtjet dhe në të mirë ato ofrojnë
vetëm efekt afatshkurtër.

Për të kuptuar nëse ka një britmë për simptome vegjetative
asistencë nga tiroide para diagnozën e enëve të gjakut

distonise, mjeku gjithmonë cakton provimit tiroide, analizat e gjakut
mbi hormonet thyrotropic dhe ultrazërit. Por ndonjëherë, për të kuptuar se diçka tiroide
jo, në fazën e parë të mjaftueshme për të dëgjuar për trupin tuaj
dhe të kapur ndryshimet më të vogla.

Të jetë i vëmendshëm për shëndetin e tyre dhe nuk anullojë
të gjitha sëmundjet e lodhjes dhe stresit. Catching devijimin më të vogël në
sistemi autonom nervor, jo vetë-mjekoj dhe provoni
ndihmojë mjeku të gjetur shkakun e vërtetë të sëmundjes.