Dystonia - një fantazmë sëmundje


 • Çfarë është distonise?
 • Ku mund të shikoni për shkaqet e dystonia enëve të gjakut?
 • IRR shkon prapa në fëmijërinë time ...
 • Rritet fëmijë "rritet" dhe Dystonia
 • Gjumi, sport dhe ushqim të shëndetshëm - mbrojtësit kryesore të sistemit nervor
 • Trajtimi i dystonia vaskulare

 • Çfarë është distonise?

  Për të filluar, një teori pak të thatë: IRR - një sindrom që përfshin të ndryshme në origjinë dhe manifestimeve të abuzimit funksioneve autonome për shkak të çrregullimit të rregullimit neurogjenik. Termi "distonise" pasqyron idenë e balancimit tonin e sistemeve dashamirës dhe parasympathetic * si burim i çrregullimeve autonome.


  Ku mund të shikoni për shkaqet e dystonia enëve të gjakut?

  Faktorët e trashëguar kushtetuese. Në fëmijërinë e hershme, IRR për daljen e rëndësishme të rënduar i trashëguar, mungesa e oksigjenit të fetusit gjatë shtatzënisë, lëndimet e lindjes dhe sëmundjeve të fëmijërisë. Të gjithë këta faktorë nuk mund të çojë në dëmtime të trurit bruto organike, por të çojë në periferike të sistemit minimale autonom mosfunksionim.

  Faktorët Psikogjenike apo psiko-emocionale. Sudden papritur ngjarje,, mahnitëse apo gjendja e stresit të zgjatur emocionale, duke çuar në një avari nervor. Me rëndësi të madhe për zhvillimin e sëmundjes (dhe për të kapërcyer) një atmosferë psikologjike në familje.


  Për shembull, në qoftë se duke ngritur juaj një fëmijë të angazhuar vetëm nënën time, o ati im pa pjesëmarrjen aktive, rreziku i rënies në grupin e prekur nga rritjet Dystonia.

  Në përgjithësi, gratë në edukimin e fëmijës shpesh përjetojnë ankth dhe dyshim në kompetencën e tij, kështu që shpesh nxitojnë në ekstreme, mund të shkaktojë pakënaqësi se "kreu i familjes." Njëjti frustrim nënndërgjegjeshëm që ndodh në një fëmijë për shkak të kompleksitetit të marrëdhënieve midis nënës dhe babait, shpesh i jep atij një ndjenjë proteste, agresioni, konfliktit dhe të ndikojë në reagimin e sistemit autonom - ka dhimbje koke, paqëndrueshmëri emocionale, kalit, marramendje.

  Dystonia mund të zhvillohet si rezultat i infeksioneve të shtyra kronike, mosha e trupit kirurgji endokrine, dehje, etj

  IRR shkon prapa në fëmijërinë time ...

  Në përgjithësi, vegjetativ (autonom ajo) distonise është e qartë në fëmijëri. Sufferers fëmijët e saj janë të ndryshme nga kolegët e tyre: ata janë kapriçioz, konflikt, shpesh i sëmurë, nuk do të tolerojë ngarkesën fizike dhe intelektuale, sidomos në fillim të vitit shkollor. Në këtë rast, fëmija mund të shënohet temperaturën përherë të ngritur trupore, ulur ose i plotë otsutst rrahje oreksin.

  Shumë prindër fillojnë mosbesues vazhdimisht tugging fëmijën e tij të preferuar gjatë temperaturën e saj, solli në vëmendje përreth "dobësinë" e tij për mbrojtjen e fëmijës nga sportet, "trajtojnë" mjete tij të ndryshme popullore.

  Kjo mund të çojë në "kompleks inferioriteti" në fëmijë: ai nuk donte të gjithë të tjerët, është e vështirë që të jenë miq me, ju keni nevojë për të mbrojtur dhe për të këmbimit. Kjo dëmton mendjen e fëmijës.

  Rritet fëmijë "rritet" dhe Dystonia

  Në adoleshencë konvulsiv distonise mund të ndodhë. Për shkak të këtyre sulmeve adoleshentët shpesh ndjekin rritur djersitje, skuqje, palpitations, marramendje, veshët, dhimbje koke. Sulmet e tilla janë adoleshencë emocionalisht e paqëndrueshme dhe shpesh celularë më të prirur.

  Njeri rritur shpesh ndonjëherë lë ankesën e tij ndaj fëmijës arratisur. Por kjo nuk është e gjitha.

  Pjesa më e madhe e grave në shkallë të ndryshme, vuajnë nga sulmet e dystonia. Dystonia në të rriturit më të rënda, të dhimbshme. Rritja frekuencën e sulmeve, si i ri, të ngarkuar nga organi kronike sëmundje si një e tërë bëhet më pak i dëgjueshëm.

  Nëse ju jeni lehtësisht i zbehtë dhe / ose të kuqe, ju shpesh marramendje, dhimbje koke konvulsiv, djersitje, rrahje zemre të shpejtë ose i ngadalshëm, vështirësi në frymëmarrje, shqetësim gjumë, Holoni dhe mpirë gjymtyrët, dhe në këtë mënyrë ju do të shpejt të merrni të lodhur dhe të ndjehen "shtrydhur limon "- një probabilitet të lartë që ne po flasim për dystonia vegjetative.


  Gjumi, sport dhe ushqim të shëndetshëm - mbrojtësit kryesore të sistemit nervor

  Për të dystonia nuk e mallkoj jetën, është më mirë për të trajtuar fëmijërinë e tenderit. Kur forma të vogla ose të lëngshme të ndihmojë metodat konservatore, por të besueshme.

  Përmirësimi i regjimit NPT. Sleep merr të paktën 8-10 orë në ditë, çdo mëngjes e dëshirueshme për të bërë gjimnastikë dhe të qëndrojnë në ajër për të paktën 2-3 orë në ditë.

  Sport në lojë " beznormativnom " Mënyra e. Gabimisht krejtësisht të shkarkojë fëmijët me IRR sindroma e aktivitetit fizik. Fëmijët e tilla janë të rekomanduara klasa tonik në shëndetin grup, patinazh, çiklizëm, lojra natyrë, pingpong, dhe edhe më të mirë - not.

  Në varësi të dietës caktuara ushqyese. Ajo duhet të kufizojnë futje e tyre e kripë, mish yndyrshëm, e ëmbël, ushqime niseshte. Zoom është futje e nevojshme të kaliumit dhe magnezit (hikërror, bollgur, soje, fasule, bizele, kajsi, u rrit egra, kajsi të thata, rrush të thatë, karrota, patëllxhan, qepë, marule, majdanoz, arra).

  Masazh terapeutik dhe fizioterapi. Electrophoresis, elektrike, trajtimit të ujit - çdo gjë që stimulon sistemin nervor. Veçanërisht e dobishme për të gjitha procedurat kalitje, sepse sistemi nervor, si pjesa tjetër e trupit tonë, për uptime kërkon trajnim.

  Vetëm në rastet më të rënda, kur sulmet e Dystonia jetës fjalë për fjalë helm apo seriozisht pengojnë ekzistencën normale, është të përdorë ilaçe.


  Trajtimi i dystonia vaskulare

  Trajtimi i pacientëve me VSD përcakton vetëm neurolog, duke pasur parasysh natyrën e sëmundjes. Në mënyrë tipike, pacientët janë të caktuar protytryvozhni, sedativë, ilaqet kundër depresionit, dhe mjetet jetëdhënës. Së bashku me terapi të drogës në trajtimin e IRR është terapi e përdorur gjerësisht, e cila ka për qëllim për të eliminuar simptomat patologjike.

  Metodat e psikoterapisë mund të jetë e ndryshme - këtë sugjerim dhe hipnozë, dhe besimet, dhe përdorimin e klasave të grupit. Ata janë të përcaktuara nga mjeku-terapist në secilin rast.

  Mos hezitoni të shihni një mjek me simptoma dukje të vogla të tilla si dhimbje koke, lodhje dhe nervozizëm, eksitim tepruar, etj

  Sa më shpejt të marrë trajtimin, lehtë do të jetë për të përballuar me sëmundjen "e padukshme" si dystonia.

  * Sistem autonom nervor - Një pjesë e sistemit nervor që rregullon veprimtarinë e qarkullimit të gjakut, të frymëmarrjes, ndihmon tretjen e ushqimit, përzgjedhjen, riprodhimin dhe metabolizmin dhe kështu statusin funksional të gjitha indet e trupit të kurrizorëve dhe njerëzve. Varësisht nga ku autonome ganglia N. c., Dhe disa nga karakteristikat e tij funksionale të NV autonom. ndarë në 2 pjesë: dashamirës dhe parasympathetic.