Opsione manifestime të sëmundjeve koronare të zemrës


 • Vdekje e papritur kardiak
 • Angjinë
 • Ishemi Silent miokardit
 • Infarkt miokardi
 • Postinfarktnyykardioskleroz

 • Format e sëmundjes së arteries koronare ende nuk është zgjidhur plotësisht problemin në kardiologjisë. Fakti se sëmundja arterie koronare është një larmi të madhe të manifestimeve klinike që varen nga mekanizmat e paraqitjes së saj. Ideja e Kardiologjisë mbi mekanizmat e sëmundjeve ishemike të zemrës në ndryshim të shpejtë si njohuritë zgjeruar shkencore për natyrën e sëmundjes. Përveç kësaj, ndërtimi i CHD klasifikimit të vështirë, format e ndryshme të ishemi mund të kombinohen me njëri-tjetrin ose të shpejt lëvizin papritur dhe pothuajse një tjetër.  Ne e kemi konsideruar CHD klasike klasifikimi miratoi OBSH (Organizata Botërore e Shëndetësisë) në 1979. Sipas këtij klasifikimi, format themelore e sëmundjes koronare të arteries jane:

 • Vdekje e papritur kardiak.
 • Pectoris.
 • Ishemi Silent miokardit.
 • Infarktit miokardiak.
 • Postinfarktnyykardioskleroz dhe manifestimet e saj: arrhythmias dhe dështimi i zemrës.

 • Vdekje e papritur kardiak

  Vdekje e papritur kardiak (arrest kardiak primar, vdekja koronare) - është më i vështirë, rrufe ndodh variant i CHD klinike, i cili përbëhet nga të papritur pacientit arresti kardiak. Ai është shkaku i CHD 85-90% të të gjitha rasteve të vdekjes së papritur.


  Për të vdekjes së papritur kardiak përfshijnë vetëm ato raste të ndërprerjes së papritur të aktivitetit kardiak kur vdekja ndodh para se të dëshmitarëve gjatë orëve të para pas fillimin kërcënuese simptome. Ky kusht para fillimit të vdekjes së pacientëve vlerësuar si të qëndrueshme dhe jo serioze. Së fundi, duhet të përjashtohen shkaqe të tjera të vdekjes, të tilla si trauma.


  Rrezik veçanërisht e lartë e vdekjes së papritur kardiake në pacientët me infarkt akut të miokardit (sidomos në orën e parë të një sulmi në zemër); në pacientët me dështim congestive zemrës, sëmundje arterie koronare në pacientët me aritmisë ventricular, dhe më në fund, në pacientët me koronare faktorët e rrezikut të sëmundjeve të zemrës të tilla si pirja e duhanit, tensioni i lartë, karbohidrate dhe metabolizmin yndyrë.

  Vdekje e papritur kardiak mund të jetë shkaktuar nga stresi i tepërt fizik ose mendor, por mund të ndodhë në pjesën tjetër, të tilla si gjatë gjumit. Pak para fillimit të vdekjes së papritur kardiake në rreth gjysmën e pacientëve kanë sulm dhimbje, e cila është e shoqëruar shpesh nga frika e vdekjes së afërt. Më vdekje e papritur kardiak ndodh në kushte të fituar të komunitetit-, që përcakton rezultatin më të shpeshta fatale të kësaj forme të CHD. Në rast të vdekjes së papritur kardiak duhet të marrë reanimim menjëhershëm cardiopulmonary, e cila përfshin rivendosjen e udhë ajrore, ventilimit artificial, compressions gjoks, dhe terapi mjekësore.


  Angjinë

  Pectoris (angina pectoris) - forma më e zakonshme e shfaqjes së CHD. Angina është një sulme të papritur zakonisht shfaqen shpejt zhduket dhimbje gjoksi. Duration strokes duke filluar nga disa sekonda për 10-15 minuta. Dhimbje shpesh ndodh gjatë tendosje fizike, të tilla si ecje. Kjo është quajtur angina. Më rrallë kjo ndodh në punën mendore, pas mbingarkesë emocionale, ftohje, pas një vakt të rëndë, etj Në varësi të fazën e angina sëmundjes është i ndarë në së pari doli angina pectoris, stabile (duke treguar klasë funksional I deri IV), pectoris progresiv.

  Me zhvillimin e mëtejshëm të CHD angina pectoris plotësohet qetësi në të cilat sulme të dhimbshme të ndodhë jo vetëm në tension, por edhe në pjesën tjetër, ndonjëherë gjatë natës.


  Ishemi Silent miokardit

  Ishemi Silent miokardit është lloji më e pakëndshme dhe të rrezikshme të CHD, në krahasim me episodet e pectoris e ishemi heshtur ndodhin pa u vënë re nga pacienti. Për shkak se 70% e vdekjeve të papritura kardiak ndodh me pacientët me ishemi pa dhimbje të miokardit. Përveç kësaj, ishemi heshtur rrit rrezikun e aritmisë dhe dështimi congestive zemrës. Identifikimi pacientin bezbolevuyu ishemi mund kardiolog vetëm me metodat e mëposhtme të kërkimit të monitorimit sa kohë Holter, testet funksionale ngarkimit, ehokardiografi.

  Nëse ekzaminimi me kohë dhe diagnoza e saktë e ishemi heshtur miokardit trajtohen me sukses.


  Infarkt miokardi

  Infarkt miokardi - një sëmundje e tmerrshme, e cila mund të shkojë një goditje të gjata. Kjo formë e sëmundjes koronare të zemrës shkak të dështimit miokardit akut perfuzionit, sepse ajo nuk është nekrozë, dmth nekrozë të indit. Shkaku kryesor i infarktit të miokardit - një bllokim i plotë ose gati e plotë e trombo arterieve ose pllakë aterosklerotike fryrë. Kur mbyllje e plotë e arteries trombo një i ashtuquajtur krupnoochagovy (transmural) infarkt miokardi.

  Emri është sepse në këtë lloj të një sulmi në zemër në muskujt e zemrës ndodh një vatra të mëdha nekrotike. Nëse bllokimin e pjesës arterieve, myocardium zhvillon disa xhepa të vogla të nekrozë, ndërsa duke folur për infarkt miokardi melkoochahovom. Sigurisht, sëmundje shumë e rëndë arterie koronare, infarkt miokardi, të padobishme dhe madje e rrezikshme që do të trajtohen me mjetet juridike në shtëpi, kaq shumë kohë dhe nuk u ankorua nitroglycerin sulm pectoris duhet menjëherë të shkaktojnë pacientit për të "ndihmës së parë".


  Postinfarktnyykardioskleroz

  Postinfarktnyykardioskleroz ndodh si rezultat i drejtpërdrejtë i infarkt miokardi.

  Postinfarction infarkt - Një zemër lezionet e muskujve, dhe shpesh valvulave të zemrës, që rezulton në zhvillimin e tyre të indeve mbresë në formën e parcelave të madhësive të ndryshme dhe mbizotërimit, duke zëvendësuar miokardit. Kardio Developed postinfarction se zonat gangrenizuar e muskulit të zemrës nuk do të shërohen, dhe janë zëvendësuar me ind mbresë. Megjithatë, kusht postinfarction - jo vetëm shkaku cardiosclerosis e mundur, por shkaqe të tjera (duke përfshirë lëndimet e zemrës, degjenerimit miokardi, etj) janë më pak të zakonshme.

  Manifestimet cardiosclerosis kushte shpesh të tilla si dështim të zemrës dhe aritmisë ndryshme. Dështim të zemrës - një grup i kushteve nën të cilat poslablyayutsya forcën shtrëngohet të muskujve të zemrës (miokardit) dhe zemra humbet aftësinë e saj për të siguruar trupin me sasinë e nevojshme të gjakut.

  Rezultati i pashmangshëm është lindja e dështimit të zemrës në trupin e anomalive të ndryshme në rrjedhjen e gjakut atij apo ndjehet nga pacienti ose përcaktohen gjatë ekzaminimit nga një kardiolog.

  Lidhur arrhythmias, atëherë ky term është quajtur ndryshe në natyrën, origjinën dhe vlerës së devijimit në ritmin e rrahjeve të zemrës. Llojet e shumë aritmisë, nganjëherë ata lindin në lidhje me jo sëmundjeve të sistemit kardiovaskular dhe nervor, sëmundjet endokrine. Megjithatë, shkaku më i zakonshëm i aritmisë - dëmtojë pjesë të ndryshme të zemrës.