Options pleurit


 • Mekanizmat e sëmundjes
 • Pleurit thatë
 • Shfrim pleural

 • Pleurit - inflamacion i pleurës pllakë fibrinës të formuar në sipërfaqen e saj, ose në efuzioni saj zgavër. Gjithmonë e mesme, apo sindromi është një ndërlikim i shumë sëmundjeve, por në një periudhë të caktuar mund të emërohet në foto klinike të parat, maskimin sëmundje themelor.


  Mekanizmat e sëmundjes

  Shfaqja e pleurit natyrës infektuese për shkak të ndikimit të patogjenëve të veçanta (Mycobacterium tuberculosis, i zbehtë Treponema) dhe nonspecific (Pneumokoku, staphylococci, E. coli, viruset, kërpudhave, etj) infeksione; patogjene depërtojnë në pleurë nga kontakti, lymphogenous, haematogenously, në shkelje të zgavrën pleural.

  Shkak i zakonshëm i pleurit është një sëmundje sistemike ind lidhës (ethe reumatike, lupus sistemik lupus, etj); neoplasms; emboli dhe tromboza e arterieve pulmonare. Patogjeneza e pleurit alergjik më të madhe. Në blastomatoznoho i pleurit rëndësi të madhe bllokimin metastaza tumorale në nyjet limfatike, limfatik dhe anijet deje në pushtimin e tumorit të organeve fqinje - shkatërrimi i lëngshëm.

  Simptomat janë të përcaktuara nga lokalizimin aktual, prevalenca, inflamacion natyrës së pleurë, ndryshojnë funksionin e organeve ngjitur.
  Format kryesore të pleurit thatë ose i fibrinës, vypotnoy ose exudative.


  Shfrim pleural, nga ana tjetër, janë të ndarë në natyrën e shfrim i lëngshëm, Sero-i fibrinës, purulent, hemorragjike, të përziera. Përcaktimi natyrën e një efuzioni mund të përcaktojë shkakun e pleurit dhe zgjidhni terapi pathogenetic. Kështu, shkaku i thatë dhe i lëngshëm, i fibrinës pleurit Sero-më shpesh tuberkulozit, pneumoni, ethe reumatike dhe sëmundje të tjera sistemike lidhës indeve (reumatike, lupus dhe pleurit tjetër). Pleurit hemorragjike shpesh zhvillojnë neoplazma, thromboembolism dhe trombozë vaskulare pulmonare, gjakderdhje diatez, grip, rrallë tuberkulozi, reumatizmi.

  Lokalizimi shfrim dallohen:

 • parakostalnyy
 • i diafragmës
 • paramediastinalnye
 • interlobar

 • Pleurit thatë

  Thatë ose i fibrinës, pleurit. Simptomë kryesore - dhimbje në anën e, zgjeruar nga një frymëmarrje, kollë. Dhimbje ulur në pozitë në anën e prekur. Kufizimi i dukshëm i frymëmarrjes i lëvizshmërisë korrespondues pjesë të gjoksit. Temperatura e trupit shpesh të ulët të keq, mund të jenë të dridhura, djersitje natën, dobësi. Diagnoza të rënda diafragmës pleurit thatë. Ato karakterizohen nga dhimbje gjoksi në hypochondrium, në brinjë të ulëta, hiccups, dhimbje barku, fryrje, tensioni i muskujve të barkut, dhimbje kur gëlltitjes.

  Lloji i gjoksit frymë që përfshin vetëm gjoks e sipërme dhe dhimbje në rritje në pjesën e poshtme me një frymëmarrje të thellë. Spote aq shumë e nxehtë:

 • në hapësirat e para ndër brinjëve pranë kafaz i kraharorit
 • në vendin e lidhjes së diafragmë në brinjë
 • në proceset spinous e rruaza e parë të qafës së mitrës
 • Në njohjen e pleurit diafragmës ndihmon për të rrezeve X, në të cilat janë simptomat tërthorta të çrregullimeve funksionale të diafragmë: këmbë e saj të lartë, duke kufizuar lëvizjen e saj në anën e sëmurë. Sigurisht Kohëzgjatja e favorshme sëmundje e 10-14 ditësh, por përsëritje e mundshme e pleurit të thatë për disa javë, e ndjekur nga shërim.


  Shfrim pleural

  Vypotnoy ose exudative, pleurit. Në fillim të djersë pleural shënuar dhimbje në anën, duke kufizuar lëvizjen e palëve të prekura gjoks frymëmarrjes, fshij pleural. Ka shpesh një thatë natyra e dhimbshme kollë refleks. Me akumulimin e dhimbjes exudate zhduket dorën, ka një ndjenjë hidhërime, duke rritur dyspnea, cianozë moderuar, një fryrë e lehtë e anën e prekur, zbutjen hapësira ndër brinjëve. Për perkusion dhe X-ray mund të përcaktohet nga kontur karakteristikë kufi i sipërm rrjedhje. Shfrim i madh shkakton zhvendosjen e mediastinum në një mënyrë të shëndetshme dhe shqetësimit të rëndësishëm të funksionit të frymëmarrjes për shkak të mekanikës dështimit të frymëmarrjes, uljet e thella të frymëmarrjes, ajo bëhet më i shpeshtë; Metodat e diagnostifikimit funksionale zbuluar rënie të frymëmarrjes (të mushkërive kapacitetit vital, rezervave ventilim, etj). Nuk janë një shkelje e sistemit kardiovaskular, të cilat tregojnë një rënie në goditje dhe prodhimit kardiak për shkak të gjakut të reduktuar thithje në venë qendrore nëpërmjet shkeljeve të ventilimit dhe zhvendosjen e zemrës Anijet mëdha me effusions mëdha pleural; zhvillimi i takikardi kompensues.

  Presioni i gjakut ka tendencë të ulet.

  Për rrjedhje pleural, sidomos natyrën infektive, e karakterizuar nga temperatura febrile trupit fillimisht djersë pleural, simptoma të rënda të dehjes, leukocytosis, rrit ESR. Lëngu pleural ka një dendësi relative sipër 1016-1018, elemente të bollshme celulare, jep një reagim pozitiv Rivalta. Tumor etiologji e pleurit eleminuar Citologjia fluide. Sigurisht varet nga etiologjisë së pleurit. Kur pleurit infektive-alergjik, duke përfshirë tuberkulozin, lëngu mund të shpërndajë brenda 2-4 javësh. Rezultat i mundshëm i zhvillimit në mbështjelljes pleural zgavër, dëmtimit të dhëmbëve pleural symphysis dhe të çara mezhdolevyh, formimi i overlays masive, ankorim, trashje pleural, formimin e dështimit të frymëmarrjes.

  Informacion nga artikullin "pleurit: Simptomat dhe Trajtimi"