Opsioni katatonia formë hipertoksicheskaya e skizofrenisë


 • Format hipertoksicheskoy e skizofrenisë
 • Format trajtim hipertoksicheskoy e skizofrenisë

 • Format hipertoksicheskoy e skizofrenisë

  Formë Hipertoksicheskaya e skizofrenisë është një opsion oneyroydnoy katatonia, i cili rrjedh nga çrregullime të ndryshme psikotike dhe somatike, ethe dhe ndërgjegjes dëmtuar, dëshmi e dehjes ekstra-të rënda sepse kjo formë e skizofrenisë quajtur hypertoksycheskoy. Extremely mprehtësi e tij, kurs i shpejtë, një kombinim i çrregullimeve akute psikiatrike dhe somatike mund të jetë fatale, prandaj kanë nevojë për përkujdesje urgjente mjekësore për pacientët.  Sëmundja fillon papritmas, ashpër dhe menjëherë merr kurs të shpejtë. Simptomë më e rëndësishme për diagnozë të hershme janë ethe. Së pari, ajo mund të jetë subfebrile (37,3 ° - 37,9 ° C), por rrisë me shpejtësi arrin numër të lartë. Në raste të tjera, kurba temperatura është të pasakta, hedhje të febrile ndodhin në kohë të ndryshme të ditës, dhe në mes është ruajtur subfebrilitet. Fever shoqëruar nga takikardi, e cila në masë të madhe shqiptuar se në temperatura të moderuara.

  Një pamje shumë karakteristike e pacientit: gri-zemlyste, më pak hyperemic përballet mprehur karakteristika, sytë e fundosur ndritshëm, nganjëherë sclera injectable, përhumbur apo e ndezur, pika të mëdha të djerse mbi ballin e tij, i uritur për buzët e thata, të çara në qoshet e gojës, gjuhës thatë, i mbuluar film i bardhë ose ngjyrë kafe.


  Më pak vërejtur djersë e harlisur, hemoragji në lëkurë dhe mukozës, çrregullime trofike (të tilla si ulcerat presion) në lëkurë. Kushti i përgjithshëm i pacientëve të përkeqësimit të shpejtë - në rënie të presionit të gjakut, pulsin dhe frymëmarrje të bëhen më të shpeshta. Pacientët bie të fikët, komë zhvillon. Viktima zakonisht ndodh 7-10 ditë të sëmundjes nga pamjaftueshmëri akute të enëve të gjakut në sfondin e edemë cerebrale.

  Format trajtim hipertoksicheskoy e skizofrenisë

  Vetëm në kohë terapi intensive mund të ndryshojë rezultatin e katatonia rëndë febrile. Një nga metodat më efektive të trajtimit është terapi electroconvulsive, e cila është mbajt në lidhje me masat e tjera për të eliminuar manifestimeve toksike të sëmundjes.

  Për këto ngjarje mjekësore përfshijnë prednisone intravenoz pikoj (120 mg / ditë) mbi zgjidhjen e glukozës ose Isotonic zgjidhje klorid sodium.
  Për të stabilizuar ton enëve të gjakut kordiamin gjithashtu nominuar, mezaton, norepinephrine, nëse është e nevojshme, aplikoni disa herë në ditë. Në rastet kur pikim intravenoz kryera vazhdimisht për orë ose ditë, gjilpërë është futur në venë subclavian. Për të parandaluar thrombophlebitis mundshme kudo pipëz është futur trajtuar me kujdes me heparin. Detyrueshme përzierje medikament komponent injektuar nëpërmjet IV është një solucion që përmban kalium, natrium, dhe agjentët dehidratues.  Temperaturat e larta vazhdojnë administrimin parenteral të drogës jo-steroidal protiavovospalitelnyh. Me rritje edemë të trurit bashku me sulfate magnezi përdorur furosemide, ure, mannitol. Droga Kohët e fundit, e përdorur gjerësisht veprim metabolike (piracetam, nootropil për 1200-2400 mg / ditë). Rezultatet e trajtimit janë kryesisht të varura mbi organizimin e infermierëve: të gjitha përgatitjet e nevojshme, zgjidhje sterile, mjetet duhet të para-gatuar, gjithmonë të qëndrojnë në departamentin dhe ndryshojnë në varësi të datës së tyre të skadimit.

  Në trajtimin e pacientëve me një rol të veçantë për përkujdesje.

  Pacientët duhet të pajisen me një post të veçantë, si çdo rast hypertoksycheskoy skizofrenia duhet të konsiderohet si një ngjarje të jashtëzakonshme në departamentin. Pacientët kërkojnë mbikëqyrjen e vazhdueshme, kujdes i vazhdueshëm. Ne gjithmonë duhet të ndjekin pacientët me gojë lyej buzët e kanë të lëngshme të mjaftueshme (çaj, lëng). Nëse pacientët nuk mund të pini vetëm, ajo është e rekomanduar për të mbledhur të lëngshme në shiringë Janet (ose në një tjetër shiringë) në pjesë të vogla dhe vënë në gojë. Kujdes po aq e rëndësishme të lëkurës dhe pneumoni parandalimi hipostaticheskoy. Infermiere duhet të thahet djersën në fytyrën tuaj ose trupin e pacientëve me alkool trajtuar lëkurën, shpesh kthehen pacientit në shtrat perestylaty shtrat, për të parandaluar rrudha në fletë.  Është e rëndësishme për të monitoruar sistematikisht vende, të cilat mund të jenë plagë ose puçrra bulloz (thembra, muskujt viç, mollaqe). Çdo, madje edhe ndryshimet më të vogla në lëkurë në këto zona duhet të përshkruhen me kujdes dhe raportuar tek mjeku ose në një tjetër. Blogs infermieret detyrë duhet të reflektojë ndryshimet në gjendjen dhe sjelljen e pacientëve në detyrë.

  Duhet theksuar se shpëtimi i këtyre pacientëve - një detyrë e vështirë, por kjo është në sajë të realizueshme për ndihmën e duhur dhe të plotë këta pacientë, që është e pamundur pa infermiereve.

  Informacion nga artikullin "formën hipertoksicheskoy e skizofrenisë."