Është e vështirë të shpjegoj


 • Përdorimi i gels anti-inflamator me dhimbje prapa
 • Çfarë mund të ndihmojë?

 • Përdorimi i gels anti-inflamator me dhimbje prapa

  Sipas statistikave, përsëri dhimbje - problemi më i zakonshëm i tretë që pacientët të shkojnë te mjeku. Në dhimbje prapa dhe qafën vuan 44-80% e të rriturve. Një dhimbje 18% është kronike dhe shpesh e kombinuar me një dhimbje koke dhe dhimbje në gjoks.

  Arsyet që mund të jenë dhimbje në shpinë, shumë e shumë. Arsyeja për këtë mund të bëhet sistemin nervor dhe sëmundjet e shtyllës kurrizore apo të muskujve, dhe sëmundjet e organeve të brendshme të kraharorit, abdomenit ose pelvisit.

  Megjithatë, 60-90% e mbrapa dhimbje për shkak të ndryshimeve degjenerative në shpinë.

  Ka dy lloje themelore të dhemb shpina: akute dhe kronike. Shkaqet kryesore të dhimbjes akute - ndryshimet musculoskeletal shoqëruara me tension, mikrotravmatyzatsiya, muskujt tepërta mbingarkesë, ligamenteve apo nyjeve të shtyllës kurrizore.

  Megjithatë, dhemb më shumë i zakonshëm, duke tërhequr dhimbje që është e rëndë, ajo qetësohet. Kjo dhimbje kronike, të cilat, pavarësisht nga e theksuar, mund të reduktojnë seriozisht cilësinë e jetës, shkaktojnë parehati të rëndë, depresioni dhe përfundimisht të çojë në paaftësi. Prandaj, është thelbësore jo vetëm për të diagnostikuar dhe të zgjidhni një strategji trajtim sëmundje themelor kompetent, por edhe për të eliminuar dhimbje në fazat e hershme.  Çfarë mund të ndihmojë?

  Në shumicën e rasteve, dhimbje tipike prapa përdorura nonsteroidal droga anti-inflamator (NSAIDs), ibuprofen, DIKLOFENAK, ketoprofen. Këto medikamente eleminuar inflamacion dhe lehtësimin e dhimbjeve, ajo është duke vepruar në dy drejtime.

  Megjithatë, duhet theksuar se përdorimi i dozave të larta të NSAIDs është i mbushur me efekte negative, pacienti mund të përkeqësohet gastrit kronik, ulçerë hapur ose gjakderdhje. Shmangni këto manifestime mund të përdorni ointments ose gels në bazë të Diclofenac.

  Themeluar edhe vetë në përgatitjen e tregut global Voltaren ® ® Emulhel . Ndryshe ointments tradicionale dhe gels formuar emulhel absorbohet shpejt nga lëkura dhe depërton direkt në burimin e dhimbjes dhe inflamacionit kupyruya siklet.

  Kur aplikoni të drogës direkt në pikën e dhimbjes, përbërës aktiv (DIKLOFENAK) vjen menjëherë në fushën e lëndimit dhe fillon të veprojë shpejt. Brenda pak minutash ju do të ndjeni dhimbje recedes.

  Emulhel jo më pak efektive se pilula, por gjasat e komplikacioneve është dukshëm më i ulët sepse përqendrimi i Diclofenac në plazmën pas aplikimit të drogës është rreth 100 herë më pak se që pas marrë pilula.

  Ky tipar dallues Emulhel ju lejon të kombinoni pilula dhe mjet administratës aktuale për të arritur rezultate të rëndësishme dhe të shpejta, por pa rrezikun e mbidozë.

  Kjo është konfirmuar nga studimet klinike dhe përvoja e ekspertëve rusë dhe të huaj. Niveli i lartë i efikasitetit dhe sigurisë së përdorimit të ndihmuar të fitojë Emulhelyu Popullariteti në një gamë mjaft të gjerë të konsumatorëve.