I tronditur nga droga


 • Informacione të përgjithshme rreth anaphylaxis
 • Kjo mund të kërcënojë shoku anafilaktik
 • Shiko te mjeku
 • Merrni shënim

 • Informacione të përgjithshme rreth anaphylaxis

  Alergji ndaj barnave Më parë ishte gjë shumë e rrallë - nëse njerëzit ishin ekologji shëndetshme ose më të mirë. Apo ndoshta të dyja së bashku. Sot kemi ardhur për të shifrave alarmuese: 7 në 15% e njerëzve mund të prodhojnë një reaksion alergjik në medikamente të ndryshme. Statistikat konfirmojnë se një për një gjysmë për qind në "kontakt" me një droge të caktuar mund të vdesë. Ky 750 mijë vdekje në potencialin.

  Intoleranca individ i drogës - një nga problemet e mëdha të mjekësisë praktike.

  Një tepër të ndryshme në manifestimet e tij, dhe ajo mund të maskuar nën helmim të zakonshëm, dhe në sëmundje ngjitëse solli nga latitudes tropikale. Më alergji nuk shkon përtej manifestimet lokale - lëkurë puçrra, ënjtje. Nuk mund të jetë lezione te traktit respirator sipërme dhe të poshtme: rhinitis, kolla, bronchospasm. Megjithatë, ndër manifestimet lëkurore ka raste të rënda, përfshirë sindromi Lyell-së, kur në përgjigje të drogës të administratës të shfaqet në lëkurë dhe blisters ia plas, duke lënë sipërfaqe të madhe të pambrojtur, exuding lëngshme. Kjo - Pacientët në kujdesin intensiv.
  Ndër komplikimet më dramatike mjekësore - vdekja nga shok anafilaktik.


  Diagnoza patologjike dhe tingujt.

  Anaphylaxis - një nga format më ekstreme të alergji të drogës. "Anaphylaxis" në greke - "pafuqisë". I parë i shokut potencialisht të rrezikshme të drogës nuk ndodh kurrë, por gjatë 7-12 ditëve të ardhshme në trup zhvillon gjendjen e mbindjeshmërisë ndaj drogës, i cili është për jetën; është kusht bazuar gjenetikisht. Nëse pas disa kohë për të ri-hyjnë edhe një dozë të vogël të ilaçeve, reagimi negativ i trupit mund të kandidojë egra në çast, vetëm disa minuta. Shoku shpesh të paparashikueshme sepse pacienti nuk ka gjithmonë e di se çfarë ka marrë një droge të pasigurt.  Me tronditje të gjitha "ngjarjet" rreth zhvillimit të indeve lidhës enëve të gjakut. Një mesatare prej 3-30 minuta pas enëve injeksion zgjerohet, duke rritur pėrshkueshmėrisė e tyre, duke çuar në një rënie të mprehtë në presion dhe aritmisë kardiake. Vetëdija aftësi të kufizuara, ka konvulsione, astma. Nëse një shoku ndodh në shtëpi, mjekët këshillojnë menjëherë quajnë "të shpejtë", dhe ndërsa ajo është larg - bëni CPR mbi viktimën. Shenjat e para të alergjive jo gjithmonë duken kërcënuese - teshtimë, sytë e përlotur, ënjtje të qepallave, ngjirurit e zërit, wheezing.

  I plotë shërim - rreth 7-14 ditë - pacienti do të jetë në spital, është e nevojshme për të kontrolluar funksionin e mëlçisë dhe veshkave.

  Në periudhë pislyashokovomu shënuar dobësi, gjendje e sëmurë shpesh vërejtur në sistemet kardiovaskulare dhe nervor.

  Në raste shumë të rralla, vetë shoku anafilaktik është në më nevojë për kujdes. Përveç, sigurisht, tragjedia nuk përfundon në një çështje e minuta. Vdesin zakonisht nga kardiak dhe ngulfatje.

  Mbijetuarit anaphylaxis shpesh panik nga frika e çdo dhe të gjitha droga. Re "të bërë miq" me drogën dhe psikoterapi zgjati ndihmë provë biberona metodë - substanca neutrale.
  Për fat të mirë, shoku anafilaktik ndodh rrallë.


  Kjo mund të kërcënojë shoku anafilaktik

  Me probabilitet të lartë, ne mund të supozojmë në zhvillimin paraprak të një reaksion alergjik. Ajo ishte ekspozuar për njerëzit të cilët:

 • kanë një predispozitë gjenetike për alergji të tilla;
 • vuan nga astma bronkiale, rinitit alergjik, dermatit atopik dhe alergjik;
 • e gjatë e përdorur të njëjtën drogës;
 • duke marrë disa medikamente të përshkruara nga mjekët të ndryshme;
 • të angazhuar në vetë-trajtim, veçanërisht me përdorimin e antibiotikëve;
 • për arsye të profesionit të tyre kanë për të komunikuar vazhdimisht me medikamente.
 • Shkalla e alergjisë varet nga mënyra e administrimit të drogës. Duke folur e antibiotikëve, e më të sigurta ato tableta.

  Rreziku rritet nëse të njëjtat barna administruar injeksione. Dhe më e rrezikshme - thithur.

  Statistikat tregojnë se:

 • në zonat rurale, intoleranca drogës ndodh më rrallë se në qytet;
 • Femrat me alergji është pothuajse dy herë më shumë se meshkujt;
 • shpesh alergji "i parapëlqen" njerëz të moshës 20-49 vjet.
 • Faktorët e rrezikut për efekte anësore mjete radiopaque:

 • mosha mbi 50;
 • sëmundje kardiovaskulare, hipertension;
 • dështimi kronik renal, hiper-urykemyya;
 • Sëmundjet alergjike, përfshirë astmën.
 • Dhe mjekët tanë dhe të huaj besoj se sot Renthenokontrasten - metodën më informative dhe të saktë të diagnozës.

  Të heqë dorë nuk ka planet e tij. Disa statistika të ulët trishtuar, droga të reja me komplikime fewest. Në probabilitet të lartë të komplikimeve të metodës zëvendësim për ultrazërit (nëse është e mundur).

  Alergji trashëgueshme faktor në asnjë vend nuk Dinesh. Nëse alergji vuan një prind, fëmijë në një të katërtën e rasteve të përsëris këtë fat. Nëse alergjitë - të dy prindërit, mundësitë e fëmijës për të qenë të shëndetshëm janë relativisht të vogla - vetëm 60-70%.
  Sensibilitet për alergji të drogës është rritur në masë të madhe nëse ka rrethana, të tilla si:

 • dietë e varfër gjatë shtatzënisë;
 • përsëritura SARS;
 • ushqyerit artificial; rritje e jashtëzakonshme;
 • helmintiasis;
 • alergji të vaksinës;
 • çrregullime endokrine.

 • Lista e plotë shumë më të gjatë.

  Nëse fëmija juaj ka alergji, të marrë të gatshme për atë që shpesh do të vizitojë një allergist dhe të konsultohet me të për ushqimin e ri, droga të reja duhet të bëni apo jo për të bërë vaksinime të rregullta. Besohet se alergji - një mënyrë e jetës, cilësia e të cilave mund të ndikojnë bimët, kafshët, frekuencën e ftohjet. Përveç kësaj, alergji të vogla rrezik i madh kafshon bletët ose Grerëzat.
  Shiko te mjeku

  Alergji drogës - një fenomen kompleks. Në një kuptim kjo është një llotari. Pavarësisht nga fakti se më të mëdha gjenden njerëz "të ndjeshme", pjesa tjetër nuk duhet të pushojnë.

  Në përgjithësi, surprizat e sistemit imunitar janë të paparashikueshme. Rreth nesh ka rreth 5 milion. Substanca të ndryshme, dhe askush nuk mund të themi me siguri se si të reagojnë në takim me ta edhe një trup të shëndetshëm. Sa për barnat që mund të shkaktojnë alergji pothuajse asgjë. Duke përfshirë një që është menduar për trajtimin e alergjive. Pra, nëse ju jeni ballafaquar me edhe intolerancë të butë ndaj barnave të caktuara të duket të jetë mjeku më e ndjeshme. Professional ka metodat e diagnostikimit, të vetëdijshëm e komplikimeve të mundshme.

  Pa me të vërtetë është e nevojshme. Ju me siguri mund të eliminojnë të gjitha kontaktet me alergjen, por për të vepruar në qoftë se, për shembull, është ilaç jetik alergji?

  Përveç kësaj, vetë-përcaktuar shkaku i protestës nuk ka gjithmonë të ketë sukses. Dhe nuk mund të jetë shumë - dhe mbidozë, dhe një efekt anësor.

  Edhe në qoftë se ajo mund të ndodhë alergji të lehtë duhet ende i kujdesshëm. Alergjia, sidomos ilaçe, përfundimisht ecën vetëm; çdo rast të mëvonshëm, është më i rëndë se kaluar. Përveç kësaj, intoleranca e drogës shpesh i lidhur me alergjitë ushqimore. Dietë Hypoallergenic është një trajtim kompleks dhe parandalimi.

  Dhe gjëja e parë mjeku anulon të gjitha drogat nezhizneobespechivayuschie; Pjesa tjetër mbështetet në drogë për të zëvendësuar grupe të tjera farmakologjike.

  Kur faza akute prapa testers substanca të ndryshme. Anketa është laborator (in vitro) dhe drejtpërdrejt mbi pacientin (testet provokuese të lëkurës).

  Testet Skin bëjë gjatë shtatzënisë, laktacionit dhe gjatë ditëve të para të menstruacioneve.
  Merrni shënim

  Si të mos të përpiqet, në vend të jetojë pa drogë nuk do të punojnë. Përfitimet ata sjell shumë më tepër dëm. Sigurisht, trajtimi shpesh ndihmon bar, por jo mjeku modern nuk i këshillojmë ju për të krejtësisht të braktisur ilaçe kimike, njerëzimi sot vuan sëmundje të tilla komplekse, për të cilat të gjitha kopshtet botanike pafuqishme në botë vënë së bashku.  Kjo nuk është një thirrje pa probleme gëlltitje pilula. Në të kundërtën, procesi duhet të jetë aq i kujdesshëm. Koha bombë e kurdisur në heshtje. Çdo mjekim - Semi. A, produkt i plotë aktiv është kur trupi është i lidhur me proteinat që të formojnë antigjene. Nga një ditë asgjë e tmerrshme do të ndodhë, por në qoftë se në çdo rast gëlltitje analginum, paracetamol dhe pilula të tjera OTC në dorë, këto lidhje të shumta të grumbulluar aq shumë antigjenet gjerësisht shpalosen procesin e fshehur të sensibilizimit, të cilat herët a vonë mund të provokojë reagim të tmerrshëm alergjik . Prandaj, disa allergists mendimi se çdo të drogës duhet të jipen në mënyrë rigoroze me recetë - në qoftë se vetëm për shkak se shoku anafilaktik fjalë për fjalë ndonjëherë zhvillohet pas një kontakti të dytë me alergjen, dhe 99% e popullsisë nuk kanë asnjë ide se çfarë të bëjë me të parë.  Për të zvogëluar rrezikun në minimum, ju duhet të ndiqni rregullat e listuara më poshtë.

 • Nëse ju keni alergji për ilaçe ose në qoftë se ajo vuan ndonjë nga familjen tuaj të menjëhershëm, tregoni mjekut tuaj, për të cilën ju keni ardhur në pritje.
 • Nëse pas marrjes së ndonjë drogë të keni një reaksion alergjik ndodhur, me përdorim të përsëritur, ajo do të zhvillojë përsëri. Prandaj, pa pritur për herë të dytë, të jetë i sigurt për të pyesni doktorin tuaj për të ju tregojnë emrin e këtij ilaçeve. Shkruajnë atë.
 • Nëse jeni të shkruar jashtë ilaçe të shkaktuar alergji, aplikoni vizitoni një allergist. Kjo do t'ju ndihmojë të zgjidhni analog të padëmshme, sot kjo është e vërtetë.
 • Nëse të paktën një herë keni pasur proceset anafilaktike, duhet të vazhdojnë të vizitojnë periodikisht një allergist.

  Këshilla e tij është e nevojshme çdo herë një ilaç të ri para përdorimit, dhe para çdo operacioni.
 • Nëse ju filloni marramendës, hundë i lëngshëm ndërsa në bodrum, përdorimin e shampanjë apo djathë rokfor, ka shumë të ngjarë që ju jeni alergjik ndaj myk. Në këtë rast, një numër i barnave penicilinë - armiqtë tuaj potencial.
 • Njerëzit me kushtetutë alergjik është më mirë të mos përzihen me plotësim e ushqimit dhe nuk banojnë në një mjeteve juridike popullore. Një recetë duhet të kryhet nga një mjek.
 • Mos përzierje antihistamines dhe antibiotikët. Dhe ata të dy janë alergeneve potencial.

  Kur të përziera njohin armiku mund të marrë kohë, duke sjellë përkeqësim të konsiderueshëm të shëndetit.
 • Lexoni annotation për ilaçe - një zakon të mirë, por ajo nuk është në gjendje për të tërësisht të siguruar ju. Pra, ju nuk mësojnë nga Annotations sulfadimetoksin dhe Biseptol - me një "familje të vogël" me novokaina. Dhe nëse ju jeni në konflikt me një nga këto barna, tjetri do të luajë kundër jush. Nuk janë zinxhirët të tjera të ngjashme, të cilat asnjë mjek nuk do të kuptojnë.
 • Gjithashtu ndodh intolerancën jodi. Nëse kjo është ndër problemet tuaja, paralajmërojnë për këtë para diagnozës radiologic. Dhe, sigurisht, nuk i lyej plagën me jod, dhimbje dhe jo barazim rrjeta.

  Besohet se më "hedhin poshtë" njerëzit jodit me flokë të kuqe dhe lëkurë shumë të bardhë. Produktet që përmbajnë jod, zakonisht përmban fjalën në titull. Por ka përjashtime, të tilla si antystrumyn disa droga të tjera recetë.
 • Kur qetësuesve administrohen barna përmbajnë bromine kontrolloni nëse ka pasur një skuqje të lëkurës trupi. Reagimet anafilaktik mos u bëni merak, probabiliteti i saj është jashtëzakonisht i vogël - më pak se një e qindta e një për qind.
 • Mjekët besojnë se numri i reaksioneve alergjike mund të reduktohet në mënyrë të konsiderueshme nëpërmjet masave parandaluese. Njerëzit në rrezik çdo kohë ju duhet për "dialog" me të drogës e re e mbajtur për diagnozën e mundshme e alergji të drogës.

  Perevirytysya dhe nuk ndërhyn me ata të cilët në të kaluarën kanë qenë edhe raste të izoluara të intolerancës. Dhe ata që kanë për të mbuluar kartë mjekësore thotë "anaphylaxis" mjekët dhe mos harroni të provuar në të gjitha anët. Për këto qëllime një varg i teknikave laboratorike dhe testet provokuese -. Lëkurës, mbytje, sublingual, etj D.

  Informacion nga neni Alexandra Danilova "Kur mjekim është armik."