Në një përqafimi nuk është më në modë, apo veprim Motherwort


 • Një e katërta në vend të tretat
 • Gates e gjumit
 • Rezultati Stresi në vend
 • Motherwort kurs
 • Pantofla dhe dush
  Një e katërta në vend të tretat
 • - Për fat të keq, pyetja themelore "sa për të fjetur?" Përgjigja shkencore ka - thotë somnoloh mjeku, Profesor i Akademisë Mjekësore Moskës. IM Sechenov Michael Poluektov.

  Të dhjetëra e anketës e mijëra njerëz në mbarë botën do të thotë se ne duhet të fle 7-8 orë në ditë. Megjithatë, ka informacione të tjera. Në vitin 2002 ai botoi një vepër amerikan Somnology Kripke DF, Garfinkel L. et al: ". Rreziku i vdekjes nga mungesa e gjumit dhe pagjumësi" Autorët që nga viti 1982 ekzaminuar 1.1 milion njerëz të moshës 30-102 vjet.

  Unë kam ardhur në përfundim se më të gjatë dhe më të mirë të gjithë njerëzit që jetojnë që flenë në baza ditore 6-7 orë. Më pak se jetojnë dhe ndjehen njerëzit më keq duke fjetur më shumë se tetë orë. Dhe rreziku i vdekjes në ata që flenë më shumë se tetë orë e gjysmë në ditë, rrit me 15%.

  Studimi ishte loudest në dekadat moderne somnolohy. Të tre përfundimet revolucionare e autorëve. E para - uljen herë gjumë, privimi gjumë dhe pagjumësia nuk e rrisin rrezikun e vdekjes. Dyta - më shumë se 8,5 orë gjumë rrit rrezikun e vdekjes. E treta - përdorimi i rregullt i pilula gjumi rrit rrezikun e vdekjes. Megjithatë, asnjë nga gjetjet nuk janë të pakontestueshme, dhe tani pesë vjet rreth që ka një debat aktiv në mesin e shkencëtarëve.


  Megjithatë, përfundimet janë të ngjashme me të vërtetën. Për shembull, për të vendosur rekord Gines për të riu amerikan shpenzuar 11 ditë pa gjumë. Fundit 8 janë nën mbikëqyrje mjekësore. Dhe pa marrë parasysh se çfarë. Nuk ka efekt negativ në shëndetin 11 netët e tij pa gjumë nuk ofrohen. Duke vënë rekordin, i riu zuri gjumi 16 orë dhe me qetësi vazhdoi karrierën e tij.

  Gates e gjumit

  Koncepti i miratuar tani quhet teoria e dy proceseve. Për një njeri në gjumë, ju duhet të përputhen me dy faktorë: kohë të gjatë kaloi pa gjumë, dhe aktivitetit të ulët të trurit. Pika e parë sugjeron se gjaku zgjohen burrë apo grua ndërton një substancë që është 14-16 orë është një ëndërr.

  Për më tepër - provuar ekzistencën e këtyre lëndëve. Nëse ju merrni gjak për të qen i droguar dhe e vuri qenin e saj të gëzuar - fillon dytë të bjerë në gjumë (eksperimente fiziolog franceze Perona). Nuk është e qartë se çfarë lloj të stuff.

  - Në rolin e gjumit neurotransmitter pretendoi shumë formula kimike, por asnjëri prej tyre nuk provohet - vazhdon historinë e Michael Hurovych. - Hapja e "substancë e gjumit" është një zbulim i madh në shkencë, sepse kjo do të ishte një gjë e hidhur ideal gjumi, e cila nuk është e varësisë, pas së cilës nuk ka të qenët i përgjumur. Por, para se ajo u hap.

  E dyta pikë - aktivitet ndryshim të trurit gjatë ditës (biorhythms) është sekret.

  Shumica prej nesh të përqëndrohet vetëm i përshtatshëm dhe të zgjidhin problemet komplekse në zonë për 11 orë. Më afër trurit drekë pryhalmovuyetsya. Në pasdite ekziston një pik i dytë, më pak e theksuar e aktivitetit. Deri në 23 - 24 orë, ne fillim me thur hard fibra dhe më në fund bie në gjumë.

  Nëse ju shkoni në një rënie në biorhythms tyre - aktivitetin minimale të trurit, madje edhe kur një rritje e gjakut "substancave të fjetur" gjumë do të jetë e vështirë ose e pamundur. Një shembull i mrekullueshëm - 20% e njerëzve që punojnë në ndërrime, ka probleme serioze me gjumin. Në mënyrë tipike, duke u kthyer pas një turnit të natës, ose edhe ata nuk mund të flenë, ose sipërfaqe fle, joefikas dhe nuk kompensuar për lodhje e akumuluar.

  Nga ana tjetër, në qoftë se ju nuk fle për dy apo tre ditë, gjaku do të grumbulluar aq shumë sende gjumë, e cila është e mjaftueshme për të mbyllë sytë tuaj dhe të marrë një pozicion horizontal, mbretëria e Morpheus absorbuar realitetin e përditshëm, pavarësisht biorhythms.

  Rezultati Stresi në vend

  Mund të parandaluar këtë stres. Për shkak se rritja e stresit dhe aktivitetit nervor dhe zemrës. Na tha drejtori i Qendrës së Kërkimeve të Moskës e Sports Medicine Zurab Ordzhonikidze, vuajnë nga pagjumësia në bazë të stresit, të tilla si anëtarët e ekipit të futbollit.

  - Ngarkesa nervor madhe e guys - tha ai. - Vendos - stres.

  A nuk e vënë larg - edhe më shumë stres. Shpesh ndodh që pas disa rëndësishëm ndeshjet e lojtarëve në shtetin e gjumit pas vetëm dy orë e punës me një psikolog.

  Në normal, jeta jo-futbolli është shumë e dëmshme për të varrosur stresin në vetvete.
  Ne duhet të shikoni për një mënyrë për të dalë - për të përzënë një makinë me një kërcim parashutë, të drejtuar ose notuar. Ndërsa trupi mbi buzë, gjumë i qetë nuk do të vijë. Për më tepër, crregullimet e gjumit mund të mbetet dhe të bëhet një problem kronik. Sigurisht, ndikon faktorin individual. Para së gjithash, tip karakter famëkeq. Njerëzit me karakteristika të fle stenychnostyu si ata kanë nevojë dhe kur ata kanë nevojë për të - përmbytjes.

  Karaktere Asthenic janë më të varur nga situata. Dhe vëllai njerëzit tanë kreative për psikiatërve klasifikimit - "histeri": vetëm se - dhe le të mos fle, torturuar, zvarritur një dorë të drithëruar për tableta.

  Motherwort kurs

  - Por rregullisht pini fjetur ilaç pa recetë, nuk mund në asnjë rast - thotë Michael Poluektov. - Sepse duke rritur tolerancën, varësisë. Ku dje ndihmoi një tabletë, tani duhet tre. Këto tre helm e trupit dhe të ndaluar ata duke marrë një person mund të mos frika e "tërheqjes" - duket se ai nuk pushon pilula për të fjetur.

  Nëse problemet episodik - të ndihmojë herbs: Valerian, Motherwort, balsam limon, murriz, bozhure, hip. Nëse problemi është kronik - për të shkuar në somnolohy mjekut. Klinikat Somnolohicheskie në rreth 30, gjysmën e tyre në Moskë. Asnjë në fingertips tuaj somnoloha - eja neurolog apo psikiatër. Një mjek duhet të shqyrtojë në çfarë fazë e gjumit keni probleme.

  Ëndrra jonë shkon nëpër pesë faza: të katër fazat e gjumit të ngadaltë dhe një të shpejtë. Së bashku ata janë quajtur cikli gjumë. Për një person të natës prosypaye tre ose katër cikle. Gjatë trupi i ngadalshëm faza rimëkëmbet fizikisht; alokuar 80% të hormonit të rritjes dhe rritja është vetë; Antitrupat dhe shërohet potencialin e energjisë e qelizave.

  Gjatë gjumit REM, njerëzit të shohin ëndrrat e tyre dhe mund të kujtohet nëse pas gjumit REM. Gjatë gjumit REM, disa pjesë të trurit të ngarkuar me intensiv se gjatë syçeltësi. Periodikisht, përshpejtuar pulsin dhe frymëmarrje. Besohet se trupi vetë është testimi, si të thuash, për të kontrolluar sistemet e tyre për efikasitet.

  Çrregullime serioze gjumit janë trajtuar kryesisht me ilaçe, dmth tableta. Unë e di përveç një, thotë Michael Poluektov, mënyrë efikase të trajtimit jo të drogës e problemet e gjumit. Ajo që quhet - gjumë muzikë. Është se njerëzit të japin në kohën e gjumit duke dëgjuar muzikë ngadalshëm se kompjuteri i krijuar më parë në biorhythms e veta.

  Por shumica e problemet e gjumit janë hequr, subjekt i gjumit bazë higjienës.

  Pantofla dhe dush

  Mjekët amerikanë kryer një eksperiment. Një grup i pacientëve me çrregullime të gjumit janë dërguar higjienës Manualet gjumë, dhe tjetri jo. Pas muajsh çift të grupit të parë është fjetur 20 minuta më dyte. Sekreti i shëndetit, thotë Michael Hurovych përbëhet nga një numër të pikave. Ne duhet të ndalet ngarkesën fizike dhe intelektuale për 1-2 orë para gjumit. Dalin në pension çdo ditë në të njëjtën kohë. Të sigurojë veten shtrat të rehatshëm. Sillni në dhomë gjumi ventiluar mirë, ftohtë dhe ishte neholodno.

  Ejani dhe të kryejnë rituale të përditshme gjumit: darkë, vaske, pantofla të ngrohtë, një libër off dritën.

  Por në një të përbashkëta apo të veçanta burrave gjumi dhe grave mjek Poluektov refuzuar të japë komente. Por vënë atë në gjumë ekspert universitare Surrey British Neil Stanley: "Nuk ka sfond historik që njerëzit e zuri gjumi në të njëjtin shtrat. Është traditë mjaft të çuditshme. Ndajnë një shtrat me dikë që i jep një tingull të ndryshëm dhe herë pas here tërheq një batanije me ju, të paktën i pamatur. "

  Mund shkencëtar dhe njerëzor, por ne kryesisht mësuar për të fjetur pranë bashkëshorteve të tyre, kjo ide duhet të jetë anglisht shumë.

  Shko në krye.