Bursit mund të trajtohen


 • Masazh i mrekullueshëm
 • Përballja me bursit ndihmë yoga dhe hidroterapi
 • Mos harroni për bimeve
 • Është e rëndësishme për të ngrënë

 • Masazh i mrekullueshëm

  Bursit shpesh të shëruar veten e tyre me pjesën tjetër, por dhimbje dhe inflamacion mund të lehtësohet me ilaçe. Së bashku me ilaçe, duhet të përdoret gjithnjë e më shumë - do të thotë të ashtuquajturin mjekësi alternative.

  Një nga metodat më të vlefshme të mjekësisë alternative është diatermi, ose trajtim me ngrohjen e thellë, e cila duhet të kryhet nën mbikëqyrjen e një fizioterapisti. Ajo jo vetëm që heq siklet dhe inflamacion të shkaktuara nga bursit, por mund të lehtësojë tensionin e muskujve, nervave dhe tendons.

  Në fazat e hershme të sëmundjes qasja më e mirë - të vënë një pako akulli dhe do të lejojë të përbashkët për të pushuar për aq kohë sa të jetë e mundur.

  Plagosur ose tensionuar nevojave të përbashkëta për të pushuar. Në masazh afatshkurtër zona përreth vendit plagë stimulon qarkullimin dhe relakson muskujt përreth. Masazh gjithashtu mund të zvogëlojë tensionin në zonën e përbashkët.

  Një nga rregullat më të rëndësishme kur duke përdorur bursit masazh vuajtjet njerëzore është kjo: në çdo rast jo drejtpërdrejt masazh përbashkët të prekur.


  Përballja me bursit ndihmë yoga dhe hidroterapi

  Pas trajtimit fillestar, duke hequr dhimbjen dhe reduktimin e inflamacionit pasi ju dha përbashkët të prekur për t'u çlodhur, yoga - një mënyrë e mirë për t'u çlodhur dhe për të forcuar muskujt dhe nyje.


  Për dhimbje akute Apliko ftohtë në zonat e prekura. Mbajeni për 5 minuta, pastaj të marrë një pushim për një minutë. Përsëriteni 3 herë. Simptoma kronike të përpiqet të alternativ kompresa të ngrohta dhe të ftohta.

  Hidroterapevty gjithashtu e rekomanduar për të aplikuar kompresa të ngrohta me vaj pluhur drejtpërdrejt në zonën e prekur.

  Për të përgatitur një copë compress lagur e leckë pambuku të bardhë në vaj pluhur, shtrydh tepërt. Nxehtësia ngjyhet leckë të çik faqen plagë, duke mbuluar me plastike dhe mbylljes peshqir të vjetër në pluhur naftës nuk e kam marrë në veshje apo sipërfaqe të tjera.

  Compress mund të përdoret disa herë, të cilat duhet të ruhen në një qese plastike apo frigorifer.

  Hidhe nevojë kur compress fillon të ndryshojë ngjyrën.


  Mos harroni për bimeve

  Për të rritur qarkullimin e gjakut, redukuar inflamimin dhe të lehtësojë tensionin e muskujve, Herbalist mund të rekomandojë që ju të marrë 3 herë në ditë 5 ml tretësirë ​​2 e shelg leh, leh dhe fara e selino mbledhje me zantoksilyuma parë pjesën.

  Këtu është një tjetër recetë: Mix pjesë të barabartë lobeline dhe leh e kulpër bërë tinctures, të cilat fshij muskujt kur është e nevojshme për të lehtësuar tensionin.


  Është e rëndësishme për të ngrënë

  Vitaminat C, A dhe zink janë të rekomanduara për të rritur prodhimin e kolagjenit të nevojshme për indet dhe shërimin e tendons plagosur dhe çanta të përbashkëta indeve.

  Vitamina E është konsideruar një trajtim efektiv për indeve të dëmtuara. Ndiqni rekomandimet e nutritionists përvojë në doza dhe kohëzgjatja e ushqyesve të pranimit. Një tjetër mënyrë është i dobishëm për trajtimin e bursit mund të përfshijnë injeksione të vitaminës B12, e cila duhet të jetë e përshkruar nga një mjek.
  Informacion nga artikullin "Metodat e bursit trajtimit."