Bëhu tumoret gatshme të trurit dhe palcës kurrizore të një fëmije


 • Mos u frikësoni, por të jetë vigjilent
 • Si të njohin tumor të trurit të fëmijës
 • Si për trajtimin e tumoreve të trurit dhe palcës kurrizore

 • Mos u frikësoni, por të jetë vigjilent

  Identifikimi i një fëmije të ndonjë kancerit, duke përfshirë tumoret e trurit dhe palcës kurrizore - një tragjedi për familjen. Lajmi i kësaj sëmundje shkakton frikë dhe dëshpërim. Ndonjëherë prindërit duke analizuar sjelljen e fëmijëve, pendohen shumë vonë se përgjigjur një ankese ose të ndryshojë sjelljen e fëmijës. Shpresohet se paraqitja e simptomave të hershme të tumoreve të sistemit nervor tek fëmijët do të ndihmojë për kujdes prindërit për të inkurajuar thirrje më parë te mjeku se fëmija do të ofrojnë ndihmë në kohë.  Nëse ju gjeni një tumor të trurit në një fëmijë jo dëshpërim. Arritjet e onkologjisë moderne, neurokirurgji dhe Anesthesiology shumë i rëndësishëm. Ato lejojnë kirurgji për të hequr tumoret e përmasave të mëdha dhe të kërkojnë kthimin e fëmijëve. Në onkologji jo vetëm të shërohen, por vazhdimi i jetës është konsideruar një sukses sepse ajo jep shpresë se ndoshta nesër do të jetë një produkt i ri ose trajtim që do të mposhtur sëmundjen. Shpresoj dhe forca kurrë nuk duhet lënë prindërit e tyre.

  Është shumë e rëndësishme për suksesin e trajtimit të kancerit është zbulimi i hershëm. Oncologists janë të këshilluar që të ndjekin mesataren e artë në lidhje me mundësinë e tumoreve tek fëmijët: mos tregojnë siguri të tepruar, por që të jetë gjithmonë gati.


  Well lejon të jetë gati? Sigurisht, njohja e sëmundjes.


  Si të njohin tumor të trurit të fëmijës

  Tumoret e trurit në fëmijët nën tre vjet janë karakterizuar nga një periudhë të gjatë asimptomatike. Shenjat e rritjes së presionit intracranial, fusha të caktuara të lezioneve të trurit gjatë atje, si kafka e një fëmije të vogël i përpunueshëm, jo ​​Springs mbyllur. Vetëm pas mbylljes së qepjet dhe fontanelles tumoreve të fillojnë të pohojnë në mënyrë të qartë vetveten. Në fëmijët e vegjël, rritja e shpejtë në qark kokës, madhësia e saj të mëdha, gjë që rrit fontanelë, rrit rrjetin venoz në kokë, fytyrë mund të jenë shenja të një tumor të trurit.

  Shpesh shënuar pozicionin e detyruar kokë. Fëmijët pa arsye bëhet i ngadaltë, kapriçioz, i heshtur, ata nuk kanë asnjë interes në mjedis, ata nuk janë më në luajnë lojëra të zhurmshme, nuk i kushtoj vëmendje të lodrave.

  Në 20 për qind të tumoreve tek fëmijët janë të lindura në natyrë. Megjithatë, ata nuk paraqiten menjëherë - ai mund të marrë shumë vite para manifestimit të tumorit. Për tumoret në fëmijët karakterizuar nga një kurs përshpejtuar të procesit. Megjithatë, fëmijët kanë mundësi të mëdha për kompensim, aftësinë për të shërohen shpejt indet e trurit dhe funksionin e sistemit nervor pas operacionit.

  Tumoret e trurit te fëmijët shpesh janë të përqendruara në vrimë zadnecherepnoy.

  Kjo është tru i vogël. Që nga ajo është e ndarë hemisferat e trurit rritet Mater - tendë.

  Në fëmijët, shenjat e para të tumoreve shpesh provokuar nga demtime ne koke, infeksionet. Nëse tumori është i vendosur në afërsi të mënyrave të lëngut cerebrospinal dhe mbivendosjes këto rrugë, rrit presionin intracranial. Filloni dhimbje koke, të përzier. Dhimbje koke ndodhin më shpesh gjatë natës ose në mëngjes, pas gjumit kur ndryshon pozicion kokë. Kur koke fëmijë i vogël është në gjendje të them se ajo dhemb, por mund të bërtas, fërkim fytyrën, kokën. Dhimbje koke të shoqëruar nga nauze dhe vjellje. Të vjella sjell lehtësim, por të vjella të shpeshta efekte të mëdha negative fëmijë.  Për diagnozën e hulumtimit të tumorit të trurit është mjeku i rëndësishëm sy fundus. Fundus duket tipik i ndenjur tumoreve foto biberon të nervit optik mund të jetë atrofi gri i optike nervore dhe fokus hemorragji. Konfiskimet e mundshme.

  Tumoret e tru i vogël duket ecje. Një fëmijë ecën me këmbët të gjerë përveç, kur ju kthejnë atë e vë mënjanë ecje pasigurt. Kjo është simptoma më të hershme. Ju gjithashtu mund të shihni shikimet shkundur, shtrëngojnë duart. Në tumoreve malinje të humbjes së mundshme peshe e oreksit, letargji, lodhje, gunga, ndryshimet në inflamator gjakut.  Ndryshimi sjelljen e fëmijës. Ndonjëherë ai veprojnë me kryelartësi, duke treguar mosbindje, ai shënoi disinhibition. Në raste të tjera, ekziston apati, përgjumje, të qenët i përgjumur, inerci. Në raste të tilla, i rrezikshëm si duhet interpretuar sjelljen e fëmijës. Nëse papritmas panevojshme duke ndryshuar natyrën e fëmijës, sjellja e tij nuk duhet vetëm të zbatohet masa edukuese, por duhet t'i referohet një neurolog.

  Tumor i veçantë, i lindur fillon të shfaqet në fëmijëri. Ajo hipofizës tumor - kraniofarinhioma. Bëhet fjalë për vendin e kalimit të traktit optike.
  Për shumë vite, fëmijët mund të bien prapa në rritjen, zhvillimin seksual, ato shqetësuar metabolizmin yndyrë.

  Tumor vizion manifestuar paqartë, humbja e fushave vizuale, rrit presionin intracranial. Zhvillimi distrofi, diabeti insipidus, e shqetësuar termoregulacionit.


  Si për trajtimin e tumoreve të trurit dhe palcës kurrizore

  Trajtimi i tumoreve të trurit - vetëm kirurgjikale. Shumë Tumoret mund të hiqet plotësisht. Kjo Tumoret beninje zakonisht nuk rriten në substancë të trurit.

  Tumoret e rritjes intracerebrale hequr pjesërisht, rifillimin e rritjes tumor përsëritur kirurgji.

  Ne trajtimin e tumoreve të trurit përdorur radioterapi, kimioterapia.

  Tumoret e palcës kurrizore në fëmijët janë të rralla.

  Këto tumore mund të rritet si nga të palcës kurrizore dhe membranave të vendosura jashtë të palcës kurrizore. Rritja e të gjithë ata të çojë në ngjeshje të palcës kurrizore.

  Palca kurrizore tumoreve dhimbje manifestuar në shpinë. Dhimbja është dhënë në këmbë, armë, dhe pastaj të zhvilluar paraliza në këmbë, krahë, thyer funksion legenit.

  Ndonjëherë sëmundja mund të fillojë me shfaqjen e një zgjatje lokale në shpinë, e cila është e lidhur me pushtimin e tumorit të kanalit kurrizore në indet e buta.

  Informacion nga artikullin "Të tumore të trurit dhe palcës kurrizore te fëmijët."