Nuk ishte një njeri - u bë papë, ose depresioni Postpartum në meshkuj


 • Dhe kush është ai?!
 • Se si ajo ishte e
 • Përse do ajo papritmas?
 • Koha Krizave
 • Lugë tar
 • Babai lindjes
 • Recetë për mom
 • Recetë për Dad
 • Dëgjoni "me përvojë"
 • Titulli i nderit


  Dhe kush është ai?!

  Ajo do të duket atë lidhje? Siç është, duke mos ditur të gjithë "charms" karrige e ftohtë gjinekologjik, nuk ka shkuar raundin e 9 muaj si një botë pa toksicitetit oschuschavshyy dhe goditjet e fuqishme në brinjë brenda jo, ndarë me jetën gjatë lindjes dhe asnjëherë gjirit ushqyer mund të kuptojnë çfarë depresioni Postpartum?! Në qoftë se vetëm ashtu-quajtur çrregullim që ai ndjeu kur pa se fëmija i tij nuk është engjëll topolak me fotot dhe majmunit rrudhur pak.

  Nga rruga, shumë të ngjashme me atë ... por ka një prind në depresion. Dhe kjo ndodh nganjëherë shumë më e gjatë dhe më e vështirë se sa gratë.


  Se si ajo ishte e

  Oleg 32 vjet. "Ishte e vështirë! Unë kurrë nuk kam ndjerë në jetën time ndonjëherë. E gjitha filloi kur gruan e tij dhe fëmijën mbrapa nga spitali. Kam shikuar në vajzën e saj dhe mendoj: është e mia? Qasja frikë e saj. Gruaja në të gjitha çështjet dhe shqetësimet. Kërkesat ndihmojnë, dhe unë kam të gjitha duart e kolaps, asgjë. Unë jam nervoz, gjithashtu, gruaja, vajza e ulëritës ... Kjo është kur kam vizituar dhe mendimi: dorohaya mami, çfarë për mua të gjithë kam pasur! Gruaja ime mbajtur duke u përpjekur për arsye me mua, por me ndjenjat prindërore, ishte vetëm pelena armiqësimi.


  Çdo gjë u kthye vajzën kur të sëmurë. Ajo kishte një temperaturë të lartë, gruaja e tij i quajtur një ambulancë, vajza ime rrëshqiti deri dhe nxituan në farmaci. Në atë moment e kuptova se në qoftë se kjo kulochky derdh diçka të ndodhë, unë nuk do të mbijetojë ... ".

  Denis 38 vjet. "Ne tashmë e kishte 2 vajza e rritur kur gruaja e tij u bë shtatzënë. Natyrisht, kemi dashur djem. Por ultratinguj tregoi të jetë një vajzë. Mërzitur, natyrisht, por vendosi, pastaj një fat të tillë. Lindjet ishin të mira. Unë kam qenë atje me gruan time dhe menjëherë e pa fëmijën e tij. Çdo gjë duket e njëjtë si gjithmonë. Vetëm një tjetër fëmijë. Por, disa javë pas lindjes unë e munda të gjitha llojet e mendimeve të pakëndshme.

  Fillova të mendoj se nëse unë mund të ngrejë tri vajza dhe për t'u dhënë atyre një edukim normale, mund të dojë më të rinj, si dhe më të vjetër si? Pse një fëmijë të lindur, nëna bën aq e dhimbshme? Me pak fjalë, Befas u bë një grumbull i dyshimit, zhgënjim. Për fat të mirë, një muaj të gjithë u kthyen në normale. "

  Michael 28 vjet. "Tani e kuptoj se ajo ishte frika, egoizmi, sjellje djaloshare. Por kur një fëmijë është i lindur kur kemi filluar netë pa gjumë, kur gruaja e tij ishte krejtësisht i huaj, unë jam i frikësuar. Unë papritmas kuptoi se atësia aktual është rrënjësisht i ndryshëm nga perceptimi im e saj. Ajo që unë nuk e dua këtë përgjegjësi! Ajo që unë nuk dua të shkoj në shtëpi!

  Unë nuk e di se çfarë do të kishte ndodhur nëse në atë kohë gruaja ka bërë një veprim dinak. Një ditë ajo vetëm më la me djalin e tij për ditë. Ajo shkroi në një copë atë se si dhe kur të bëni dhe shkoi! I telefonoi çdo orë e gjysmë dhe i mbështjellë zemërim i çastit saj. Son bërtita si i çmendur, dhe unë tossed rreth banesës, duke mos ditur se çfarë të bëni. Tashmë pohoduvav atë dhe të ndotur, dhe povmovlyaty ... pastaj mori duart e tij dhe filloi të lexoj disa poezi shpikur në fluturojnë. Ai ra në gjumë. Kisha frikë për të vënë atë në arenën. Po dhe mbajtur atë në krahët e saj 03:00. Tani, në qoftë se ajo mund të zbutur djalin, unë të marrë atë, dhe ai qetësohet.

  Unë e di unë e dua atë. Unë e di unë mund të përballen me statusin e Papës. "


  Përse do ajo papritmas?

  Gratë në zhvillimin e depresionit është i ndikuar nga shumë faktorë, ndryshimet hormonale, lodhje fizike, frika e lindjes së fëmijës, nënës papërgatitur për të kryer funksionet e kështu me radhë.
  d. Burrat arsye shumë të shkurtër, edhe pse ata janë pak më shumë, kryesisht psikologjike. Ajo luan rolin e saj dhe arsimin, dhe vetë-respekt, mirëkuptim dhe përgjegjësi, dhe rritjen personale.
  Ndjenja e sapo baballarët mjaft të shpërndara. Pavarësisht realizimin se "kjo është e imja", duket se jeta e lumtur zhytur në harresë, ndërsa rutinë monoton erdhi me një bandë e telashe-probleme dhe barrë të padurueshme të përgjegjësisë për fëmijën.

  Nuk është një rivlerësim i vlerave, idetë për veten e tij, gruan e tij dhe vendin e tyre në jetë ... Në të shkurtër një histori familjare, aty vjen një pikë kthese të pashmangshëm, shkaku i cili është një krijesë e vogël. Rezultati i përpjekjeve të të atit të tij dhe nënës.

  Një njeri duke pritur për lindjes e tij gruas. Ajo është ligji i natyrës. Kapur është se jo çdo njeri me të vërtetë mund të shohin pasojat. Me fjalë, ai është babai më i dashur dhe i përsosur në botë. Por sapo arriti në kohë X pritur, syze rozë bien kështjella e ndërtuar shkatërruar ...

  Shfaqja e pasardhësit të pa mëshirë duke e bërë rregullime të ëndërr të përsosur. Krejt papritur, duket se zgjohen gjatë natës duhet shumë më tepër se sa pritej, se "trills" mund të fillojë në çdo kohë të ditës, përfundoi gruan janë jo krejtësisht bashkëshorte dhe nënë që shpenzimet tejkalojnë pritet që " lodër "kthimi dhe këmbimit nuk mund të jetë ... Këtu ajo fillon në teori të përgatitur të përkryer Papa - panik praktik.

  Ose më mirë, depresioni pas lindjes.


  Koha Krizave

  Lindja e fëmijës njeri i rrallë që nuk trokas në rrugën e duhur. Dhe i madh në qoftë se një "grumbull i mendimeve" të mbizotërojë krenari, dashuri dhe përgjegjësi. Atëherë ajo nuk është e nevojshme për të shpjeguar dhe të provojë. Ai thotë këtë: "Ky është fëmija im! I - babai, kreu i familjes. Unë mund të përballen me të gjitha vështirësitë dhe për të ndihmuar ata të përballen me gruan e tij të dashur. Unë luaj një rol të madh në jetën e fëmijës së tyre. I sjellë dinjitetin e tij dhe të japë gjithçka në fuqinë time. Kjo është e drejta ime dhe përgjegjësia ime. "

  Natyrisht, durimi e madje edhe baballarët më të dashur ndonjëherë e gjen veten në prag. Por arsyet për depresionin me secilin muaj të ri të jetës fëmija po bëhet më i vogël.

  Fëmija rritet, dhe me të rritet dhe ndjenjën e atësisë.

  Vështirësi të mëdha lindin nga psikikën e atyre burrave gruaja e të cilit është vazhdimësi e nënës së tyre. Edhe duke qenë shtatzënë, ajo ende vazhdon të marrë kujdesin e veçantë të saj. Dhe pastaj nuk është ai që e shtyn kujdesin e një njeriu në sfond që zhvillohet insanely i madh në jetën e një gruaje, e cila më parë i përkiste vetëm për burrat. Baba Novoyavlenny me habi: si kështu? I. .. fillon të perceptojnë fëmijën si një rival.

  Ky lloj i njerëzve mund të jetë e gjatë për të shpjeguar se kjo ishte absurde të marrë në shqyrtim foshnjat rivale, sidomos fëmijën e tyre.

  "Xhindosur" është e vështirë të dëgjuar argumentet e arsyeshme (edhe pse ende një vlerë të provoni). Problemi është komplikuar nga fakti se: ". Ndihmë psikologjike" për herë të parë, një grua nuk mund të shqyrtojë shkaqet e problemit dhe ia atribuojnë atë për randomness dhe shmangien nga përgjegjësitë, dhe së dyti, pasi ajo të kuptojnë dhe të sigurojë Kjo është në asnjë rast nuk hedhin fëmijën për të "pat mbi kokë" xhaxhait të shëndetshme. Dhe njerëzit fillojnë të kërkojnë rehati dhe vëmendje të palës së humbur në punë, me miqtë, shkon në drekë dhe darkë mom merr mësuese. Me kalimin e kohës, familja po rritet nervozizmi dhe të familjes mund të bie përveç. Ose, në qoftë se një grua ka dituri të mjaftueshme dhe durim janë përfituar.


  Lugë tar

  Vëzhgimet tregojnë se kur një foshnjë në rritje deri, babai im, xheloz fillon të kënaqur që të luajnë me të. Fëmija nuk është gruaja e tij merr aq shumë kohë, dhe përveç saj, ajo rezulton, është interesante: ai ishte duke folur, ai ha dhe ulet në oturak. Por ka pak lugë e katranit: grua e mban mend se si njerëzit e "bukur" që sillen (dhe mbështetjen e kokës) në ato momente kur ajo mbështetje më të nevojshme. Baba kur preku thotë: "Dhe le të askujt ..." ai me edukatë u përgjigj: ". Jo, faleminderit"

  Depresioni Postpartum në njerëzit e këtij lloji është e mundur me çdo pamjen e një fëmije. Nëse koka është "tokë e përshtatshme", problem i ri-lulëzim ngjyrë mëndafsh.

  Pra, në qoftë se ju vendosni për të shfrytëzuar, shumica e njerëzve të përgatitur, dhe të jenë të durueshëm.


  Babai lindjes

  I lindur fëmijën, dhe me atë, "i lindur" dhe mom dhe baba. Besohet se gratë janë shumë më të lehtë për të "kthehet në" rolin e nënës, thonë ata, nga ana e instinktit shumë natyrës natyrshme. Sigurisht, nuk është instinkt. Por "drejtuar" të gjitha ndryshe. Disa janë gati për amësi, mezi dini rreth shtatzënisë. Të tjerë me kohë të gjatë nuk e kuptoj, pse e lindjes.

  Meshkujt kanë një problem të ngjashëm. "Unë nuk e dua fëmijën tim. I shikoi atë, trurin e kuptojnë se ky është biri im, dhe unë kam për të dashur atë, por nuk ndjehen çdo ndjenjë tërbuar dhe pasionet.

  A është kjo gjithmonë të jetë kështu? "- Wondered një baba fllad. Sigurisht jo! Ka njerëz që "e duan mekanizmin" e lidhur menjëherë. Babi gjithmonë dashur foshnjë (ose më mirë, ai tashmë do atë, thjesht nuk e kanë kuptuar këtë).

  A nuk nxitojnë kohë dhe nuk e detyrojnë veten. Prosizhivaya i Fëmijëve dhe duke përhapur një dashuri për atë orë, ju do të arrijë ndonjë efekt. Por ndoshta një zhgënjim në crumbs, dhe në atësisë si një e tërë. Komunikimi mirë me fëmijën çdo ditë, duke parë atë, sapo ju të kuptojnë të gjithë rëndësinë e saj në jetën e therrime. Disa forca të panjohura për të klikoni në butonin, dhe i lindur më i dashur dhe baba i vërtetë në botë!


  Recetë për mom

  Mund ti lexoni pyes veten në lidhje me depresionin pas lindjes mashkullor, por fakti mbetet. Ajo është gjithashtu shpesh shkatërron më parë krijoi një marrëdhënie të madh. Gjëja më e rëndësishme për një grua të mos humbasë një moment dhe të njohin zënë në krahë, kundërshtar.
  Por, kjo është tepër e vështirë. Arsyeja - heshtja e veta të ngurrimit për të ndarë përvojat.

  Megjithatë, në qoftë se ju të vini re ndryshime në burrin e saj pas lindjes, dhe ata nuk janë për të mirë, do të përpiqen të kuptoj se ajo dhemb. Ndihmojë atë të ndihet si një baba. Por jo ndërhyrëse, skandale dhe histeri. Flisni për atë se si të gjithë i madh dhe i mrekullueshëm.

  Lejuar atë për të angazhuar një fëmijë, të lënë ato vetëm. Një burrë duhet të ndjehen rëndësinë e tyre. I jep atij besimin se ai do të përballuar me çdo gjë, kjo të gjithë rezulton se ai është baba i mirë në botë. Ne e kuptojmë se ju nuk keni kohë dhe energji. Por ju dhe fëmija juaj mund të ndihmojë baba.


  Recetë për Dad

  Kaq të çuditshme të mjaftueshme, por asistent më i mirë dhe kurë depresioni do të jetë në atë që quhet dhe - fëmijë dhe gruan tuaj. Dhe në qoftë se ata janë për t'ju ndihmuar, nuk do të heqë dorë! Share përvojat tuaja dhe familjes tuaj do të jetë përsëri kala tuaj!

  Nëse ndonjëherë një grua (shpesh thjesht nuk forcë të mjaftueshme fizike), nuk kore e saj.

  Ju jeni gjysma e fortë e njerëzimit, kreu i familjes, dhe për këtë arsye duhet të kuptojmë veten. Kjo kështu ka ndodhur që ju ishin vetëm me mendimet tuaja. Këtu, çdo baba duhet të kuptojnë se askush - nuk ka miq, miqtë, të afërmit ose i mirë - do të ndihmojë.

  Ndonjëherë duket se rezultatet e prodhimit: shkoi ankua ju kanë sjellë rehati, pryholubyly dhe të gjithë është i mirë. Çfarë tjetër ju duhet? Në të vërtetë. Sot ju të gjeni ngushëllim në xhami, në të tjerët armëve. Por "nesër" nuk është anuluar. Dhe kjo duhet të vijë! A jeni gati për ta takuar pa Gruas i dashur dhe fëmijën tuaj? Shumë familje të prishur për shkak të faktit se njeriu nuk ka gjetur forcën për të dhënë deri egoizmin e tyre dhe të marrin përgjegjësinë për familjen.


  Dëgjoni "me përvojë"

  Mos i dëgjoni ata që e mbështesin dhe dobësia juaj - është ndihmë e rreme. Shpesh kjo çon për të edhe më shumë probleme. Dëgjoni ata që me nder mori një test të ngjashëm. Pas të gjitha, familjet me fëmijë në botë një lot! Ata dolën dhe ju. Përveç kësaj, "periudhë të vështirë" zgjat nuk ka jetë, dhe vetëm 2-3 muaj. Pastaj prindërit përshtaten me regjimin e ri që vjen deri me mënyrat për të lehtësuar jetën tuaj.

  Ai promovon depresionin lodhje fizike. Prandaj, koha do të ndërpresë bëmat e punësimit. Rinovim në shtëpi dhe të ndërtimit të shtëpive zaymetesya pastaj. High - vidhosje llamba dhe riparimin hekur.

  Është më mirë për të edhe një herë të kushtojnë kohën e tij me gruan e tij dhe fëmijën. Sapo lodhje do të rinovohet dhe qetësi.

  Kryesor "imazh" për meshkujt është se gruaja i kushton pak vëmendje për të, refuzon intimitet. Nëse doni dashuri dhe vëmendje - shkarkimit gruan në kujdesin për fëmijën! Jap asaj një çift të orë gjumë, dhe ata të shkojnë për një shëtitje me një pasardhës. Nga rruga, një udhëtim karrocë me gjumi fëmijën - Fly "punë", por sa do të falë! Ose të vënë pyetjen troç - "Unë jam një mbret apo jo mbret?" - Dhe Flip gjyshen toddler (dado) për disa orë. Dhe më - "bota", që do të thotë në kinema, një restorant, apo të ekspozitës me gruan e tij.


  Titulli i nderit

  Mashkull depresioni Postpartum për shumë familje është një katastrofë e vërtetë. Pra, nuk e le të përzënë veten në një qoshe. Dyshim poshtë në aftësitë e tyre, ndjenja e pasigurisë! Ju - një pjesë integrale e familjes tuaj. Nga rruga, nxitësi i gjithë këtij konfuzioni. Kush tjetër por ju - kryesi i lindjes së ulëritës, e kuqe-cheeked, i shqetësuar, por tepër amtare ju njeri?! Dhe çfarë do të ajo i lumtur ose në qoftë se ju jepni buzëqeshje e parë pa dhëmbë, kryesisht deri te ju.

  Edhe paraardhësit tanë ka thënë se lindja e një jete të fëmijëve ka kuptim. Kjo është ajo që ju lënë prapa. Lindje juaj trashëgimi.

  Dhe të rriten kjo të denjë për dashuri dhe kujdes, detyrë e çdo prindi. Krenar për fëmijën e saj, sepse në sajë të tij ju dha titullin e nderuar në planet. Tani, ju nuk bëni vetëm njerëzit. Ju - Papa.

  Informacion nga neni Tatiana Novikova dhe sllaveve Shaykina "Nuk ishte një njeri - u bë Papa."