Bruxism


 • Çfarë është bruxism
 • Si për të ndaluar dhëmbët shpëtim

  Çfarë është bruxism

  Termi origjinën nga fjala greke brychein, e cila,
  në fakt, do të thotë shushuritje dhëmbët e tij. Transkripti shkencor është -
  ulja e përsëritur konvulsiv ëndërr në masticatory
  muskujt, i shoqëruar nga ngjeshja e nofullat dhe dhëmbët rëndë. Sipas ndryshme
  të dhëna, bruxism është pak a shumë shihet vazhdimisht në 1-3% të njerëzve
  e të gjitha moshave dhe kombësive. Manifestim i sëmundjes mund të jetë e lehtë
  për të bazuar një film horror - ata prytsmokuye si Vampires, por jo
  gërmoj në qafë. Në vend të kësaj, ata ulën dhëmbët e sipërme në fund - dhe
  kërcitje, kërcitje, kërcitje ...

  Si funksionon bruxism - askush nuk mund të argumentojnë.

  Shpërndarë
  version se sëmundja mund të marrë vendin që i takon në grup
  tregon thellësinë e çrregullime të gjumit rregullimit. Të tilla si somnambulism (përgjumur)
  gërhitës, urinim i pavullnetshëm nate dhe të këqija.

  Ka gjithashtu e varur në strukturën e përbashkët Maksilofaciale,
  mbyllje apo anomalitë tjera të skeletit të fytyrës. Shumicë
  Shkencëtarët pajtohen se bruxism shpesh ndodh tek njerëzit
  rregullisht përjetojnë ndikimin stresues e disa pasojë
  i cili ka një shqetësim të brendshëm, tensionit, zemërimin,
  zgjimit në kohën e gjumit. Prandaj trajtimet e propozuar.


  Si për të ndaluar dhëmbët shpëtim

  Gjatë ditës, të mbajtur gojën tuaj në pozicionin "
  Festa shëndetshëm » .


  Dhëmbët
  duhet të prekin njëri-tjetrin vetëm kur përtypet ushqim ose
  gëlltitjes - shpjegon Andrew S.Kaplan Dr. Medicine, profesor i Stomatologjisë
  shkollë mjekësore në Mount Sinai Universitetin e qytetit të Nju Jorkut. -
  Nëse ju nuk janë të mësohet veten dhëmbët zmykaty, ajo do të zvogëlojë champ dëshirë
  ato. Shpërndaj rreth shtëpisë dhe vendit të punës monumente për të kujtuar.
  Ajo ofron një kujtesë për të përsëritur një frazë: "Lips -
  së bashku, dhëmbët - përveç! »

  Mollë Hrumkayte. Nëse ju kërcëllijnë dhëmbët tuaj gjatë natës, torturë
  nofulla të lodhjes, brejtje molle ose djathë lulelakër para
  ju shkoni në shtrat. Ajo mund të qetësojë gojën tuaj shumë aktiv -

  tha Harold T. Perry, Ph.D., dentist, profesor ortodont në
  Shkolla e Stomatologjisë në Universitetin e North-Vesternskom.

  Vendi grykë të ngrohjes. Dele peshqir në lagësht
  ujë të ngrohtë, e shtrydhur jashtë dhe të bashkangjisë në anët e personit - oferta
  Kenneth R. minnow, një dentist nga Tulsa, Oklahoma, e cila është veçanërisht e
  Bruxism është i interesuar. - Aplikoni një kompresë të nxehtë si shpesh
  si ju mund të, të mbajë për aq kohë sa të jetë e mundur. Kjo do të dobësojë tensionin
  muskujve, e cila është e lidhur shpesh me dhimbje koke.

  Në kërcëllim natën provoni "portierin me gojë." Në dyqane
  Sporting Goods shitur një pajisje që ju më të ulët në të nxehtë

  ujë dhe pastaj e vë në gojën e tij dhe të kafshon. Sheldon Bruto,
  Tuftsa lektor në Universitetin dhe në Universitetin e Mjekësisë dhe Stomatologjisë
  New Jersey, thotë se këto pajisje të lira mund të jenë
  përdoret përkohësisht dhe mbrojtjen e dhëmbëve kërcëllim natës. Nëse
  ajo punon, them dentistin tuaj dhe ai do të ju bëjë
  Modeli i përmirësuar.

  Para së gjithash - qetë. Ekspertët pajtohen se
  bruxism në shumicën e rasteve të lidhura me stresin, kështu që gjëja më e mirë
  ju mund të bëni - është që të relaksoheni.

  Për të arritur këtë, ju duhet të:

 • reduktuar konsumin e caffeine dhe karbohidrate të pasura me ushqime të tilla

  si karamele dhe ëmbëlsirat.
  Kjo do të ndihmojë në përmirësimin e të ushqyerit tuaj të përgjithshëm;
 • të marrë një dush të ngrohtë;
 • mos mbingarkoj veten;
 • Mëso disa teknologji të mirë obscherasslablyayuschey, të tilla si relaksim progresiv dhe meditim.

 • 7x7 - Dr. vendim minnow. Në Tulsi, Oklahoma, pacientëve skrehochuchi dhëmbët dentist Kenneth R. minnow dërgon në shtëpi me instalimin - të bëjë stërvitje 7x7.

  "Dhëmbët Skrehotinnya - shpesh është programuar përgjigje ndaj stresit", - tha Dr. minnow. Pra, ne shushuritje dhëmbët e tij kur e tensionuar për shkak
  ajo është rrënjosur fort zakon. Për ta braktisin atë?

  Së pari, për të identifikuar problemin, "hall dhe kërcëllim dhëmbësh - e keqe për mua."  Së dyti, do të përcaktojë se pse kjo është e keqe: "Ajo ka më dhimbjen dhe zvogëlon mua."

  Së treti, do të përcaktojë kursin e veprimeve të tyre: "Unë nuk jam duke shkuar për të compress dhe kërcëllim dhëmbësh nga ata."

  Së fundi, përshkruani çfarë përfitojnë ju sjell kursin tuaj të re të veprimit: ". Dhimbje do të shkoj dhe unë do të ndjehen më të lumtur"

  I rëndësishëm - thotë Dr. minnow - që ju jeni duke përdorur fjalët tuaja
  për të përshkruar zakonet e tyre dhe përvojat e tyre. Shkruani ato në letër.
  Vishjani këtë letër me ju derisa ju të mësoni fjalët nga zemra, dhe
  të përsëritur atyre 7 herë në ditë. Është e thjeshtë.

  Pushojë ju kërcëllijnë dhëmbët? "Unë fjalë për fjalë të garantojë disa
  Shkalla e suksesit, dhe në shumë raste një sukses i plotë ", - premton Dr.

  Minnow.

  Informacion nga artikullin "Çfarë është bruxism dhe se si të shpëtoj prej tij?"