Bronkit fëmijën tuaj


 • Pse është ai atje?
 • Mjetet juridike Lechimsya popullore

 • Pse është ai atje?

  Bronkit - nje inflamacion i bronkeve e lezionit primar të mukozës. Ka bronkit akute dhe kronike. Fëmijët zakonisht zhvillon bronkit akut, kjo është shpesh një manifestim i infeksioneve të frymëmarrjes (ARI, gripit, infeksionit adenovirus, etj), ndonjëherë - para të fruthit dhe kollës së mirë.

  Bronkit akut ndodh kryesisht në fëmijët me grykët kronike dhe adenoids - inflamacion i bajamet; më të zakonshme në pranverë dhe në vjeshtë. Nuk është një, atëherë kollë të ftohtë. Temperatura e trupit rritur pak ose normal. Pas 1-2 ditësh fillon të mostrave të veçanta.

  Fëmijët e vegjël zakonisht nuk vidkashlyuyut gëlbazë dhe gëlltitje. Kollë e fëmijës veçanërisht në fjalë gjatë natës.


  Mjetet juridike Lechimsya popullore

  Është e këshillueshme për të vënë fëmijën në krevat, pini çaj me raspberries dhe lule të gëlqeres në temperaturën e trupit të mësipërm 37,9 ° C përshkruajnë antipiretik me komplikime të dyshuar infektive nëse tregohet - antibiotikët, sulfonamides. Për hedh lëng mukusit përdorur alkaline të pijshëm të ngrohtë (qumësht të nxehtë me gjalpë dhe një sasi të vogël të sode buke), duke përfshirë Ujërat minerale alkaline (Borjomi, Jermuk) zgjidhje inhalimi i sode, supë patate.

  Në trajtimin e bronkit vënë bankat, mustardë, hot përfundon bëni në natën: një sasi e vogël e vajit vegjetal është ndezur në një temperaturë prej rreth 40-45 ° C, ngjyhet garzë ata, që është mbështjellë rreth trupit, duke u përpjekur për të lënë të lirë fushën e majtë e kafaz i kraharorit në fushën e dalë - kjo vend është zemra mbi kompresë garzë imponojë një letër ose celofan, pastaj leshi; fashë top fix, i veshur me një këmishë leshi.


  Normalisht, korrekt ngrohjes formulim compress ruhen brenda natës. Bankat, mustardë dhe të përfundojë të përdoret vetëm në qoftë se temperatura e trupit normale. Kur procedura e këtyre t ekskluzive.
  sepse ato kontribuojnë në rritjen e mëtejshme të temperaturës me përkeqësimin përkatës.

  Moti i favorshëm, por te fëmijët që vuajnë nga rakit, exudative diatez-kataral - sëmundje afatgjatë mund të ndodhë si rezultat i të qenët i qartë dobësuar të bronke, me zhvillimin e mëvonshëm të pneumoni të mushkërive.

  Bronkit kronik në fëmijët është më pak e zakonshme, kjo ndodh përkundër sfondit të sëmundjeve të hundës, sistemit kardiovaskular (bllokimet në mushkëri), fibrozë cistike (një kusht trashëguar në të dhe shtoj gjëndrra sekretuese, veçanërisht bronkiale).

  Jepni kontributin tuaj për ndodhjen e sëmundjes dhe diatez exudative kataral, imunitetit të lindur, mosfunksionim të bronke, disa keqformime të mushkërive. Bronkit kronik mund të ndodhë pa shkelje të qenët i qartë i bronke. Në raste të tilla, nuk është e kollitjes, wheezing, e thatë dhe i lagësht.

  Trajtimi kryesor synon në rritjen e rezistencën e trupit. Për këtë qëllim, të zbuluar dhe sanifying vatra e infeksionit kronik (kariesit, adenoids, grykët, otitis media, etj). Në dietën e fëmijës duhet të përfshihen më shumë fruta dhe perime, me imunitetit të rritur imunitetin duke përdorur pentoksil, dibazola, dekarysa, terapi vitaminë.

  Në akute në recetë përdoren antibiotikët, sulfonamides, suprastin, diphenhydramine. Cakto terapi UHF, fizioterapi tjetër.

  Informacion nga neni "bronkit".