Emri Bronkit një arsye - Various


 • Wicked, i gjatë, i padukshëm
 • Antibiotikët dhe "druvar"
 • Bronkit kronik i rrezikshëm

 • Thotë Shefi i fakultetit Pneumologji
  Avancuar University Medical Mjekësi, MD, profesor George
  Novikov:

  - Bronkit akut e kaluara nuk do të kalojë: përveç të kollë ajo sjell
  temperaturë, gjendje e sëmurë, dhimbje të muskujve, dhimbje të përbashkët, mendje - si
  me fat. Arsyeja për të gjitha këto "kënaqësitë" - virus. Antibiotikët nuk janë viruset
  duke vepruar si pije e tyre të bronkit akut kot! Nëse sëmundjes
  kapur, nuk ka pilula nuk do të të ndihmojë, ata mund të marrin vetëm off
  Simptomat - ethe, dhimbje koke. Të gjithë ju duhet të bëni - nuk është

  ndërhyjnë me luftën trupit. Pra, duhet të shtrihen në krevat për një javë,
  pije të nxehtë, lëng për gargarë dhe konsumojnë doza të mëdha askorbinki - 2
  gram në ditë. Nga mjetet juridike popullore më e mirë për të ndihmuar kripë inhalimi
  Zgjidhjet apo ujë mineral (ujë mineral, etj) që kontribuoj
  shkarkimi aktiv i gëlbazë. Uluni, e mbështjellë me një batanije mbi
  tenxhere të zhvishem patate zier kot, dhe thith
  me zgjidhjet e naftës edhe të dëmshme. Nëse "pështyjë" bronkit akut dhe
  peresylyuyuchy veten, të shkojnë në punë, ka të ngjarë që të infeksionit
  bie më poshtë trajtohet dhe ende kanë, vetëm këtë herë nga


  bronkopneumoni.

  Mos harroni, kollë - një simptomë që është pothuajse gjithmonë
  Sëmundjet e zakonshme të frymëmarrjes, dhe zemra për të kuptuar,
  se ajo e shkaktuar në këtë kohë është e pamundur. A nuk e humbni kohën tuaj në lojë
  mjeku dhe telefononi mjekun. Nëse temperatura është mbajtur për më shumë se tri ditë,
  telefononi mjekun përsëri, ka shumë të ngjarë, sëmundja ka pushuar të jetë i padëmshëm
  dhe kanë nevojë për trajtim tjetër. Kjo shpesh ndodh me ata që janë të sëmurë
  bronkit kronik, sepse acarimit infektive e sëmundjes
  mund të shkaktojnë si viruset dhe bakteret.


  Wicked, i gjatë, i padukshëm

  Urtësia konvencionale është si bronkit kronik - vetëm

  gabim nedolikovanyy mprehtë. Kjo është në fakt vetë
  sëmundje e shkaktuar nga një ndotës - të gjitha të dëmshme dhe fluturues, ne
  thith, tym cigare, tymi, industriale
  mbeturinave. Nëse frymëmarrja kjo nga dita në ditë, ngadalësuar natyror
  Pështymë Dega, mekanizëm vetë-pastrimi thyen infeksion bronkial nuk është
  ata u takuan asnjë rezistencë, por ata përfundojnë duke dëmtuar.

  Intrigue bronkit kronik që sëmundja zhvillon
  vjet dhe njeri i kohës së saj të gjatë duke mos ditur. Mjekët ndajnë këto
  pacientët me cyanotic dhe fryrë puffing rozë. Kollitjes pari,
  shpesh kryejnë përkeqësimin infektive dhe pavarësisht reduktuar

  Nivelet e oksigjenit në gjak, e tërë koha gjatë të ndjehen mirë.
  Pink puffing duken si njerëz të shëndetshëm, jo ​​kollitjes, por një
  Ora neprekrasnyy fillojnë të vuajnë nga frymarrje tmerrshme. Vështirë për të thënë
  që janë "me fat" më shumë. Diagnoza kaltërosh i fryrë
  më herët, por u rrit puffing jetojnë 10 vjet më të gjatë.


  Antibiotikët dhe " druvar "


  Treat bronkit kronik të ketë një kohë të gjatë dhe të lodhshme - mjaft i suksesshëm
  varet nga disiplinën e pacientit, të cilat mjekët individualisht
  marr një shumë të veprimit të ndryshme të drogës (bronhorasshyryayuschye,
  expectorant, anti-inflamator, immunomodulators). Ndonjëherë

  angazhohen në bronchoscopy terapeutik, duke e tundur i akumuluar i lehtë
  pështymë. Por shpesh ju mund të pastër dritën endoscope. Në kronike
  bronkit është shumë e rëndësishme që të angazhohen në terapi fizike (theks - në
  ushtron për sup brez), ushtrime të frymëmarrjes, masazh
  gjoks, në mëngjes dhe mbrëmje ushtrim universal "druvar":
  pijshëm një gjysmë gotë me ujë, në mënyrë të përsëritur përkulem ashpër nëse kolesh
  dru zjarri. Në terma shkencore kjo quhet "kullimit postural."

  Shkeljet që ndodhin në mukozën e bronkit kronik, për
  disa mase i kthyeshëm. Epiteli duhanxhi bye për
  zakon rikthehet pas 10 vitesh.

  Megjithatë, burrat
  Femrat kanë më shumë gjasa të vuajnë nga kjo sëmundje, i veshur
  Qasja paradoksale, trajtim dhe ... vazhdojnë të pijnë duhan. Nëse keni mundësi
  reduktojë numrin e acarimin infektive transferuara gjatë vitit
  i drogës mjeku juaj mund të anulojë. Kjo sëmundje vazhdon
  (Ende, kronik), por disa shenja të shkojnë dhe të paaftët
  njerëzit më nuk do.

  Gjatë rëndim i infeksionit është shumë e rëndësishme për të dhënë pështymë
  Analiza. Nëse kjo tregon inflamacion, kanë ulur mbi përkufizimin
  ndjeshmëri mikrob të antibiotikëve. Zgjedhja e antibiotik apo të rastit
  spektrin e gjerë (deri me siguri merrni) mund të çojë në

  Fakti që njerëzit shpenzojnë në pije atë për asgjë, dhe nuk vrasin mikrobet dhe për të prodhuar
  imuniteti i organizmit ndaj antibiotikut në të ardhmen.

  Kohët e fundit në mënyrë aktive të ofrojë metoda alternative të trajtimit
  bronkit kronik - oxygenation dhe halaterapiyu. Disa
  raste ata janë me të vërtetë të efektshme. Megjithatë, zëvendësim kryesore
  trajtim gjithëpërfshirës ata nuk mund.

  Hypoxytherapy - është trajnimi "ajër mal" kur pacienti
  frymëmarrje përzierje gaz me përmbajtje të ulët të oksigjenit. Besohet se
  si organ përshtatet me kushtet më të vështira për të.

  Për mure halaterapii, dysheme, tavan mësimdhënie të Odës së Veçantë
  kripë në ajër mbulua llak kripë.

  Thithja e ajrit
  promovon shkarkimin e mukusit - e cila është pikërisht ajo që ju duhet.


  Bronkit kronik i rrezikshëm

 • rrit dyspnea në tendosje të vogël fizik.
 • pneumosclerosis përhapur. Të ngjitet në mushkëritë e kërcasin të pakëndshme, mund të shkaktojnë dhimbje dhe të bëhet baza për zhvillimin e tumoreve.
 • emfizemë. Ind i mushkërive është shkatërruar, shkëmbimi i gazit natyror është i thyer - dhe jo makinë oksigjen nuk mund të bëjë.
 • Dështim të frymëmarrjes. Ne vetëm mund të "rri" në oksigjen, i vetëdijshëm për peshën e gjendjes së tyre.