Astma bronkiale mund të tejkalohet


 • Të gjithë nuk është astma se astma
 • Breathe disa lehtë, marr frymë vështirë
 • Jeta Astma nuk është një pengesë
 • Alergjen urtë
 • Inhalator që drejton xhindin ne shishe
 • Parashikuar stuhi


 • Të gjithë nuk është astma se astma


  Në botën e sotme pothuajse një në dhjetë pacientët me astmë. Ajo nuk bën dallim në mes të pasurve dhe të varfërve, të rinj dhe të vjetër. Po aq lulëzon në vendet me ekonomi të nxehtë dhe të butë, të zhvilluara dhe të pazhvilluara.

  Astma, që në greqisht do të thotë frymarrje, mjekët i quajtur sulmet e shkaktuara nga arsye të ndryshme. Ajo ishte vetëm në fillim të këtij shekulli, kur shkenca filloi të zhvillohet me shpejtësi Allergology, ishte e mundur për të ndarë astmës vërtetë nga format e tjera të saj, i njohur si simptomatike, që lindin si një simptomë e sëmundjeve të tjera të tilla si bronkit kronik.

  Astma është një inflamacion alergjik i mukozës bronkiale. Ka ajo vuan nga alergji apo sensibilizimit të substancave të ndryshme - alergene. Dhe predispozicion për alergji, përfshirë astmës dhe mund të jenë të trashëguara. Nëse ajo vuan nga një prej rrezikut prindërit, fëmijët e 20%, nëse të dy prindërit asthmatics (të cilat, për fat të mirë, nuk është aq shpesh), rreziku rritet në 70%. Alergeneve mund të jenë pezmatim të kafshëve, qilima (të dy natyrore dhe sintetike), dhe bibliotekë shtëpi pluhur (libër), polen dhe parfum - në të shkurtër, pothuajse çdo gjë.


  Zhvillimi i shpejtë i shkencës dhe teknologjisë, teknologji kimike ka çuar në faktin se për disa '50 personi në thelb të krijuar një mjedis të ri, i cili luan një kimike të rëndësishme dhe të produkteve sintetike, të përpunimit të apartamenteve dhe makina, mobilje, enët, rroba, liri, pastrimi dhe detergjenteve, ngjyra, bojra, mjekësi dhe shumë më tepër. Megjithatë përshtatur biologjikisht në një kohë kaq të shkurtër në këtë mjedis të ri, ne nuk kemi qenë në gjendje për të. Kjo është arsyeja pse ka pasur një shpërthim masiv i sëmundjeve të ndryshme alergjike, përfshirë astmën. Gjatë gjysmë shekullit të kaluar, incidenca e kësaj sëmundje është dyfishuar.


  Breathe disa lehtë, marr frymë vështirë

  Bronkiale astmë - një sëmundje kronike që ndodh me acarimin periodike. Ata mund të jetë i butë apo të karakterizuar vetëm nga disa frymëmarrje vështirësi dhe kollë me departamentin e mukozës pështymë apo rëndë me astmë. Megjithatë, siç thonë mjekët, pacienti zhvilluar pengim kalimtare bronkiale (dmth, bllokimin e bronke), bazuar në bronkiale vrull muskujve të lëmuar, ënjtje e mukozën dhe rritjen e departamentit të mukusit. Gjatë kësaj periudhe, temperatura mund të rritet.

  Astmë zakonisht ndodh papritmas, shpesh gjatë natës ose herët në mëngjes.

  Ndonjëherë ajo është paraprirë nga një shkelje të marrë frymë përmes hundës, ndjesi ashpër, kollitjes thatë.

  Sulm klasik ka një model të veçantë: pacienti mungon gjoks ajrit sikur presion, frymëmarrje të shpejtë dhe të ndryshohet shpesh dhe e vështirë për frymë dhe wheezing shoqëruar nga wheezing karakteristike. Njeri i ngacmuar dhe i frikësuar.

  Manifestimet klinike të astmës janë reagim të ndryshme dhe jo i kufizuar në përgjigje të një alergjen. Fakti është se pezmatimi alergjik në indet bronkial përfundimisht ndryshojnë ndjeshmërinë e tyre ndaj faktorëve të nealerhichnyy. Nuk është çudi, rëndim i astmës mund të ndodhë pasi që vuan gripit ose SARS-it, si dhe sëmundje të tjera inflamatore, sinusit, bronkit, grykët, në përgjigje të ushtruar, që më shpesh ndodh në fëmijët dhe më të vjetër dhe të kërkojë përdorimin e drogës antiallergic.

  Një nga masat e acarimin e astmës - parandalimin dhe trajtimin e hershëm të infeksioneve bakteriale dhe virale të traktit respirator.
  Por është e nevojshme për të forcuar mbrojtjen natyrore dhe për të rritur rezistencën e tij ndaj infeksionit me anë të forcim, vitamina apo immunotherapy mjete të ndryshme, të tilla drogës si të mirë-krijuar Bronhomunal.


  Jeta Astma nuk është një pengesë

  Astma nuk është më e lidhur me sëmundje fatale të vështira si ajo ishte një çerek shekulli më parë. Sot, pacientët mund të punojnë në mënyrë aktive, luajnë sportive, këndojnë dhe madje zhytje.

  Pra tani bronkial astmës - jo një pengesë për jetën normale. Në një kusht: në shenjë e parë e vështirësi frymëmarrje duhet të kërkojnë kujdes mjekësor, mushkërive më të mirë. Diagnoza e hershme e astmës dhe trajtimi ka filluar menjëherë janë të një rëndësie të madhe.

  Ka shumë metoda për të dalluar astmës vërtetë alergjik nga sëmundjeve që lidhen me vështirësi frymëmarrje. Nëse kërkohet, mjeku dërgon pacientin në një konsultim me profesionistë të tjerë, dhe veçanërisht me allergist për të përcaktuar shkakun e alergjive, për të identifikuar alergjen dhe trajtim të hershëm.

  Metoda themelore është që të sigurojë trupin për të ndaluar kontaktin me "fajtore" alergjen.

  Për shembull, në qoftë se sulmi i shkakton lulëzuar ragweed, ju duhet të marrë një pushim, udhëtim biznesi pidhadaty por ndonjë mënyra për të përpiqen për të shmangur kontaktit me të. Ndodh që ne kemi, edhe pse është e vështirë për të pjesë me kafshët e tyre me katër këmbë. Apo për të ndryshuar punë në të ashtuquajturën astmës në punë kur ajo e quajti një nga faktorët.


  Alergjen urtë

  Por ka një tjetër, më pak të rënda për mënyrën e pacientit për të hequr qafe acarimin dhimbshme - duhet të jenë "miq" me alergjen, "zbutur" atë. Kjo arrihet duke injektimin e afatgjatë (zakonisht me injeksion) të vogla, gradualisht në rritje doza të alergjen.

  Mjekimi është quajtur allergist desensitization specifik. Nëse jeni alergjik ndaj alergeneve të ndryshme mund të përdoret drogë nonspecific desensitization tilla si histohlobulin, splenin, allerhohlobulin.


  Inhalator që drejton xhindin ne shishe

  Nëse ju nuk mund të gjeni alergjen, të duhet që vazhdimisht të marrë ilaçe të tjera të caktuara. Shumica e tyre janë përdorur në një inhalations rreptësisht e njehsuar, e cila në mënyrë dramatike zvogëlon dozën e ilaçeve, kështu që ngarkesa në mëlçi dhe peshën e reaksioneve.

  Trajtim themelor mjekësor i astmës është parandalimi ose heqja e inflamacionit alergjik të mukozës bronkiale.

  Përdoret më shpesh për këtë qëllim drogë jo-hormonale: INTAL, të përdorura në kapsula për inhalimi 4 herë një kramohlin ditë. Provuar madhe për të drogës tayled. Me mjafton për të bërë vetëm 2 herë në ditë.

  Kjo në masë të madhe thjeshton jetën për pacientët, veçanërisht të fëmijëve të moshës shkollore, si ata janë shpesh të turpëruar apo të harroj kohën "injektuar" dozën tjetër. Përveç kësaj, Tayled bën një efekt më të madh anti-inflamator, duke e lejuar atë për të marrë jo vetëm fazat e hershme të sëmundjes. Efekti shfaqet pas 3-7 ditësh trajtimit, dhe me kolle "" versionin ajo është reduktuar në fund të ditës së parë.

  "Tayled Mint" (sipas atij emrin drogës shiten në farmaci tona) arrirë dhe nuk lënë hidhërim në gojë. Në rastet e mjekut më të rënda të astmës përshkruan droga të tjera për mbytje: aldetsin, bekotid, fliksotid. Pacientët përdorin ato për një kohë të gjatë, shpesh vjet.

  Në thithur ata të shkaktojnë pothuajse nuk ka efekte anësore, sepse doza jashtëzakonisht të vogla praktikisht nuk thithen përmes mukozën e bronke në gjak, duke lejuar vetëm efekt lokal. Megjithatë, është e këshillueshme për shpëlarje gojën tuaj pas inhalimi i ujit në pjesë të drogës nuk është zgjidhur në gojë. Vetëm vuajtje shumë e rëndë astmë rrjedh detyruar të marrë ilaçe me gojë.

  Ata gjithmonë i caktuar nga mjeku.

  Droga Named lehtësimin inflamacion alergjik në bronke dhe në këtë mënyrë të parandaluar sulmin. Nëse, pavarësisht trajtimit, ajo ende ndodh nën ndikimin e, për shembull, doza shumë të mëdha të alergjen apo vuajtje SARS, përdorni mjetet juridike që kanë pronën bronhorasshiryayuschy. Këto përfshijnë Ventolin, berotek dhe të tjerët.

  Mbytje Easy qasje ankorua 1-2 doza të thithur këto barna. Efekti Bronhorozshyryuyuchyy ndodh në rreth 5 minuta. Për të marrë frymë pjesë të drogës, sigurohuni që ju të marrë frymë thellë, dhe pastaj një frymëmarrje të ngadaltë. Pas 1 -2 sekonda nga fillimi i klikoni mbytje në zëdhënës aparat për thithje ilaçi valvul dhe nuk kapur buzët e tij, dhe për të mbajtur një distancë prej 1 cm para një gojë hapur.

  Pas inhalimi i inkurajuar për të mbajtur frymën tuaj për 5-10 sekonda. Me procedurë pak efekt është përsëritur pas 10-15 minuta.

  Ndonjëherë pacienti (zakonisht kjo ndodh në fëmijët dhe të moshuarit) janë të vështirë për të pajtuar me fazën inspiratory e drogës thithur. Në këto raste, unë rekomandoj duke përdorur një pajisje të thjeshtë të quajtur një spacer. Ata gjithashtu e këshillueshme për të përdorur gjatë një sulmi të rëndë kur frymë thellë i qetë vështirë për të bërë për shkak të asaj mjekësi merr në bronke dhe depozituar kryesisht në gojë dhe në muret e laring. Doza e nevojshme i ilaçeve duhet të injektojnë aparat për thithje ilaçi me një ndarës, që është një faqore, dhe që nga ajo është e lehtë për të thith të drogës në mënyrë që mori shumicën e bronke.


  Parashikuar stuhi

  Që ne jemi duke folur për pajisje, të quajtur pikfloumetra ende. Kjo ndihmon për të vlerësuar efektivitetin e trajtimit, dhe përveç kësaj, si barometër parashikon motin e afërt të keqe, që tregon afrimin e rëndimit, kështu që lejon kohë për të ndaluar sulmin.

  Nëse ajo është ende atje, edhe pse në mënyrë të rëndë që inhalimi, përsëritet edhe, nuk ka efekt, ju duhet të telefononi menjëherë "të shpejtë" te mjeku futur aminophylline intravenoz. Ndonjëherë pacienti duhet të shtrohet në spital, por që në kohët e tanishme të jashtëzakonshme. Së pari, largimi i mjekëve, pacientëve dhe prandaj ka shumë mjete efektive për të parandaluar përkeqësimin si dhe sulme të përzier.

  Së dyti, vuajnë astmë zakonisht në gjendje të ndihmojnë veten e tyre, sepse që në shumë klinika të hapur shkolla speciale astmë. Ka metoda të mësimdhënies përdorimi i drogave në situata të ndryshme të tregojnë se si të përdorin aparat për thithje ilaçi, spacer, pikfloumetrom.

  Për t'u regjistruar në astmë-shkollë, kontaktoni ekspertët - pulmonologist ose allergist Departamentit të Shëndetësisë në komunitet. Ata na thonë - ku në të cilat spitalet janë ato shkolla të qytetit.

  Bazuar racionalisht skemat vëzhgimi dhe trajtimi i astmës mund të përmirësojë ndjeshëm cilësinë e jetës së pacientëve.

  Kryesisht mund të ndihmojë dhe pjesa tjetër në vendet me një klimë të favorshme për shëndetin. Organizoni një trajtojnë, të shkojë në një udhëtim.