Astma parashikojnë, për të shmangur, akt


 • A bit e historisë
 • Alergeneve
 • Hedhje kupash
 • Herbs
  A bit e historisë
 • Kjo është vuajtje shumë e zakonshme dhe e dhimbshme të njohura për njerëzimin që nga kohët e lashta. Emri i sëmundjes, në mjetet greke "mbytje" solli dijetar i madh i Greqisë së lashtë, një nga themeluesit e mjekësisë shkencore Hipokrati. Shkaqet dhe karakteristikat e sëmundjes studiuar Areteem atëherë, Galenit dhe mjekë të tjerë të shquar të botës së lashtë.

  Në mjeku Rilindja italian Gerolamo Cardano, përcaktimin e astmës në një nga pacientët e tij, i dha atij këshillë të shëndoshë në një gamë të trajtimit, dietë dhe ushtrim.

  Përveç kësaj, pacienti këshilluar që të braktisin krevat pendë në të cilën ai e zuri gjumi. Duke bërë pikërisht mjeku, pacienti shëruar.

  Në shekullin e XVII shkencëtar holandez Jan van Helmont Baptist i parë përshkruhet astma e shkaktuar nga inhalimi pluhurit shtëpi dhe konsumin e peshkut. Shekull më vonë, u zbulua se shkaku është mbytje vrull në bronke. Një kontribut i madh në zhvillimin e njohurive shkencore rreth astma sjellë shkencëtarët rusë e PS Botkin, HI Sokolsky, OE Manoylova dhe të tjerët. Përshkrim klasik i sulmeve të astmës dha 30 vjet të shekullit XIX të miratuara nga qeveria të shquar mjek rus Sokolsky, "Sulmet astma treguar gjithmonë, shpesh në mbrëmje dhe natën orëve.


  Njeri sapo kishte rënë në gjumë, zgjohen me ndjenjën e turpit në gjoks. Duket sikur një barrë vuri mbi gjoksin e tij, si në qoftë se ushtronte presion që mbyste forcë të jashtme. Njeriu kërcen nga shtrati në kërkim të ajrit të freskët. Në fytyrën e tij të zbehtë shprehur ankthin dhe frikën e mbytura. Këto fenomene, ajo është në rritje, atëherë në rënie, të vazhdojë deri 3 ose 04:00 dhe pastaj e ulën vrull dhe pacienti mund të marrë frymë thellë. Me lehtësim ai nxjerr me kollë të lodhur dhe shkon në gjumë. "

  Nga pikëpamja e astmës moderne të shkencës - sëmundje alergjike, manifestimi kryesor i të cilit është një sulm astmë për shkak të shkeljes së të qenët i qartë i bronke.

  Në zemrës e sëmundjes është aktivitet shtimi i sistemit imunitar kur përthithur substanca huaja, të cilat janë të quajtur alergjik. "Choice" organ alergjen mund të jetë shumë humor dhe tërësisht të paparashikueshme. Kushti i ciklike: faza akute nga simptomat karakteristike të frymarrje ndryshon faljen e qetësisë relative.

  Alergeneve

  Pranuar të japë dy forma kryesore të sëmundjes: infektive-alergjik dhe atopik. I parë është shkaktuar nga alergeneve bakteret, viruset, mykoplazmat, kërpudhave dhe agjentëve të tjerë infektivë. Dyta alergeneve Të shtëpiake shkaktojnë, marimangat pluhur, pezmatim i përkëdhelur apo flokët, ushqim të thatë për peshk, puplat e shpendëve, mjaltë, kafe, luleshtrydhe, antibiotikët (sidomos seri penicilinë), Përbërjet kimike që përbëjnë ngjyra, materiale ndertimi, detergjenteve ...

  Kur astma infektive-alergjik thekson luftën e provokuar microflora saj patogjene, zgjedhja e agjentëve adekuate terapeutike. Nëse sëmundja ndodh në llojin atopic, ju duhet të saktë të identifikojnë alergjen dhe për të kufizuar kontaktin me të. Në këto raste, të mjaftueshme për të marrë hapat e mëposhtme të thjeshtë.

  - Pa mëshirë luftuar pluhurin në shtëpi, pastrimin sistematikisht lagësht. A nuk rrëmujë deri orenditë banesë të buta, qilima, etj Ticks mund të jetë në pëlhurë drapiruvalnoyi, lodra e butë, nën baseboards.

  - Shtrat me pupla, leshi dhe zëvendësim leshi të bëra nga materiale sintetike.

  - Në kohë hedh banjo, WC, magazina dhe hapësirë ​​të tjera të papërpunuara.

  - Shumica kit shtëpi përditësimin përmbajtjen, mjekësi hedhin jeta në kohë raft janë të gjatë. Zalezhalysya Këto kimikate mund të bëhet një alergjen i fuqishëm.

  - Nëse astma provokuar nga produkt ushqimor, është e dobishme për të mbajtur një ushqim ditar. Të dhënat në këtë blog, nëse ndihma mjaft i detajuar lehtë të identifikuar se çfarë lloj ushqimi shkakton sulm të dhimbshme.

  - Forcimi i sistemit të frymëmarrjes dhe të ndihmojë në ushtrime të veçanta me objekt talljeje shpalljes dhe tingujt fishkëllimë. Trajtimet me ujë Asthmatics shërbimeve, duke ecur zbathur mbi bar, rërë dhe madje edhe katin e zakonshëm, por rrezet e diellit - jo gjithmonë, në mot të nxehtë inkurajuar më shumë për të qëndruar në hije.

  Hedhje kupash

  Nëse parandaluar sulm astmatik nuk arriti të çlirojë fondet e tij përdoren bronholytycheskye. Këto përfshijnë epinephrine, salbutamol, Ephedra dhe derivatet e tij (ephedrine, Teofedrin, antastman, solutan) dhe Belladonna përgatitjet. Mbështet të mira dhe përforcon efektin bazë të trajtimit është përdorimi i bimëve mjekësore. Ata janë të ndarë në tre grupe kryesore.

  1. bronchodilators: dhëmb Ami, çaj Labrador, agnushe, tërfili, kulpër, meadowsweet, nenexhik, jamball, trumzë. Këto bimë të kontribuojë në lehtësimin e bronchospasm, duke zgjeruar enët e gjakut në organet e frymëmarrjes.

  2. antihypoxants: thupër, plak, Oman, Shën Gjonit Wort, bli, lëpushë, kamomil, jamball, etj Ky grup e burimeve bimore rrit ngopjes me oksigjen indet.

  3. mukolitike (expectorant): p, alte, anise, bukovitsa, Veronica, Lungwort, gjethe delli, Nard, trumzë. Ata emërohen për të ndihmuar nga mukusit trashë nga sistemi i frymëmarrjes.

  Në fëmijët, astma më të zakonshme të shkaktuara nga alergjitë (formë atopic). Shpesh ajo është e shoqëruar diatez, urtikarie, vasomotor rinitit, ethe hay. Sfond për zhvillimin e astmës janë sëmundje të përsëritura bronkopneumonare. Sulmet e astmës janë të paraprirë shpesh nga ankthi, nervozizëm, çrregullimet e gjumit, ndonjëherë - skuqje të lëkurës. Në fëmijët me astmë prindërit e të cilit pijnë duhan janë rëndim të shpeshta e vërejtur.

  Në astma bronkiale dhe bronkit kronik astmatik te fëmijët mund të rekomandojë mjetet e mëposhtme të thjeshtë dhe të padëmshme:

  - 150 g të rrikë root mish i grirë, shtoni lëng të dy limon, llokoçis dhe ngrij. Merrni 1 / 2-1 lugë 1 në ditë ose para fillimit të sulmeve të përmirësimit.

  - Mix 100 gram lëng karrote me një shumë të barabartë e qumështit të tërë, të nxehtë për 70-80 ° C në mëngjes në vend të mëngjes pini gllënjka të vogla. Kursi i trajtimit - 1 muaj.

  - Përgatitja e përzierje e mëposhtme: deleje yndyrë - 500 g bee mjaltë - 500 g gjalpë - 500 g kakao pluhur - 100 g vezë 10 copë.

  Të sjellë një çiban, cool, nxitje. Merrni 1 tbsp 3 herë në ditë me qumësht të ngrohtë.

  Kur astma është gjithashtu e rekomanduar për të fshij llapa e tij gjoks të hudhër grimcuar në një mortajë, të përziera me gjalpë ose yndyrë derri.
  Popular si ekstrakt Pulmonaria barishte officinalis, 10 g bar derdh një gotë me ujë të vluar për një orë, pini 1 tbsp 3-4 herë në ditë.

  Herbs

  Ndihmë efektive për astmë mund të sigurojnë plotësimin e bimeve.

  - Grass Ashe tomentosum - 15 g, letër hithër - 15 g Brew 1 litër ujë të vluar për 1,5 orë, të marrë gjatë ditës.

  - Lë nënën dhe njerka, barishte acaroj, radhët livadh me bar, me bar dhe lule tërfili, Veronika bar, gjethe delli. 1 tbsp përzierjet e bimëve të marra në sasi të barabarta, i hedh 1 litër ujë të zier, në një enë të mbyllur 2-3 orë. Merrni 1/2 filxhan në formën e nxehtësisë 3-4 herë në ditë për 1 orë para ngrënies. Kursi i trajtimit - të paktën 1 muaj.

  - Bar Bukovitsy, lule, tërfili i kuq, bar veronica barishte borzilok, murriz, lë nënën dhe njerka. 1 tbsp bimët, të marra në sasi të barabarta, derdh 200 ml ujë të vluar në një termos 8-10 orë, të marrë 1/2 filxhan në formën e nxehtësisë 5-6 herë në ditë, dhe natën ju mund.

  - Herb Leonurus - 1 g rhizome jamball - 2 g lule kamomil - 2 g barishte Wort Shën Gjonit - 1 g barishte karamele mente - 1 g lë nënën dhe njerka -. 8 p 8 g koleksion derdh 250 ml ujë të valë , vlim për 3 minuta, të lënë të ngrohtë për 2 orë. Merrni 1/4 filxhan 3-4 herë në ditë pas ngrënies.

  - Lule Kamomil, fletë gjethe delli, rrënjë mashtruese, fruta anise, karamele mente barishte, barishte trumzë. Mix pjesë të barabartë, 8 g koleksion derdh 250 ml ujë të vluar, të nxehtë në një banjë me ujë për 15 minuta, të lënë të ngrohtë për 2 orë. Marrë 1/4 filxhan 4 herë në ditë.

  Ndihmë asthmatics Mirë gjithashtu mumje, të tretura në rrënjë supë e Glycyrrhiza glabra (jamball).

  Në 500 ml lëng mishi rrënjë lakrychnoho (6 g lëndë e parë për 500 ml ujë) Shkrihet 0,5 g mumje. Merrni 1 filxhan 1 herë në ditë në mëngjes. Pjesë Fëmijët përgjysmojë. Supë është ruajtur në frigorifer, të zëvendësuar me të freskëta çdo 2 ditë.