Bradycardia


 • Koncepti i bradycardia
 • Shkaqet e bradycardia
 • Simptomet kryesore të bradycardia
 • Trajtimi i bradycardia

 • Koncepti i bradycardia

  Bradycardia - ulet shkalla e zemrës për 60 dhe më pak se 1 minutë në një të rritur (100 të sapolindur, për të 80-70 në fëmijët e moshës e 1 në 6 vjet). Norma e zemrës prej 45 në 60 në 1 min ndonjëherë zbuluar në të rritur të shëndetshëm. Kur temperatura e trupit nga 1 ° C normë të zemrës zakonisht rrit - rreth 10 rrahje në 1 min. Në disa sëmundjeve infektive (gripit, meningjit, ethe tifoide) ndryshim i tillë norma e zemrës janë vëzhguar, e cila është quajtur një bradycardia relative për këtë, ju gjithashtu mund të bisedoni me jo-rrallë presion pulsin e lartë të gjakut.

  Ka bradycardia sinus, çrregullime përçueshmëri shkaktuara apo ritëm zemra që nuk ndodh në nyjen sinus. Nyjë sinus është stimulues kardiak rregullon reduktim serdetsnye.

  Sinus bradycardia lidhur me aftësinë e reduktuar për të gjeneruar sinus impulset nervore dhe shkaktojnë tkurrje miokardit. Ka një shtet, për shembull, për shkak të një mangësi e hormoneve tiroide, nivelet e tepruar të gjakut të acideve biliare, si dhe faqen degjenerative plagë apo proceseve inflamatore.


  Shkaqet e bradycardia

  Bradycardia mund të ndodhë në kushte fiziologjike (të tilla si gjatë gjumit vetëm në atletët) dhe në shumë sëmundje.


  Me rritjen excitability e nervit vagus madje presion të lehtë mbi sinus karotide (jakë të shtrënguar kravatë knotted fort) mund të shkaktojë bradycardia shënuar, nganjëherë me zalisur. Bradycardia vërejtur në neuroza e mosfunksionim vegjetative-vaskulare, me një rritje të presionit intracranial (gjakderdhje në edemë të trurit ose tumor të trurit). Në myxedema bradycardia zakonisht proporcional me peshën e hypothyroidism.

  Limited sinus humbjen çon ndonjëherë për të shprehur shkelje të funksionit të saj, manifestohet bradycardia, ose të alternuara bradycardia dhe takikardia, ndryshon stimulues kardiak që janë të caktuara si sindromi sinus sëmurë (sindromi "Taha, Brad").

  Kjo është vërejtur në myocardiodystrophy, miokardit, cardiosclerosis. Këto sëmundje mund të shërbejë shkakun e trazirave miokardit përçueshmëri, duke çuar në zhvillimin e bradycardia kronike. Zhvillimi i mprehtë i bradycardia (sinus ose heterotopik) është vënë re ndonjëherë në infarkt miokardi.


  Simptomet kryesore të bradycardia

  Bradycardia moderuar zakonisht nuk çon në shkeljen e furnizimit me gjak. Ankesat e dobësisë, të shkurtër, angina pectoris gjysmë pa ndenja apo të pandërgjegjshme, kolapsi, zhvillimi i dështimit të zemrës mund të jetë bradycardia papritur (më pak se 40 kontraktimet e zemrës për 1 min), me bradycardia, që ndodhin kundër sfondit të lezioneve të rënda miokardit, si dhe ndërrimin e periudhave të bradycardia rënda me sulme takikardi.

  Një manifestim i një ngadalësim të mprehtë në normën e zemrës mund të jetë sindromi Adams-Stokes. Në prani të kushteve syncopal ekziston rreziku i vdekjes nga arresti kardiak.

  Në të gjitha rastet e qëllime të rënda bradycardia diagnostike kërkon EKG. Nëse bradycardia është një karakter periodik, për atë e dëshirueshme për të identifikuar afatgjatë (Holter EKG) monitorimin.


  Trajtimi i bradycardia

  Trajtimi i bradycardia përshtatshme vetëm në qoftë se të çrregullimeve të lidhura qarkullimit të gjakut, veçanërisht në pacientët me ankesat e sulmeve të dobësisë, marramendje. Aplikoni drogë Belladonna, ephedrine, izadrin, caffeine, ekstrakte të Siberian xhensen ose rrënjë xhensen, etj

  për të qepur doza.

  Në të rëndë pacient akut bradycardia duhet të shtruar në spital menjëherë. Kujdes urgjencës në fazën prehospital përfshin atropine intravenoz 0,5-1 ml. Në spital ndonjëherë përdorë electrocardiostimulation. Nëse ju dyshoni një sindromi sinus kundërindikuar ilaçet që ndikojnë në normën tuaj të zemrës (droga antiarrhythmic janë të përcaktuara vetëm pas instalimit të një stimulues kardiak të përhershëm).

  Informacion nga artikullin "bradycardia - diagnostikimin dhe trajtimin"