Botulism njohin rrezikun në kohë


 • Shkaku të gjitha fatkeqësitë e
 • Shenjat e rrezikut
 • Ndihmë

 • Ndonjëherë dorë nuk është ngritur për të dërguar në shtëpi canning jar me plehra - në fakt kavanoz mjaft të mirë, të mbuluar mirë, pak i fryrë, ndoshta, ndonjëherë goditje të vërtetë mbart. Në kuptimin më të rreptë të fjalës. Atëherë ne mund të supozojmë se me fat. Por një nuk mund të merrni me fat. Unë të tingëllojë botulism tmerrshme diagnoza.

  Megjithatë, ju nuk mund vetëm të vuajnë nga ushqim të konservuar. Mbani mend, ju blerë në rrugë për pushime në platformën e kripura apo i tymosur bërë në shtëpi peshk? Një erëza tharë? Kundër rrugës në mënyrë të vështirë për t'i rezistuar tundimit! Unë nuk dua të mendoj se kjo kënaqësi mund të përfundojë shumë i trishtuar.


  Shkaku të gjitha fatkeqësitë e

  Rastet e botulizmit pas hahet suxhuk është certifikuar në Bizant. Prandaj, nga rruga, emri i sëmundjes: «botulus» në latinisht do të thotë sallam. Megjithatë, ajo patogjen është gjetur jo vetëm në salcice. Botulizmi Wand jeton kryesisht në tokë, nga apo nëpërmjet "ndërmjetësve" (kafshë, zogj, peshk, butak) është flamur për ushqim.

  Ai përfshin një listë të agjentëve biologjikë të armëve dhe jo më pak e tmerrshme se të bacileve antraksit. Përkundrazi, në vetvete, ky rrezik shkop magjik nuk është. Vdekja është prodhuar nga toksina e saj, më të fortë të të gjitha helmeve njohura biologjike - 375,000 herë më aktive se helm gjarpër me zile!


  Të rrinë botulism intensifikuar nevojë ambienti anaerob, pra mungesës së oksigjenit.
  Dhe është nën salcice shell, mish i tymosur dhe një copë e ushqimit të lagur-tharë dhe, natyrisht, kavanoza kapak e ushqim të konservuar. Në 95% të rasteve burim i infeksionit janë kërpudha të konservuara, dhe ata respektuan këngët janë bombë tokës imja.

  Pasi në trup, helm zhytur menjëherë në gjak dhe ndikon në sistemin nervor. Transmetimi i impulseve nervore është e bllokuar, duke shkaktuar paraliza e muskujve, duke përfshirë edhe ata që janë përgjegjës për të marrë frymë. Nëse ndihma vonë, eja vdekje të dhimbshme nga mbytja në vetëdijen e plotë.

  Përveç kësaj, helm mbresëlënëse dhe organet e brendshme. Pasojat e trajtimit botulism edhe pasi të gjatë duke u ndjerë, nuk funksion restauruar menjëherë muskujve, komplikimet që prekin zemrën, mëlçinë, veshkat.


  Shenjat e rrezikut

  Që nga konsumi i ushqimit të kontaminuar para se simptomat e para është nga 2-3 orë deri në disa ditë (më të shkurtra të intervalit, helmimeve më e vështirë). Në një fazë shumë të hershme të gjendjen e pacientit është tipik i të gjitha infeksioneve të zorrëve, vjellje, dhimbje barkut, gojë e thatë, të vjella, diarre. Ndonjëherë, megjithatë, nuk janë flokët që nuk janë të ekspozuar ndaj laxatives.

  Por në rreth një ditë duke filluar problemeve të një tjetër lloji.

  Përkeqësuar vizion: pamje shfaqet "mjegull" ose "fluturojnë" foto dyshe, veçanërisht kur shihet nga ana. Pacienti vështirë se bëjnë dallimin në mes të artikujve të ngjashëm. Nxënësit u Dilated, me një më të gjerë se tjetri. Shpesh shënuar strabismus, CENTURY ptosis një sy.

  Next ndikon në fyt. Zë bëhet i ngjirur, gjuha - i paqartë. Shpesh gëlltitjes zhduket refleks, koordinimin shqetësuar, ka një ecje "dehur", muskujt e dobët e qafës. Pulse, i ngadalshëm në fillim, fillon të përshpejtojë, tensioni i gjakut bie. Temperatura shpesh mbetet normal.


  Ndihmë

  Statistikat e trishtuar e vdekjeve nga botulizmi (20% e rasteve) - rezultat i kujdesit të vonuar.

  Sëmundja nuk ka gjithmonë të vazhdojë me të gjitha këto simptoma. Por edhe një prej tyre në shumë të butë të mjaftueshme për të menjëherë të thirrur "të shpejtë". Insistojnë në hospitalizimin e menjëhershëm: për të ndihmuar pacientin (hyjnë protivobotulinicheskoy serum dhe të mbajë detoxification) është e rezervuar në spital.

  Në asnjë rast nuk mund të përpiqet për të larë stomakun e tyre - paraliza e indeve fyt mund të ndodhë në çdo kohë, dhe njerëzit vetëm asfiksim!

  Dhe mos harroni! Ndihmë më shpejt do të mbërrijë, shansin më të mirë për të mbijetuar.

  Informacion nga artikullin "me bombë në bankë"