Luftimi gërhitës


 • Gërhij
 • Si është trajtimi i gërhitës
 • Fakti interesant

 • Gërhij

  Besohet se një person ka nevojë për një pushim të mirë
  jastëk të rehatshme, dhomë të errët të ftohtë dhe ... heshtje. Dhe në qoftë se i pari
  dy komponente janë të gatshme në dispozicion për të gjithë, kjo e fundit - një e vërtetë
  Deficiti për ata që jetojnë në afërsi të snorer.

  Sipas statistikave aktuale, 70% e meshkujve dhe 50% femra
  pas 30 vjet vuajtje ronhapatiey ose, thjesht, gërhitës, ngacmim
  të tjerët dhe dëmton veten ...

  Bie dakord
  Asgjë nuk e pengon gjumin si monoton "roulades" që vjen nga
  pillows fqinje. Çfarë të bëjë me snorers familje - Tsykalo

  dhe ulyulyukayut, shtytje dhe tormoshat, por përfundimisht heshtin apo veshët
  shkoni për të fjetur në një dhomë tjetër.

  Rastësisht, gërhitës partneri është një nga shkaqet e çrregullimit
  Marrëdhëniet seksuale të çifteve dhe disa janë plotësisht të menduarit për
  divorc për shkak të pjesës së tij të dhunshme gërhitës.

  Por, paradoksalisht, më snorer shpesh nuk e vëreni edhe i tyre
  Simptomat nate, duke e çuar në afërsi të tërbimit ...


  Megjithatë, pasi që ata nuk vijnë nga çdo rrezik. Ata dhe më të ketë një jetë të vështirë. Dhe këtu është arsyeja pse.

  Nga një ana mjekësore, shkaku kryesor i gërhitës është i dobët
  Muskujt e qiellëz e butë. Dhe kjo ndodh kur airflow kalimin


  përmes rrugëve të frymëmarrjes ngushtuar, strukturën forcë, dhimbje të butë
  "Beat" miku dhe shoku.

  Nëse ju refuzojnë anën estetike të gjërave, gërhitës shkakton madhe
  dëmtojë hrapyaschee parë personi. Pra, nga vetë është tashmë
  prekursor dhe simptomë kryesore e një sëmundjeje të rëndë - ndaluar
  frymëmarrjes gjatë gjumit apo, për ta vënë atë shkencërisht, simptomat e gjumit obstruktive
  gjumë.

  Plus, kur gërhitës relaksuar qiellit të bllokuar qasjen
  ajrit në mushkëri dhe personi ndjen anoksi (hipoksi).
  Nëpërmjet trurit të saj "zgjohet" dhe shkakton dhimbje tendosje të muskujve. Por
  me kalimin e kohës muskujt pushojnë përsëri, dhe ajo fillon

  përsëri. Kështu, një person mund të zgjohen gjatë natës për të 300 herë. Kjo, në saj të
  kthesë, çon në heqjen e dhunshme gjumit dhe lodhjes gjatë ditës. Nga rruga,
  "Desperate" rrezik snorer e aksidentet e makinave janë rritur 10 herë sepse
  bie në gjumë në timon ...

  Gjithashtu, gërhitës shkakton ndryshime hormonale, metabolike
  Substancat kontribuon në përparimin e trashje, hipertensionit, ndikon
  zemra dhe mund të çojë në goditje, sulm në zemër dhe
  ... Edhe impotencë. Këtu ka një "set zotëri" fshehur pas
  gërhitës rregullt.

  Pra, nuk e "prerë" snorer për atë që është, në fakt,
  fajtor. Vetëm të marrë atë për një mjek të mirë Ent, kush do të zgjidhni atë

  trajtim i përshtatshëm.

  Shkaqet e gërhitës. 10 arsyet që shkaktojnë gërhitës:

 • Lakim i mur ndarës nazale
 • Fyt kongjenitale ngushtë dhe pasazhe të hundës.
 • Polyps në hundë, rinitit alergjik
 • Dërçikth Extended
 • Malocclusion
 • Rritja bajamet
 • Adiposity
 • Alkooli dhe duhani
 • Funksioni Reduced tiroide
 • Lodhje

 • Si është trajtimi i gërhitës

  Mjekimi është gërhitës më efektive me lazer terapi. Totali për
  10-15 minuta në një snorer specializuar klinikë bëjë pa dhimbje
  funksionimi i një rreze lazer që do të ndalet gërhitës. Ka
  mënyrë jo-kirurgjikale për të luftuar gërhitës - aplikim në familje

  "Extra-ent" ngjan me biberon të një fëmije të zakonshëm. Ai përbëhet nga
  tas-formë petals lidhje me gjuhën dhe rims që mbrojnë kundër
  gëlltitjes dhe humbja e fryma. Efekti terapeutik i "Extra-ent"
  është stimulim refleks i muskujt e gjuhës dhe fytit që
  rrit tonin e qiellit dhe parandalon dridhje, duke eliminuar gërhitës.

  Shkencëtarët amerikanë kanë shpikur një mënyrë tjetër për t'u marrë me gërhitës -
  vaksinat veçantë në qiellzës butë, e cila është e mjaftueshme për të paktën 19
  muaj të gjumit të qetë dhe çlodhës. Sipas Dr Scott Bridli me
  Walter Reed Medical Center, 3 me katër pacientë për 1,5 vjet

  vetëm harrojmë për gërhitës. Worth një vaksinim të lira, por më pak e një
  që do të duhet për të injektuar jetë të ... dmth çdo herë në
  Fundi i "veprimit".

  Këshilla për të luftuar gërhitës:

 • Të shkojnë në shtrat, sigurohuni që ju të pastër nasopharynx dhe asgjë nuk e pengon
  frymëmarrje të lirë. Për të pastër, përdorni pika hundës vasoconstrictor
  apo një zgjidhje e kripë deti. E njëjta zgjidhje pije fyt natën -
  Kjo do të zvogëlojë ënjtje dhe të bëjë indeve të buta shije më elastike.
 • Fjetur në një jastëk të ulët të ashpër - ajo do të bëjë gërhitës heshtje.
 • Çdo ditë, ndiqni ushtrimet e mëposhtme: gojën mbyllur, marrë frymë përmes

  hundë. Zbyth i gjuhës dhe forcë tërheq gjuhën në fyt.
  Përsëriteni ushtrimin tre herë në ditë për 10-15 herë dhe shije të butë
  të fortë, duke e zvogëluar gjasat e gërhitës.
 • Shprehem zërin "dhe" muskujt lodhje e faring, shije të butë dhe qafën. Përsëriteni ushtrimin në mëngjes dhe në mbrëmje për 20-25 herë.
 • Merrni një dush të ngrohtë gjatë natës (t-37s), ajo relakson dhe promovon gjumë më qetësues.
 • Mundohuni për të humbur një paund disa ekstra - kjo do të japë efekt të dukshëm.
 • Nëse ju bëni këto rekomandime, pastaj 2 javë më vonë zbuloni se gërhitës ulur ndjeshëm. Ndoshta edhe atëherë gjysma pereberetsya juaj përfundimisht vendet "i përkohshëm

  zhvendosja "në martesë shtrat natën dhe të ndaluar të shtyjë mënjanë
  pëshpëritje fyese: "Dhe ti e qetë, snorers!"


  Fakti interesant

  Personi loudest në botë, është e shënuar në Librin Gines të Rekordeve,
  tellall qytet Allan Mayatta nga qyteti angleze e Gloucester - i madh
  lover pohrapet. Ai ka një zë tepër të me zë të lartë - 112,8
  decibel, të shëndoshë është e krahasueshme në forcë me zhurmshëm jet. Dhe
  Allan snores kështu që shtëpia figurë fotot dhe kumbues enët. Siç është
  Ironikisht, ai është i martuar. Por, sipas znj Mayatta atë për shumë vite
  ekstrakte earplugs natën ...
  Informacion nga artikullit "Si të merren me gërhitës."