Fight paralizë cerebrale


 • Shkaqet e Cerebral paralizuar
 • Trajtimet kryesore për paralizë cerebrale


 • Shkaqet e Cerebral paralizuar

  Kjo sëmundje mund të ndodhë për arsye të ndryshme, kryesor i të cilave - sëmundje të nënës, të tilla si diabeti, sëmundje të zemrës, sistemin endokrin - hyperthyroidism, hyperandrogenism. Gjatë shtatzënisë, i cili shpesh është i parakohshëm apo patologjik, këto gra "ulen" në hormonet. Nga rruga, parakohshmëri - është gjithashtu një faktor rreziku. Shumë e zakonshme është paralizë cerebrale në fëmijët me dvoyen, një fëmijë është i lindur i shëndetshëm, dhe një tjetër me kalimin e kohës zhvillojnë paralizë cerebrale.

  Shkaku i kësaj sëmundjeje janë nëna dhe abortet që të çojnë në placentation dobët (placenta fiksim) dhe, si pasojë e hipoksi kronike intrauterine të fetusit. Ndonjëherë luan një rol shumë të rinj ose, anasjelltas, mosha shumë e pjekur shtatzënë.


  Paralizë cerebrale mund të zhvillohet nëse nëna gjatë shtatzënisë është i infektuar me toxoplasmosis, infeksion enterovirus, hepatiti, herpesi, cytomegalovirus, klamidia, etj


  Siç e dini, në fëmijën zhvillim ka rregullat e veta: 3 muaj fëmija duhet të jetë në gjendje për të mbajtur kokën tuaj në 4-5 muaj - të rrokulliset nga prapa në stomak dhe përsëri në 6 muaj - të ulen në 8-9 muaj (por jo më vonë se një vit dhe tre muaj) - shkoni në mbështetje, në një vit - thonë 8-10 fjalët ("nënë", "atin"), një vit e gjysmë, thonë 20-30 fjalë, në dy vjet ajo duhet të paraqitet fraza ("Jepni mami" ).


  Mom duhet nervoz nëse fëmija "dështon" në normale. Çdo vonesë në zhvillimin motorik - është gjithashtu një faktor rreziku për sëmundje.


  Kjo nuk është diagnostikuar gjithmonë "paralizë cerebrale" është vënë menjëherë pas lindjes. Sëmundja mund të ndodhë në "maska" të ndryshme - sindromi hypertonus muskulare, dystonia, hipotension, rritjen e neuro-refleks excitability. Fëmijët me këto sëmundje duhet të nënshtrohen kontrolleve të rregullta shëndetësore, si në ortopedike dhe në terapi të folurit. Paralizë cerebrale të trajtohet në kohën e formimit e patologjisë. Dhe më e rëndësishmja, nuk e humbas atë.  Trajtimet kryesore për paralizë cerebrale

  Trajtimet kryesore për paralizë cerebrale - fizioterapi, mjekësi dhe masazh. Është e dëshirueshme që bëri specialist masazh. Shumica etërit nuk e bëjmë. Procedurat Skema e zgjedhur individualisht. Kjo përpjekje për të rivendosur ekuilibrin në mes të muskujve - flexors dhe extensors, mospërputhje në punën e cila çon në vonesa zhvillimore, postures të gabuara.


  Filloni masazh mundësisht jo më pak se 1,5 muaj, si në një më të hershme shkaktojnë patologji mosha nuk është plotësisht e qartë.


  Ka shumë lloje të masazh: klasike, segmental, pika presion, në Manakova, cryomassage.


  Trajtim kompleks përfshin gjithashtu bënte vrap në një punë rutine para të cilit varet një pasqyrë që lejon fëmijën të shohin veten e tyre dhe të rregulluar lëvizjet e tyre.


  Kids hipur në një biçikletë të veçantë me fiksimin duar, këmbë dhe shpinë. Për ata që janë lëvizje të reja, ka hodilki veçantë. Dhe zhvillimin e sistemit vestibular ndihmon trampolines.


  Këta fëmijë janë të lumtur për të splashing në pishinë. Kjo procedurë është quajtur Balneotherapy. Në ujë, ata ndryshojnë peshën e trupit, dhe ata nuk janë të frikësuar për të bërë një lëvizje. Në mënyrë paradoksale, disa fëmijë të mësojnë për të notuar së pari, dhe pastaj të shkojnë. Ata të cilët nuk janë në gjendje të ecin, të merrni në pishinë nëpërmjet ashensor. Larje është plotësuar me hydromassage shumë efikase dhe të këndshme.


  Shumë fëmijë që vuajnë nga detskmm paralizë cerebrale, të emërojë baltë.

  Dirt jep obschereflektornoe sulm kimik, stimulon mbaresa nervore. Warm baltë - një ilaç i mirë për hypertonicity. Hiq spasticity (tensionit) muskujt në paralizë cerebrale ndihmë elektroforeza dhe për të përmirësuar rregullimin e magnet enëve të gjakut është përdorur. Një pjesë integrale e trajtimit - fizioterapi dhe parafine.


  Dhe tani - një detaj shumë i rëndësishëm, të cilin prindërit duhet të dinë. Një fëmijë me detskmm paralizë cerebrale duhet të tregojnë një terapist fjalim. Zhvillim i vonuar motor është e shoqëruar shpesh nga një ngadalësimin e mendor dhe të gjuhës. Kur një fëmijë hypertonicity gjuha është në gjendje të mirë.

  Kjo parandalon flasin fëmijë, kështu që ju mund të kenë nevojë kurs logopaedic masazh terapi të drogës.


  Kursi i trajtimit të kryhet dy herë në vit dhe zgjat një mesatare prej 35-40 seanca.


  Që nga paralizë cerebrale - neurologjike patologji, ajo është trajtuar si duke përdorur nootropics (piracetam, glycine, tserebralizina), nxitjen e aktivitetit mendor.


  Një nga sindromat e paralizë cerebrale - presion në rritje intracranial, e cila ndihmon reduktuar masazh, terapi magnetike dhe elektroforeza. Për të përmirësuar rrjedhjen e gjakut emëruar droga kardiovaskulare të tilla si diakarb.


  Nëse paralizë cerebrale nuk trajtohet në kohë, përveç muskujve, mund të duket gjë e shëmtuar dhe ortopedik - kyphosis dhe kyphoscoliosis e shtyllës kurrizore, dysplasia hip, këmbët banesë.

  Në trajtimin e sëmundjeve të tilla kanë imponuar gomave ortopedike dhe ndarësit, veshin formatimin e teksteve ortopedike dhe Tutor, të jetë i sigurt për të veshin këpucë ortopedike. Për të shpjegoj declinators shpinë përdorur. Kur dysplasia shpesh kanë zhvendosje dhe subluxations, që kërkojnë ndërhyrje kirurgjikale. Operacioni është i domosdoshëm dhe në shtamet rezistente ortopedike.


  Humbjen e efekteve të paralizë cerebrale mund të jetë, dhe trajtim më shpejt është filluar, më shumë të ngjarë të ketë sukses. Me rehabilitimin e duhur të fëmijës mund të harrojmë për paaftësi të bëhet personi i pavarur dhe anëtare e plotë e shoqërisë.
  Resort Klinike Evpatoria Qendrore e Fëmijëve në Ministrinë e Mbrojtjes të Ukrainës - një qendër e madhe rehabilitimi për fëmijët. Spa për mbi 80 vjet i specializuar në rehabilitimin e fëmijëve me paralizë cerebrale (CP) dhe është konsideruar më i mirë spa bazë komplekse në këtë fushë.


  Prania e njësisë së sanatorium operative dhe salcë me dhomat para dhe postoperative për shkak të përdorimit të gjerë të trajtimit kirurgjik të sistemit musculoskeletal te fëmijët. Kirurgët kryer turistik operacioneve rindërtues i ndërlikuar në nyje të mëdha dhe të vogla të plastikës gjymtyrët, gjymtyrë zgjatjen segmente të modifikuara, pjezë-muskujve.

  Mjekët mbështeten ka Perdorimi Prioriteti simbol shkrin në trajtimin e paralizë cerebrale. Në rehabilitimin e pacientëve mjekë të specialiteteve të ndryshme pjesëmarrëse: traumave ortopedike, neurologë, pediatër.

  Informacion nga neni Alla Danilova "CP - si për të luftuar"