Lythat ose


 • Ku ka ata vijnë nga?
 • Si të njohin ato?
 • Pse duhet të shpëtoj prej tyre?
 • Si për të hequr ato?

 • Së pari, ju bëni disa muaj nuk zametite.Proydet para se shenjat e para shfaqen, por ka një shans që në qoftë se ju nuk i kushtoj vëmendje të tyre - të mendojnë për një nakozhe vogël vulën! Megjithatë, duhet ta bëjë këtë, sepse lythat - një lëkurë shumë të pakëndshme të dëmtuar që mund të përhapet në zona të shëndetshme.

  Ku ka ata vijnë nga?

  Njëherë e një kohë, si një fëmijë, vynavernyaka dëgjuar: "Nëse marr një Lythat bretkocë duket!". Poetomumnohie frikë nga aksidentalisht shkeli në një bretkocë në një pellg ose prekni nee.Konechno, mit Kete e fëmijëve ka të bëjë asgjë me realitetin, hotyapodsoznatelno shumë të rritur vazhdojnë të besojnë në të.

  Shfaqja Megjithatë nastoyaschieprichiny e lythat që lidhen me kontakt me chelovekomili infektuar tashmë duke e përdorur atë sende lichnoyhihieny - të tilla si peshqir apo rroje. Fakti chtoborodavki - një sëmundje që është viral në natyrë. Vozbuditelemyavlyaetsya papillomavirus e tij të njeriut (HPV), të cilat vyzyvayutpoyavlenie disa lloje të lythat në lëkurë.

  HPV - gjerësisht rasprostranennayainfektsiya. Në njerëz, kjo mund të ekzistojnë për vite, bën neproyavlyaya vetë. Ka shumë tipovvirusa papillomavirus njeriut, në secilën prej të cilave sistemi imunitar mund reahirovatpo ndryshe. Burimi i virusit që shkakton lythat në e parë nga ana e tij është një njeri me një aktivitet të virusit në lëkurë apo në slizistyh.Popav trupit, HPV shumëzohen brenda qelizave të thellë - lëkurë bazalnohosloya dhe pastaj të mbuluara me qelizat e veshje e guaskës.


  Shtresë Dostihnuvverhneho e lëkurës, HPV është ngjitëse. Përveç kësaj, lëkura virus mozhetrasprostranyatsya shëndetshme, duke shkaktuar formimin e procesit të ri borodavok.Etot quajtur autoinokulyatsii.

  Si të njohin ato?

  Ju Supozoni obnaruzhilina lëkurë të vogël vulën. Si nuk kemi të përcaktuar se ajo është - lythat?

  Ka shumë HPV razlichnyhproyavleniy, i cili lëkurës më i zakonshëm i zakonshëm (vulgare), shputës, të sheshtë (të rinjtë) dhe lythat filamentoze.

  Konvencionale apo vulharnyeborodavki - një formacion dashamirës raund formë në lëkurë. Kakpravilo të ketë një sipërfaqe të përafërt textured. Shumica e këtyre borodavkivstrechayutsya në anën e pasme të duarve apo gishtat.

  Borodavkiraspolahayutsya shputës në këmbët zakonisht janë të dhimbshme dhe të përbëhet nga tufa nitevidnyhsosochkov rrethuar rul me shtresëzimet e fuqishme bri, duke i kujtuar mozol.Vozniknoveniyu lythat shputës promovon presion të vazhdueshëm dhe trenieobuvyu, këmbët tepruar djersitje. / P

  Lythat Flat predstavlyayutsoboy rrumbullakët, vulën e sheshtë në duart apo fytyrën dhe shpesh vstrechayutsyau fëmijët dhe adoleshentët. Ndryshe nga moles, lythat, imeyutpihmentnoy banesë jo ngjyra, por mund të bëhet përfundimisht ka filluar të thinjet. Ata shpesh prohodyatsamostoyatelno pa trajtim shtesë - edhe pse kjo mund të bytdostatochno gjatë.

  Filiform Lythat osnovnomobrazuyutsya në moshën e vjetër. Ata duken si zgjatur butë kozhnyepuzyrki 5-6 mm në gjatësi - dhe gjenden në zona me lëkurë shumë të butë, sqetull tokë e punueshme, ijë, qafës, rreth syve. Si nuk etiborodavki zhduken pa trajtim, dhe në rast dëmtimi mund të bëhet i përflakur, mjekët këshillohen të hequr ato në pamjen e parë.

  Pse duhet të shpëtoj prej tyre?

  Nuk është rastësi fjala "lez" është neveri e pavullnetshme. Mjafton të mendojmë për podobnomobrazovanii lëkurës, dhe kjo bëhet e qartë: ajo nuk e bën! Por nuk është vetëm vetom. Pavarësisht nga lythat beninje priren krazrastaniyu dhe përhapjen mbi sipërfaqen e trupit.

  Shfaqja edhe lythat odnoynebolshoy mund të çojë në formimin e disa qendrave të reja - të cilat, natyrisht, të komplikojë procesin e duke u shpëtoj prej këtij "bukuri". Dhe në qoftë se ata postoyannotravmiruyutsya rroba apo këpucë, lythat mund të bëhet shumë e dhimbshme.

  Në këtë rast - si dhe IPRI çdo formë ndryshimet dhe ngjyra e lythat, ekspertët nastoyatelnorekomenduyut shpëtoj atë sa më shpejt të jetë e mundur. Kjo udaleniemneobhodimo të konsultoheni me një specialist dhe të kryejë laboratorike indet analizudalennyh.

  Si për të hequr ato?

  Për fat të mirë, lythat mozhnootnositelno lehtë për të hequr, dhe me zgjedhjen e duhur të metodës në vendin e tyre neostaetsya ndonjë defekt kozmetike.

  Sot në praktikeispolzuetsya mjekësor shumë mënyra efektive. Conventionally, ato mund të ndahen në 2 grupe: specialistë heqjen në klinikë dhe ispolzovaniesredstv për vetë-heqjen.

  Kategoria e parë otnosyatsyalazernoe heqjen, electrocautery, heqje kirurgjikale dhe cryotherapy (ngrirjes me nitrogjen të lëngët). Të gjitha këto metoda janë të krahasueshme për svoeyeffektivnosti. Issecheniedlya heqjen kirurgjikale të lythat, e përdorur zakonisht si mjetin e fundit, shpesh yspolzuyutsyaэlektrokoahulyatsyya dhe heqjen lazer. Megjithatë, këto procedura kërkojnë mjekun spetsialnoypodhotovki dhe disponueshmërinë e pajisjeve të nevojshme, në mënyrë që ata dostatochnodorohi.

  Cryotherapy është kjo ryaduneskolko veten e tyre. Kjo është një mënyrë e provuar për të hequr lythat, gjë që ishte më parë në dispozicion vetëm në klinikat e specializuara dhe dermatolohycheskyhkabynetah. Tani kjo metodë efektive në dispozicion në domashnihusloviyah. Kështu për përdorim në shtëpi, si një antipiretik ispolzuetsyane nitrogjen të lëngët, dhe një përzierje e propanit dhe dymetylestera, ku ngrirjes temperaturës (-57 ° C) është i mjaftueshëm për të hequr lythat.

  Sot në barnatore predstavlenosredstvo KrioFarma që lejon shpëtoj veten otborodavok nga cryotherapy. Vkomplekt përfshin gjithçka që ju nevojitet për procedurën në shtëpi - udhëzimet për përdorim, me mbajtësit antipiretik cilindër dhe 12 odnorazovyhapplikatorov.

  Përveç lehtësi e aplikimit, kjo do të thotë se një flakonrasschitan 12 procedura. Ajo është shumë më e dobishme se korrespondues kolichestvovizitov një dermatolog. Si lez rrallë duket përfitojnë vetëm etovesomoe - për të kursyer kohën tuaj dhe buxhetin.

  Cilado metodë që ju zgjidhni, është e rëndësishme që të lexoni me kujdes udhëzimet dhe contraindications e saj (nëse etosredstvo për të hequr lythat) dhe të konsultohet në svrachom paraprakisht. Lëkurë të bukur është me vlerë që